https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brandys-n.l.otevre-ve-s.boleslavi-misto-pro-darovani-veci-na-opetovne-vyuziti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brandýs nad Labem otevře ve Staré Boleslavi místo pro darování věcí na opětovné využití

2.7.2023 01:10 | BRANDÝS NAD LABEM (ČTK)
"Re-use centrum není výdělečná záležitost, je to ale hlavně o výchově lidí k třídění a nakládání s odpady. Pro nás je to hlavně edukativní krok," řekl Zandl. Kvůli omezenému prostoru bude místo sloužit zejména pro menší věci, například sportovní potřeby, hračky, kuchyňské věci nebo doplňky do domácnosti.
"Re-use centrum není výdělečná záležitost, je to ale hlavně o výchově lidí k třídění a nakládání s odpady. Pro nás je to hlavně edukativní krok," řekl Zandl. Kvůli omezenému prostoru bude místo sloužit zejména pro menší věci, například sportovní potřeby, hračky, kuchyňské věci nebo doplňky do domácnosti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brandýs nad Labem zprovozní ve Staré Boleslavi v areálu Na Dolíku místo pro darování i odebírání si nepotřebných věcí. Věci k dalšímu využití si budou lidé odebírat za cenu pěti až 500 korun, podle typu předmětu, odevzdání bude zdarma. Provoz takzvaného re-use centra schválili tento týden radní města, fungovat bude zřejmě od září, řekl ČTK místostarosta Patrick Zandl (Piráti). Město tak chce přispět k efektivnějšímu nakládání s odpady. Loni se v Brandýse podařilo vytřídit třetinu celkového objemu odpadů. Do roku 2025 by obce podle zákona o odpadech měly vytřídit 60 procent.
 

"Re-use centrum není výdělečná záležitost, je to ale hlavně o výchově lidí k třídění a nakládání s odpady. Pro nás je to hlavně edukativní krok," řekl Zandl. Kvůli omezenému prostoru bude místo sloužit zejména pro menší věci, například sportovní potřeby, hračky, kuchyňské věci nebo doplňky do domácnosti. Prostory v multifunkčním areálu Na Dolíku jsou podle Zandla vhodné, sídlí v něm například nízkoprahový klub nebo městská knihovna.

"Od příštího roku budeme velmi významně odpadové hospodářství restrukturalizovat, začínáme například s pasportizací popelnic, abychom přesně věděli, co se sváží a v jakém množství," doplnil Zandl. Lidé v Brandýse za svoz odpadu letos platí 660 korun, stejně jako loni. Ve městě je zhruba osm desítek sběrných míst a téměř 3000 vydaných popelnic na papír nebo plast.

Re-use centra vznikají i v dalších středočeských městech, v dubnu ho například otevřeli v Poděbradech na Nymbursku. Město nechalo v areálu technických služeb postavit novou halu. "Funguje to dobře, lidé přinášejí i odnášejí. Projde tudy zhruba 50 lidí denně. Fotku nově přineseného vždy hned vkládáme na web," řekla ČTK pracovnice poděbradského re-use centra. Za symbolický poplatek si mohou například z nádobí, nábytku a dalších věcí vybírat všichni, přinášet mohou pouze lidé s trvalým bydlištěm v Poděbradech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist