https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/boli-neco-nasi-kocku-zjistit-to-ma-nova-aplikace-podle-fotografie-hlavy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bolí něco naši kočku? Zjistit to má nová aplikace podle fotografie hlavy

2.8.2021 11:07 | OTTAWA (ČTK)
Aplikace se zaměřuje na polohu uší a hlavy, zúžení očí, napětí čenichu a změny vousů, aby zjistila, zda kočka trpí.
Aplikace se zaměřuje na polohu uší a hlavy, zúžení očí, napětí čenichu a změny vousů, aby zjistila, zda kočka trpí.
Foto | James Sutton / Unsplash
Zjistit, jak se cítí kočka, by možná mohlo být snazší. Kanadská společnost zabývající se technologiemi pro zdraví zvířat Sylvester.ai vyvinula aplikaci nazvanou Tably, která po vyfocení obličeje šelmy fotoaparátem telefonu zjistí, zda kočku něco bolí. Aplikace se zaměřuje na polohu uší a hlavy, zúžení očí, napětí čenichu a změny vousů, aby zjistila, zda kočka trpí, uvedla agentura Reuters.
 

Studie publikovaná v odborném časopise Scientific Reports v roce 2019 zjistila, že takzvaná "škála kočičích grimas", neboli FGS, je platným a spolehlivým nástrojem pro hodnocení akutní bolesti u koček.

"Pomáhá to majitelům koček zjistit, zda jejich kočku něco bolí, nebo ne," uvedla Miche Priestová ze Sylvester.ai. K tvorbě aplikace využila firma strojové učení a sérii obrázků.

Aplikace by mohla pomoci mladým veterinářům, říká lékařka kočičí kliniky Wild Rose, kde vývojáři algoritmus zkoušeli, Liz Ruelleová. "Miluji práci s kočkami, vždyť jsem s nimi vyrůstala. Pro jiné kolegy, nové absolventy, kteří možná nemají tolik zkušeností, to může být velmi složité zjistit, zda má váš pacient bolesti," dodává.

Aplikace sice může být užitečná, ale majitelé koček by měli sledovat celé tělo svého mazlíčka, včetně ocasu, pokud chtějí zjistit, jak se cítí, upozornila Alice Potterová z britské zvířecí charitativní organizace RSPCA. A také přemýšlet o jeho chování, tedy zda žere, pije, chodí na záchod a spí jako obvykle.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist