https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-oplakava-slavny-pokaceny-strom-na-miste-necha-vyrasit-novy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie oplakává slavný pokácený strom, na místě nechá vyrašit nový

29.9.2023 19:15 (ČTK)
Strom na severovýchodě Anglie byl natolik známý, že po něm byla pojmenovaná lokalita, kde stál. Říká se jí Sycamore Gap (Javorová proláklina) a sloužila například jako kulisa ve slavné scéně z filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Tento javor také v roce 2016 získal titul Anglický strom roku.
Strom na severovýchodě Anglie byl natolik známý, že po něm byla pojmenovaná lokalita, kde stál. Říká se jí Sycamore Gap (Javorová proláklina) a sloužila například jako kulisa ve slavné scéně z filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Tento javor také v roce 2016 získal titul Anglický strom roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé v Británii oplakávají slavný strom poblíž Hadriánova valu, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí a který kdosi v noci na středu úmyslně pokácel. Policie kvůli tomu stíhá šestnáctiletého chlapce a odborníci tvrdí, že zničený javor nelze nijak nahradit. Organizace na ochranu památek National Trust nicméně uvedla, že se pokusí strom na stejném místě zachovat a nechá z pařezu vyrašit nové výhonky.
 

"Ze stavu pařezu vidíme, že šlo o velmi zdravý strom, z pařezu můžou vyrašit nové výhonky a pokud se o ně budeme starat, tak to může mít dobrý výsledek, o ten strom úplně nepřijdeme," řekl stanici BBC Andrew Poad z National Trust.

Mark Feather z nadace na ochranu lesů Woodland Trust ale připomněl, že i kdyby strom zcela nezahynul, bude trvat několik let, než z kořenů vznikne alespoň malý stromek a "asi 150 až 200 let než alespoň trochu nahradíme, oč jsme nyní přišli". Zahradník Rob Ternent, který pracuje v zahradách hradu Alnwick, poukázal také na to, že nový strom s velkou pravděpodobností nikdy nebude mít stejný tvar a mohutnost jako pokácený javor.

Strom v hrabství Northumberland na severovýchodě Anglie byl natolik známý, že po něm byla dokonce pojmenovaná lokalita, kde stál. Říká se jí Sycamore Gap (tedy Javorová proláklina) a sloužila například jako kulisa ve slavné scéně z filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Tento javor také v roce 2016 získal titul Anglický strom roku.

Lidé ze správy přírodních rezervací v hrabství Northumberland tvrdí, že pokácený strom měl pro mnoho lidí i citový význam kvůli estetickému působení v krajině, které inspirovalo umělce, tvůrce a fotografy. "Spousta lidí má k tomuto místu hluboký vztah, mají na něj krásné vzpomínky a je obrovská škoda, že jsme o strom přišli," míní šéf organizace Tony Gates.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

30.9.2023 01:13
ale proč ho ten chuligán pokácel? co tím sledoval ? byl to běloch ?
Odpovědět

Jan Škrdla

30.9.2023 20:10 Reaguje na radim buffalo tobias
Údajně se chtěl proslavit na tik-ťoku. V souvislosti s tím by mě více zajímala výše IQ než barva pleti.
Odpovědět

Jirka Černý

1.10.2023 15:30
Strom z výmladku nikdy nebude plnohodnotnou náhradou. Pro začátek by mohl viník ručně vykopat pařez aby uvolnil místo pro výsadbu nového.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist