Business Insider: Polsko má na ČR ohledně Turówa eso v rukávu Aktualizováno
Podle serveru by mohlo jít o průlom v dlouhém boji ohledně Turówa. Ačkoliv Češi dosud jednali tvrdě a nechtěli přistoupit na některé prvky dohody prosazované Polskem, minulý týden prý nečekaně zmírnili tón - nová česká ministryně životního prostředí Hubáčková prohlásila, že dohoda je z českého pohledu připravena, píše Business Insider. Připomíná slova šéfky resortu, že česká strana nebude navrhovat žádné změny.
Polský server tento krok označuje za změnu postoje a dává ho do souvislosti s děním, ke kterému podle něj došlo v posledních týdnech na jiné frontě. Polsko chce podle jeho zjištění dokázat, že Češi sami nerespektují mezinárodní právo při vydávání povolení k těžbě uhlí a neberou v úvahu připomínky sousední země ke škodlivým dopadům těžby na příhraniční oblasti. To jsou přesně ta samá obvinění, která proti Polsku vznáší česká vláda, uvádí server a poznamenává, že tentokrát jde o černouhelný důl ČSM, jenž patří společnosti OKD.
Polsko obviňuje ČR z toho, že na konci roku 2021 prodloužila v případě tohoto dolu povolení těžby o pět let, aniž by provedla nové posouzení dopadů na životní prostředí, uvádí server, podle něhož Varšava vyjadřovala "četné obavy" z dopadů těžby v ČSM na Cieszyński okres ve Slezském vojvodství.
Česká ministryně životního prostředí však jakékoli prodloužení těžby v dole ČSM popřela. "Tam se dotěžuje. Těžba na dole ČSM skončí buď koncem letošního roku, nebo nejpozději začátkem příštího roku," řekla Hubáčková České televizi.
Business Insider píše, že získal dopis od polského generálního ředitelství pro ochranu životního prostředí adresovaný českému ministerstvu životního prostředí. V něm prý polská strana mimo jiné naznačuje, že pokračování těžby uhlí na dole ČSM by mohlo "výrazně negativně ohrozit životní prostředí a zdraví občanů Polské republiky" a další provoz dolu bez příslušného přeshraničního posouzení dopadů na ekologii porušuje úmluvu z Espoo, což je dohoda o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států.
Web uvedl, že stále čeká na vyžádanou reakci české strany.
Praha vede spor s Varšavou ohledně hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice, který zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu.
Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně (asi 12,6 milionu Kč) denně za to, že neplní předběžné opatření. Obě strany se pokoušejí vyřešit spor prostřednictvím mezivládní dohody, po níž by Česko žalobu stáhlo.
Polsko nezůstalo Česku nic dlužno a upozornilo ČR na řadu hrozeb, které představuje těžba v ČSM pro příhraniční obce Hažlach a Zebrzydowice, mezi něž patří poklesy půdy, otřesy a ohrožení hraniční řeky Olza (Olše), včetně rizika změny jejího toku, což by změnilo i česko-polskou hranici, napsal Business Insider. Zároveň připomněl, že část černého uhlí z ČSM jde na polský trh a mnoho zaměstnanců tohoto dolu je z Polska.
Problémem prý podle něj může být fakt, že význam dolu ČSM a Turówa není stejný. Turów má být v provozu do roku 2044 a na jeho existenci závisí elektrárna, která je důležitým prvkem pro zajištění stability dodávek energie v Polsku, píše server, podle něhož se ČSM zřejmě uzavře na konci letošního roku a jeho absence energetickou bezpečnost Česka neohrozí. Tato záležitost však může stavět Čechy do nepříznivého světla, uvedl list.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Pavel Hanzl
17.1.2022 17:26Pokud by bylo nutno nechat nějaké elektrárny ve studené záloze (jak mají Němčouři a kvůli plynu je taky rozjeli), tak je zásobit uhlím a nechat zbytkovou těžbu, prostě by ten uhlák spotřeboval čtvrtinu uhlí, než normálně.
karel krasensky
17.1.2022 20:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.1.2022 20:47 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
17.1.2022 21:59 Reaguje na Pavel Hanzlpavel
20.1.2022 20:34 Reaguje na karel krasenskyBřetislav Machaček
17.1.2022 19:57 Reaguje na Pavel Hanzlv pohotovostním režimu nutno temperovat na dané teplotě, mít ji zavodněnou a s obsluhou na svých místech. Při odstavení s možností náběhu musím téměř totéž a při vyhasnutí může náběh trvat týdny.
Odstavením s konzervací se to záhy rozpadne úplně. No a doly?
Hlubinný se musí odvětrávat od plynů, odčerpávat voda, udržovat
technika, platit horníky a obsluhu strojů i bez těžby, Totéž jsou
doly povrchové a kdo to vše zaplatí? Já vám to povím, ať to platí
ten, kdo ty zálohy potřebuje a to jsou provozovatelé OZE a nikoliv
spotřebitel. Toho nezajímá zisk OZE baronů a to, že výpadky jejich dodávek má sanovat on platbou za zálohy. O to tu neustále jde, že
někdo slízává pouze smetanu a jiný doplácí nejen k té smetaně, ale
navíc i za ty zálohy. To je hnus "gryndýlu", který kritizuji a
který není o trhu, ale o preferováni něčeho, co se neobejde bez
dotací, zaručených výkupů a bez záloh provozovaných na náklady spotřebitelů. Je to neekonomické, nespravedlivé, uspěchané a
nakonec i asociální, protože to postihne hlavně ty chudší. To
není zelený socialismus, ale zelený kapitalismus nejhrubšího
zrna tyjícího z přelévání peněz od schopných ke všehoschopným,
zbohatnutí bohatých a zchudnutí i dosavadních středních vrstev.
Zbyněk Šeděnka
17.1.2022 20:28 Reaguje na Břetislav Machačekkarel krasensky
17.1.2022 21:26 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaLukas B.
18.1.2022 08:15 Reaguje na karel krasenskya na špicberkách u Rusanovovy chaty jsme chodili pro nádherný antracit ze sloje vystupující ze svahu asi 150m daleko za chatu s krumpáčem, lopatou a kýblem.
Vaclav Kavka
17.1.2022 20:00Já bych se na Poláky normálně vysral a nechal jim běžet pokutu. Tím by mohli po čase přestat vymýšlet nesmysly.
Jarka O.
18.1.2022 08:51 Reaguje na Vaclav KavkaPavel Hanzl
17.1.2022 20:38karel krasensky
17.1.2022 20:44 Reaguje na Pavel HanzlZbyněk Šeděnka
17.1.2022 20:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.1.2022 20:50 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
17.1.2022 20:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2022 10:12 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTo je otázka úplně všech úrovní lisdkého jednání.
Od magasystému klimatické změny, kterou dokážou řešit asi jen státy a nadnároní korporace, přes lokální ochranu místní přírody, až po jednání každého jedince.
Jenže člověk má stejnou hlavu jak v diluviálních dobách, je z podstaty dravec a kořistnický typ. Je ochoten pro své pohodlí zničit i své přírodní okolí, protože ho to nikdy vůbec nepálilo. Prostě se odstěhoval o kousek dál. Jenže dnes už narazil na hranice, přes které se neodstěhuje.
Břetislav Machaček
18.1.2022 09:00 Reaguje naa hádejte, kdo má z těch sporů největší radost? Můžete kolikrát
chcete, ale mi stačí jediná odpověď, kterou si nechám pro sebe,
protože má politický podtext a o ekologii tvůrcům v Bruselu vůbec nejde. Jakákoliv lidská činnost se nemusí líbit sousedům a to ani
těm zahraničním a je to věcí dohody sousedů a nikoliv konfrontace
režírovanou cizáky odjinud.
Břetislav Machaček
20.1.2022 10:00 Reaguje naBruselu a na odškodnění na stavbu vodovodu se
budeme muset stejně dohodnout s Poláky. Nebo jim
chcete vyhlásit válku? Ti by nás dnes převálcovali za dva dny a předvedli demokracii po jejich. Polák hlavu před Bruselem neskloní a maximálně vyjedná
pro něho dobrý kompromis. My se připokadíme vždy a před všemi, kteří jenom naznačí, co by, kdyby. Ta
esa se dají najít, jen chtít hledat a věřte mi nebo
ne, ona jsou a už se hledají další, které budou
zase stát majlant nás.