https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-rekl-ze-ho-posunuti-terminu-posudku-k-becve-zklamalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec řekl, že ho posunutí termínu posudku k Bečvě zklamalo

21.12.2020 17:59 | PRAHA (ČTK)
Brabec se ohradil proti zmínce policie, že ona na případ nikdy neuvalila informační embargo. Právě na něj Brabec v minulosti odkázal. "Policejní opakování mantry o informačním embargu mi přijde nadbytečné, mlčenlivost ve vztahu k některým informacím má nejenom inspekce, ale i další subjekty, například vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, což už potvrdil i starosta města," uvedl Brabec.
Brabec se ohradil proti zmínce policie, že ona na případ nikdy neuvalila informační embargo. Právě na něj Brabec v minulosti odkázal. "Policejní opakování mantry o informačním embargu mi přijde nadbytečné, mlčenlivost ve vztahu k některým informacím má nejenom inspekce, ale i další subjekty, například vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, což už potvrdil i starosta města," uvedl Brabec.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je z posunu termínu znaleckého posudku ohledně havárie na Bečvě zklamaný. Od počátku prý věřil v rychlejší postup, sdělilo ČTK ministerstvo životního prostředí. Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje oznámilo, že na vypracování posudku si znalec vyžádal více času. Původně měl být klíčový dokument připraven do 20. prosince.
 

"Z posunu termínu znaleckého posudku jsem zklamaný, od začátku jsem věřil v rychlejší postup, ale vyšetřování je nepochybně složitější, než jsem původně očekával," napsal ve vyjádření Brabec.

Ohradil se také proti zmínce policie, která v dnešní tiskové zprávě opět upozornila, že Policie ČR na případ nikdy neuvalila informační embargo. Právě na něj Brabec v minulosti odkázal. Policie to však vzápětí popřela.

"Policejní opakování mantry o informačním embargu mi přijde nadbytečné, mlčenlivost ve vztahu k některým informacím má nejenom inspekce, ale i další subjekty, například vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, což už potvrdil i starosta města," uvedl dnes Brabec.

Ministr také dodal, že co bylo možné, bylo zveřejněno. Poté napsal, že byl s Výzkumným ústavem vodohospodářským dojednán monitoring kvality vody v Bečvě a chystá se i evidence všech výpustí do řeky. "Současně MŽP pracuje na změně zákona o vodách, kde chcema lépe definovat kompetence úřadů při řešení havárií a zásadně zvýšit pokutu za poškození vodního toku," uzavřel Brabec.

Policie už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku. "Tak se v minulých dnech stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá. V rámci prověřování kriminalisté prováděli několik dalších úkonů trestního řízení, které jsou důležité pro dokazování, například vyšetřovací pokusy na řece nebo zajištění dalších vzorků, a je nutné i tyto podrobit znaleckému zkoumání," uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Podle ní není jasné, kolik času bude znalec nakonec potřebovat. Mluvčí dodala, že policie prověřuje i přibývající podněty od novinářů a veřejnosti.

Podle některých politiků, ekologických organizací i části veřejnosti provází kauzu nejasnosti, mlčení a mlžení úřadů. Petici za objasnění postupu úřadů podepsalo přes 16 000 lidí. Šéfka TOP 09 a členka sněmovního Výboru pro životní prostředí Markéta Pekarová Adamová dnes na twitteru Brabcovi vytkla, že jí neodpověděl, proč na případu pracuje jeden znalec. "Dnes znalec požádal o prodloužení lhůty na zpracování klíčového posudku. Pro svou nedůvěryhodnost už může ministr těžko dělat víc," uvedla poslankyně.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku mezi Valašským Meziříčím a Přerovem. Stala se 20. září, podle odborníků kyanidy poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Deník Referendum v listopadu napsal, že se v den otravy Bečvy v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy. Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) v neděli uvedl, že před pár dny se v Deze prověřovalo, zda se může materiál z kaustifikační jednotky dostat do Bečvy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vyhňák

21.12.2020 18:10
Tak jeho to zklamalo? Kdyby vyšla pravda najevo, musel by okamžitě vylítnout spolu s Hamáčkem a všemi, co v tom tutlání mají prsty. Tak se to bude odkládat donekonečna, jako ostatně všechny Burešovy podrazy...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2020 18:29
To, že viníka masivního vytrávení řeky kyanidy nelze zjistit v 21. století ,kdy máme k dispozici technické prostředky o kterých se před dvaceti lety nikomu nezdálo, svědčí buď o zoufalém stavu státní správy na úseku ochrany ŽP anebo skutečně o pokusu viníka ochránit.
Obojí je hodně špatně.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.12.2020 18:56
Jakmile jde o Teslu, jde to hned. Energoaqua má asi jiného majitele. Jen mi mozek nebere, jak to, že já z ČOV chaty musím mít výpusť nahlášenou na povodí, a vzorky mi zpracují do týdne, a jinde to nejde. Že by pro někoho platily jiné zákony?
Odpovědět
VK

Václav Kain

21.12.2020 22:17
Neskutečně drzý a prolhaný je tento ministr.Pokud tam bude Babiš,tak tito lidé tam budou taky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.12.2020 00:22 Reaguje na Václav Kain
Jen skutečný laik, který ani neví o co vlastně jde, může mít tak jednoduchý a jednoznačný názor.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

22.12.2020 13:25 Reaguje na Jiří Daneš
A jen slepý a hluchý může napsat co ty...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.12.2020 00:28
" Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) v neděli uvedl, že před pár dny se v Deze prověřovalo, zda se může materiál z kaustifikační jednotky dostat do Bečvy."
A může? Pokud se neví, jak prověření dopadlo, jde o účelové naznačování, kdo je pachatelem otravy.
Navíc kaustifikační směs z principu neobsahuje ve vodě rozpustné kyanidy. To může naznačovat jen úplný blb, co o chemii skutečně neví vůbec nic.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

22.12.2020 13:31 Reaguje na Jiří Daneš
Podle tebe se nakonec "zjistí", že to tam vypustili z Marsu... Jestli někdo předloží jasné důkazy tak je úplně jedno jestli je chemik nebo ne, chytrolíne...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2020 09:51
Brabec je zklamán, protože vyšetřování mělo být už dávno uzavřeno s výsledkem, že viníka se nepodařilo najít. Takže odložení jenom protahuje nejistotu, že se někde něco provalí.
Odpovědět
BC

Boby CZ

23.12.2020 17:04
Bude se drzet sveho koryta stejne jako Hamajda i Bures a tvrdit ja nic.... Vsak jim platime zlate aby chteli rezignovat. Uz snad nikdo nemuze pochybovat kde se otrava vzala po tom vsem zdrzovani a mlzeni, ted uz jen zameteni pod koberec ve forme PACHATEL NEZJISTEN.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist