https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/boubinskym-pralesem-vznikla-nahradni-trasa-k-jezirku.stara-cesta-je-nebezpecna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Boubínským pralesem vznikla náhradní trasa k jezírku. Stará cesta je nebezpečná

29.6.2023 10:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Lesy ČR
Do Boubínského pralesa, dosud nedostupného kvůli nebezpečným souším, mohou návštěvníci od 29. června opět nahlédnout od tamějšího jezírka. Dojdou k němu po nové trase s povalovými chodníky a mostkem. Lesy ČR je v červnu instalovaly za půl milionu korun. Vstup na Knížecí a Lukenskou cestu zůstává nadále zakázaný. Informují o tom Lesy ČR:
 
Zdroj | Lesy ČR
Více než roční návštěvnickou přestávku si na Boubíně vynutily přírodní okolnosti v podobě stovek nebezpečných souší, které na tradiční cestě od Idiny pily ohrožují kolemjdoucí. V jádru národní přírodní rezervace je ale nelze kvůli ochraně přírody pokácet ani zlomit.

Městský úřad ve Vimperku tedy loni v dubnu vstup na stezky zakázal.

„Může to trvat roky. Proto jsme vybudovali náhradní trasu, po níž se lidé dostanou alespoň na hráz jezírka, kde nebudou ohrožení, a přesto do pralesa nahlédnou,“ uvedl ředitel lesního závodu Boubín z Lesů ČR Miloš Juha. Městský úřad ve shodě s lesníky upravil omezení vstupu a od 29. června se zákaz nevztahuje na úsek od Amortovky k odbočce do porostu na náhradní trasu. Souše už se tam zlomily, úsek je tedy bezpečný.

K povalovému chodníku dovede turisty směrovka. Nová trasa vede po stávající značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší a informačního střediska na Idině pile až na rozcestí. Odtud pokračuje po dosud uzavřené cestě od Amortovky směrem k jezírku, kde se odkloní vpravo do porostu na první povalový chodník. Přes Kaplický potok návštěvníci přejdou po novém mostku a vydají se po nezpevněné cestě, kde se po dalším povalovém chodníku a mírném svahu dostanou na hráz Boubínského jezírka s novými lavičkami a informačními tabulemi. Po stejné cestě se turisté vrátí zpět.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

29.6.2023 17:25
Bohužel názorný příklad jak vítězí ideologie. Erární peníze nikomu chybět nebudou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.6.2023 18:55
Jo, nejlepší pro ten prales je, pustit tam tůristy !
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.6.2023 08:59
Já bych Boubínský prales kompletně uzavřel. Žádní turisté, žádný bordel a les si může v klidu žít. :-)
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

30.6.2023 11:47 Reaguje na Petr Eliáš
Jenže chráněná území mají i osvětovou funkci. A Boubín je turistickou atrakcí desítky let.
Nicméně, aby to byl prales s plnou funkcí, schází v něm velcí býložravci, jako je třeba zubr, velké šelmy apod. Pokud by se zajistil jejich návrat, věřím, že volně pohybující zubr by Boubín ochránil lépe než miliony tabulí s lesních stráží.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist