https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bez-modernizace-ceskeho-prumyslu-prijde-jeho-konec-mini-hladik-a-vlcek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Modernizace je jedinou šancí pro český průmysl, řekl Hladík k novele o emisních povolenkách

5.9.2024 01:24 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Modernizace českého průmyslu je jedinou šancí na jeho konkurenceschopnost, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a poslanec Lukáš Vlček (STAN) na schůzi sněmovního výboru pro životní prostředí. Poslankyně Berenika Peštová (ANO) kritizovala novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami, které zvednou ceny za pohonné hmoty a vytápění. Podle ní bude zdražení mnohem vyšší než předpokládá novela a nebyly včas zpracovány dopadové studie. Obává se, že pro český průmysl může být současná politika EU s důrazem na ochranu klimatu likvidační.
 
Peníze získané z trhu s emisními povolenkami jdou podle Hladíka na modernizaci a adaptaci. "To jak čerpáme Modernizační fond, a to jak modernizujeme, je jediná šance pro český průmysl. Spotřební daň nikdo nenavrhoval, protože by se jednalo o záležitost příjmu. Nynější finanční prostředky z emisních povolenek se naopak mají využít pro rozvoj různých klimatických opatření a zmíněné modernizace," uvedl.

Peštová ministrovi vytýkala, že nebyl navržený mechanismus celounijní spotřební daně namísto emisních povolenek, u nichž očekává mnohem vyšší zdražení. Nová směrnice podle ní velice zatíží průmysl. "Když se připravovala nová směrnice, tak chyběly dopadové studie pro každý stát, které by uváděly, jak to ovlivní průmysl nebo jaký dopad to bude mít na obyvatele," řekla.

Vlček podobně jako Hladík poukázal na to, že je potřeba se zaměřit i na modernizaci. "Politika není jen o pohonných hmotách, ale také o modernizaci průmyslu, odpadového hospodářství, úspory energií a podobně. Průmysl samozřejmě musí projít modernizací, jinak bude jeho konec. Strašit a vyhrožovat lidem, že rapidně vzroste cena pohonných hmot vnímám za populistické," řekl.

Hladík také uvedl, že pro možné negativní dopady vládní europoslanci navrhovali a schválili Sociální klimatický fond, který má pomoct nízkopříjmovým domácnostem, neboť chtěli mechanismus pro ty, kteří by mohli být sociálně ohroženi.

Europoslanci loni schválili zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy. Nový systém stanoví cenu emisí skleníkových plynů z těchto odvětví v roce 2027. Spotřebitelé by tak měli být motivováni k nahrazování fosilních paliv. Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent proti roku 1990.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.9.2024 06:22
asi není možné vytloukat klín modernizace řízenou likvidací odvětví, jako tomu je např. výroba oceli.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.9.2024 06:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.9.2024 06:29
Politici v průmyslových zemích jednají tak, aby průmysl nelikvidovali aktivistickým zdražováním jeho vstupů. Drahé suroviny a energie totiž tady nejsou důsledkem trhu, důsledek jednání politiků. A kvůli tomu probíhá deindustrializace.
Modernizace průmyslu to nezachrání, kdo by jí asi tak prováděl, když politici vytvářejí horší podmínky, než jsou jinde a tedy ani zmodernizovaný podnik na trhu neobstojí.
Odpovědět
pk

pepa knotek

5.9.2024 08:01
A kdo tu modernizaci průmyslu bude dělat ? Ty desetitisíce politologů, filosofů, archeologů, ekonomů, genderových specialistů, sociologů aj. nedouků, každoročně produkovaných našim školstvím, asi těžko.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.9.2024 09:10 Reaguje na pepa knotek
Vypíše se modernizační program, financovaný z emisních povolenek, který má přísná pravidla, jak je třeba tu modernizaci provést. Modernizace pak bude provedena nikoliv optimálním způsobem, nýbrž tak, aby splnila ta pravidla. A za 5 let se zjistí, že modernizace způsobila jiné těžkosti, které program nebral v úvahu.
Odpovědět
PE

Petr Elias

5.9.2024 11:06 Reaguje na pepa knotek
No přeci místní bolševická úderka. Podle jejich žvanění a zkušeností budování socíku pěkně do pr ... to zmáknou na jedničku. ;)
Odpovědět
HH

Honza Honza

5.9.2024 09:18
Opět antiliberální socialistická politika: sebereme lidem (podnikům) peníze a moudře je zainvestujeme tam, kde si představenstvo - vláda myslí, že to má perspektivu. Takto se za socializmu zcelovaly pole (logicky: obdělávat větší pole je mnohem hospodárnější), zřizovaly se traktorové stanice, JZD (logicky: každý drobný zemědělec nemusí mít kombajn) a výsledek byl kolaps zemědělství.
Prostě vláda nikdy nemůže odhadnout, kde a za jakých podmínek je to vhodné, kde ne. To může jen individuální šikovný podnikatel (není to nic jednoduchého, sám to často neodhadne a zbankrotuje).
Ministr Hladík mluvil o podpoře - to je naprosto správné. Nikoli o likvidaci (pokud možno celého průmyslu extrémním zdražením energií). Na to jsou příklady z minulosti, že tento způsob vede k úpadku.
Podpora má být účelná - věda a výzkum, zavádění a zkoušení nových technologií, to určitě smysl má. Nikoli FV na každou střechu a elektroauto do každé domácnosti za miliardy podpor - to je absolutní pitomost!

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.9.2024 09:34
No Evropa potřebuje kovy (ocel), hnojiva (výbušniny), elektroniku. To z Číny v případě problémů nedoveze. Jak tedy s těmi emisními povolenkami lze toto modernizovat?
Odpovědět
Ivo Patta

Ivo Patta

5.9.2024 13:13
Lidovci ve vládě neřeší nic z problémů sociálního státu. Naopak se vyžívají v předem promyšleném ožebračování lidí. Důkaz? Pád porodnosti v letech 2022 a 2023 o 10 000 nenarozených/rok a dosažení rekordu v podobě historicky nejnižší porodnosti v Českých zemích. Porodnosti, která nedosahuje ani poloviny té potřebné! Další z lidovců, který programově ožebračí lidi a následně pro ně zřídí "Sociální klimatický fond, který má pomoct nízkopříjmovým domácnostem, neboť chtějí mechanismus pro ty, kteří by mohli být sociálně ohroženi". Výsledkem je politika, která vyvolává u stále většího počtu PRACUJÍCÍCH lidí závislost na sociálních dávkách. Přitom cesta ven z ekonomických i demografických problémů sociálního státu vede opačným směrem. Za prvé, místo sociálních dávek daňové odpočty nákladů vynaložených rodiči na výchovu dětí ve výši 50 %. Za druhé, oprava účetních metodik, na základě kterých pracuje ČSSZ a zdravotní pojišťovny (to je základ skutečné důchodové reformy a také reformy financování zdravotní péče). Nejde jen o peníze, daleko více by mělo jít o trvalé řešení demografického problému. Politiku zelených založenou na diktátu a realizovanou v koordinaci s bankovní lobby považuji za politiku jako vystřiženou z 50. let minulého století s jedinou výjimkou. Emisní povolenky, které údajně měly pomoci, ve skutečnosti působí destruktivně, protože končí na finančních trzích a vydělávají peníze těm nejbohatším.
Odpovědět
PE

Petr Elias

5.9.2024 13:55 Reaguje na Ivo Patta
A jistě za to mohou jen ti lidovci, co? Ach jo... :D :D
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.9.2024 07:53
Nechápu tu zaslepenost pokračovat ve všech těch zelených nesmyslech, když
už se dostavují prvé negativní dopady na ekonomiku v EU. To jsou opravdu
tak slepí, hluší a tupí, že jim nedochází, že je třeba začít brzdit a
nepřidávat ještě plyn? A nebo jdou k "severu" přes "jih" jako ta výprava
Járy Cimrmana k Severnímu pólu? To si jako myslí, že k úspěchům vede
cesta přes totální pád až na úplné dno? Prostě padneme a z nuly nastane
Fénixův zázračný vzestup, se kterým předeženeme zbytek světa dělající ty
kroky s rozvahou a postupně. Překotnost Gryndýlu je chybou, která nás
bude jednou mrzet, ale to se jeho strůjců už nijak nedotkne, protože se
na tom už napakovali a jsou za vodou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.9.2024 09:52
No : Pokud by byl projekt zastaven, Intel by značně ušetřil, a to i ve srovnání s jinými továrnami, protože Německo má, mimo jiné vzhledem ke Spojeným státům, vysoké náklady na elektřinu. A továrny na výrobu čipů jí potřebují obzvláště velké množství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 11:40
Jsme v Evropě a ta má zásadní problém v tom, že nemá dost vlastních ložisek energií na svůj provoz, natož na rozvoj. Takže je závislá (a tím vydíratelná) na všemožných nespolehlivých dodavatelích, což se nám už škaredě vymstilo s plynem z Ruska.
Tak jaké je řešení?
A) Rychle budovat vlastní zdroje, což jsou prakticky už jen OZE a jádro.
B) Průmysl přeorientovat na hi-technologie, kde je podíl energie na konečném produktu co nejmenší. A vše ostatní koupit.
Tímhle směrem jdou už dávno všechny normální země EU, ovšem v našem ropákistánu to ne a ne pochopit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist