Británie zvýšila za pololetí těžbu plynu ze Severního moře o 26 procent
Británie je sice relativně malým producentem, na evropských energetických trzích se však počítá každá "molekula". Rostoucí náklady na energie podporují inflaci, oslabují euro a ochromují ekonomiku, protože Rusko po sankcích uvalených evropskými zeměmi za jeho invazi na Ukrajinu snížilo dodávky na kontinent.
Británie nemá skladovací zařízení na plyn. V letních měsících měla země volný plyn, o který se mohla podělit. To se však změní s příchodem chladnějšího počasí, kdy lidé začnou topit. Británie pak bude potřebovat další dodávky od svého hlavního dodavatele, Norska.
"Uvědomujeme si mimořádný tlak, kterému jsou lidé vystaveni, a dopad inflace, proto se zaměřujeme na zvýšení dodávek," uvedla generální ředitelka firmy Harbour Energy Linda Cooková. Firma zaměřená na těžbu plynu a ropy v Británii hodlá letos zvýšit kapitálové výdaje o zhruba 40 procent na 1,2 miliardy USD (29,7 miliardy Kč).
Firma Neptune Energy Group, která provozuje pole Cygnus v jižní části Severního moře, zahájila v oblasti práci na novém vrtu, ze kterého by podle jejího vyjádření mohla po jeho zprovoznění vytěžit plyn pro uspokojení potřeby 200.000 domácností.
Energetická konzultační společnost Wood Mackenzie odhaduje, že celková produkce plynu v Británii letos stoupne v průměru na 106 milionů metrů krychlových denně z loňských 90 milionů metrů krychlových. Dodatečný objem odpovídá v průměru zhruba 7,5 procenta roční poptávky Británie.
Dodatečná těžba plynu je sice vítanou zprávou, trhy ale zřejmě nezískají více plynu, než je v současnosti naplánováno. Plánování investic do nových projektů trvá měsíce, vyžaduje geologický průzkum, smlouvy na vrtná zařízení a povolení regulátorů, upozornila Cooková.
reklama