https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/branany-na-mostecku-odmitly-zamer-severoceskych-dolu-tezit-v-sousedstvi-kamen
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Braňany na Mostecku odmítly záměr Severočeských dolů těžit v sousedství kámen

3.9.2024 11:07 | BRAŇANY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Obyvatelé Braňan na Mostecku, které sousedí s hnědouhelným lomem Bílina, odmítli záměr Severočeských dolů těžit u obce kámen. Referendum, které se konalo v pondělí, je závazné. Zúčastnilo se ho 47,47 procenta voličů, nadpoloviční většina hlasovala pro to, aby obec využila všech prostředků pro zabránění těžby. Výsledky zveřejnila obec na úřední desce.
 
"Výsledek referenda není pro projekt příznivý, je nám to určitě líto, protože s koncem doby uhelné bude ve velmi blízké budoucnosti vítáno každé pracovní místo v regionu. I my v regionu žijeme, jde nám o jeho budoucnost a vytěžený kámen bychom využili k rekultivaci, obnově krajiny, po ukončení těžby v blízkém dole Bílina. To je hlavní cíl projektu," řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

O záměru Severočeských dolů otevřít kamenolom na zalesněném Červeném vrchu se obyvatelé dozvěděli v květnu, záhy na to vznikla petice, která požadovala vypsání referenda. Občané v něm odpovídali na otázku: "Má obec Braňany využít všech zákonných prostředků, aby zabránila těžbě kamene v oblasti Červený vrch?".

K tomu, aby bylo referendum platné, je nutná účast alespoň 35 procent oprávněných voličů. Těch bylo na seznamu volební komise 990, platných hlasů bylo 455. Závazné všelidové hlasování podle zákona je v případě, že pro hlasovalo alespoň 25 procent těch, kteří se ho zúčastnili. V Braňanech pro odpověď "ano" hlasovalo 411 osob, tedy 87,44 procenta. Pro odpověď "ne" bylo 43 občanů. Volební komise oznámila, že v době hlasování nedostala žádné stížnosti nebo oznámení.

Otevření kamenolomu bylo od května hlavním tématem debat v obci, řekli v pondělí ČTK voliči, kteří se scházeli před základní školou, kde se hlasovalo. Řada z nich vyjadřovala nespokojenost s tím, že se o záměru dozvěděli podle nich pozdě, obávali se hlavně hluku, prachu, otřesů při těžbě kamene.

Těžba uhlí na Bílině skončí podle společnosti ČEZ, která vlastní Severočeské doly, nejpozději v roce 2033. Zveřejněný záměr počítá s těžbou kamene od roku 2027 do roku 2057.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.9.2024 15:50
žádná obec nechce mít z katastru ementál. Spotřeba nerostů nemůže růst do nekonečna. Všechny zdroje jsou zkrátka omezené.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.9.2024 18:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ano, ovšem opakem pravdy je pravda jiná. Opuštěné dobývací prostory často hostí tu nejvzácnější přírodu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist