https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/business-insider-polsko-ma-na-cr-ohledne-turowa-eso-v-rukavu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Business Insider: Polsko má na ČR ohledně Turówa eso v rukávu Aktualizováno

17.1.2022 17:05 | VARŠAVA (ČTK)
Polsko chce podle jeho zjištění dokázat, že Češi sami nerespektují mezinárodní právo při vydávání povolení k těžbě uhlí a neberou v úvahu připomínky sousední země ke škodlivým dopadům těžby na příhraniční oblasti.
Polsko chce podle jeho zjištění dokázat, že Češi sami nerespektují mezinárodní právo při vydávání povolení k těžbě uhlí a neberou v úvahu připomínky sousední země ke škodlivým dopadům těžby na příhraniční oblasti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Polsko a Česko se v úterý chystají obnovit jednání o dole Turów a tentokrát má polská vláda eso v rukávu, napsal server Business Insider. Odkazuje se na dokument, v němž podle něj Varšava vytýká Praze, že český důl ČSM u hranic s Polskem pokračuje v těžbě bez přeshraničních ekologických konzultací a bez zohlednění připomínek polské strany. To může podkopat důvěryhodnost české vlády před Soudním dvorem Evropské unie a přimět ji k rychlému podpisu dohody s Polskem, tvrdí web. Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková ale dnes řekla České televizi, že u dolu ČSM nedochází k žádné změně podmínek pro těžbu či k prodloužení těžby.
 

Podle serveru by mohlo jít o průlom v dlouhém boji ohledně Turówa. Ačkoliv Češi dosud jednali tvrdě a nechtěli přistoupit na některé prvky dohody prosazované Polskem, minulý týden prý nečekaně zmírnili tón - nová česká ministryně životního prostředí Hubáčková prohlásila, že dohoda je z českého pohledu připravena, píše Business Insider. Připomíná slova šéfky resortu, že česká strana nebude navrhovat žádné změny.

Polský server tento krok označuje za změnu postoje a dává ho do souvislosti s děním, ke kterému podle něj došlo v posledních týdnech na jiné frontě. Polsko chce podle jeho zjištění dokázat, že Češi sami nerespektují mezinárodní právo při vydávání povolení k těžbě uhlí a neberou v úvahu připomínky sousední země ke škodlivým dopadům těžby na příhraniční oblasti. To jsou přesně ta samá obvinění, která proti Polsku vznáší česká vláda, uvádí server a poznamenává, že tentokrát jde o černouhelný důl ČSM, jenž patří společnosti OKD.

Polsko obviňuje ČR z toho, že na konci roku 2021 prodloužila v případě tohoto dolu povolení těžby o pět let, aniž by provedla nové posouzení dopadů na životní prostředí, uvádí server, podle něhož Varšava vyjadřovala "četné obavy" z dopadů těžby v ČSM na Cieszyński okres ve Slezském vojvodství.

Česká ministryně životního prostředí však jakékoli prodloužení těžby v dole ČSM popřela. "Tam se dotěžuje. Těžba na dole ČSM skončí buď koncem letošního roku, nebo nejpozději začátkem příštího roku," řekla Hubáčková České televizi.

Business Insider píše, že získal dopis od polského generálního ředitelství pro ochranu životního prostředí adresovaný českému ministerstvu životního prostředí. V něm prý polská strana mimo jiné naznačuje, že pokračování těžby uhlí na dole ČSM by mohlo "výrazně negativně ohrozit životní prostředí a zdraví občanů Polské republiky" a další provoz dolu bez příslušného přeshraničního posouzení dopadů na ekologii porušuje úmluvu z Espoo, což je dohoda o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států.

Web uvedl, že stále čeká na vyžádanou reakci české strany.

Praha vede spor s Varšavou ohledně hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice, který zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu.

Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně (asi 12,6 milionu Kč) denně za to, že neplní předběžné opatření. Obě strany se pokoušejí vyřešit spor prostřednictvím mezivládní dohody, po níž by Česko žalobu stáhlo.

Polsko nezůstalo Česku nic dlužno a upozornilo ČR na řadu hrozeb, které představuje těžba v ČSM pro příhraniční obce Hažlach a Zebrzydowice, mezi něž patří poklesy půdy, otřesy a ohrožení hraniční řeky Olza (Olše), včetně rizika změny jejího toku, což by změnilo i česko-polskou hranici, napsal Business Insider. Zároveň připomněl, že část černého uhlí z ČSM jde na polský trh a mnoho zaměstnanců tohoto dolu je z Polska.

Problémem prý podle něj může být fakt, že význam dolu ČSM a Turówa není stejný. Turów má být v provozu do roku 2044 a na jeho existenci závisí elektrárna, která je důležitým prvkem pro zajištění stability dodávek energie v Polsku, píše server, podle něhož se ČSM zřejmě uzavře na konci letošního roku a jeho absence energetickou bezpečnost Česka neohrozí. Tato záležitost však může stavět Čechy do nepříznivého světla, uvedl list.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.1.2022 17:26
Tahanice zase o ničem, normálně je nutno mohutně stavět OZE a těžbu tlumit ve všech hnědouhelných dolech tak, jak budou nabíhat čisté zdroje. Samozřejmě musí být horké i studeníé zálohy, ale ty se stejně dělají v plynu.

Pokud by bylo nutno nechat nějaké elektrárny ve studené záloze (jak mají Němčouři a kvůli plynu je taky rozjeli), tak je zásobit uhlím a nechat zbytkovou těžbu, prostě by ten uhlák spotřeboval čtvrtinu uhlí, než normálně.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.1.2022 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
íííááááá-ííááá-íííááá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2022 19:57 Reaguje na karel krasensky
Oslík to vyřeší celý....
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.1.2022 20:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobrý večer pane Hanzl dovolím si Vás jako muže,který má spoustu zájmu a vědomosti upozornit na jednu knihu jejíž obsah a téma by vás mohlo zaujmout a být vám blízké.Marcela Hauke-když do života vstoupí demence
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2022 20:47 Reaguje na karel krasensky
A to pak člověk začne hýkat jako osel? A někdy i písemně?
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.1.2022 21:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Za tuto odpověd vám udělují pochválu před rozvinutou zástavou hnutí Greenpeace
Odpovědět
pa

pavel

20.1.2022 20:34 Reaguje na karel krasensky
pro vás bych dporučil knihu od prof. koukolíka - vzpora deprivantů - tam by jste se určitě našel
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.1.2022 19:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Běžte na exkurzi do tepelné elektrárny a do dolu, aby vám vysvětlili, co je to pohotovostní provoz, odstavení s možností obnovení provozu a útlum zakončený likvidací. Tepelnou elektrárnu
v pohotovostním režimu nutno temperovat na dané teplotě, mít ji zavodněnou a s obsluhou na svých místech. Při odstavení s možností náběhu musím téměř totéž a při vyhasnutí může náběh trvat týdny.
Odstavením s konzervací se to záhy rozpadne úplně. No a doly?
Hlubinný se musí odvětrávat od plynů, odčerpávat voda, udržovat
technika, platit horníky a obsluhu strojů i bez těžby, Totéž jsou
doly povrchové a kdo to vše zaplatí? Já vám to povím, ať to platí
ten, kdo ty zálohy potřebuje a to jsou provozovatelé OZE a nikoliv
spotřebitel. Toho nezajímá zisk OZE baronů a to, že výpadky jejich dodávek má sanovat on platbou za zálohy. O to tu neustále jde, že
někdo slízává pouze smetanu a jiný doplácí nejen k té smetaně, ale
navíc i za ty zálohy. To je hnus "gryndýlu", který kritizuji a
který není o trhu, ale o preferováni něčeho, co se neobejde bez
dotací, zaručených výkupů a bez záloh provozovaných na náklady spotřebitelů. Je to neekonomické, nespravedlivé, uspěchané a
nakonec i asociální, protože to postihne hlavně ty chudší. To
není zelený socialismus, ale zelený kapitalismus nejhrubšího
zrna tyjícího z přelévání peněz od schopných ke všehoschopným,
zbohatnutí bohatých a zchudnutí i dosavadních středních vrstev.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.1.2022 20:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Popsal jste to přesně, ale tohle "Grýndýlům" prostě nevysvětlíte. Oni mají představu, že přerušit těžbu v dole je stejné, jako když přestanu před zimou jezdit na chatu. Odpojím elektřinu, zamknu okenice, vypustím z trubek vodu a přijedu na jaře, abych vyvětral. Jenže třeba na šachtě to tak udělat nejde. Pamatuji si, když končil v Ostravě důl Bezruč. Ukončila se těžba, ale ještě pořád tam bylo asi 30 horníků, kteří se starali o to, aby nedošlo k zaplynování a obsluhovali čerpadla, aby nedošlo k zaplavení dolu vodou a jejímu přelití do dalších šachet na Ostravsku. A s povrchovým dolem je to podobné. I pro to hnědé uhlí se musí jít do hloubky a pokud přeruším veškeré udržovací práce, obvykle tam začne stoupat spodní voda a důl zaplaví. Viděl jsem kdysi video z Polska, kde těžební společnost vlastnící povrchový důl zkrachovala. Dneska je to úžasná destinace pro potápěče, protože v hloubce asi 42 metrů pod vodou mají možnost vidět obří rypadlo. Všem je jasné, že tuhle mašinu už nikdy nikdo nerozjede.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.1.2022 21:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Něco ze života když jee to o hnědouhelných dolech,Za socíku jsem byl jako voják na Mostecku kde probíhala v té době likvidace už opuštěného vystěhovaného starého měasta Most se sudetskými kořeny.Tam to byl opravdu zlatý socík v plné palbě.V hodně opuštěných bytech byla nadherná kachlová kamna,která jsou dnes k vidění akorát na zamcích.Postup byl nasledující.Jednotlivé kachle se očíslovaly kamna ofotila a šetrně rozebrala.Pak už VSka jela černou jízdu Krušné hory kde měli civilové chaty.Dost se jich v té době taky pustilo do stavby nebo shromaždování materialu na výstavbu.Hodně se jim oklepavaly cihly z bouraček.Taky byly v bytech dřevěné falcované podlahy většinou byly červené.Nevím čím to měli ošetřené.Rozebrat-VS-Krušné hory.Pak jsem se dostal do opuštěné vesnice,která se snad jmenovala Kopisty.Vlezl jsem tam do jednoho domu a nechapal.Ve sklepě nebyla podlaha,ale veliká díra v ní tak třímetrový žebřík.Oni si prostě kopali vtom sklepě hnědé uhlí a topili si.Uhlí v tom místě mohlo být 2m pod povrchem.Za dva měsíce leden,unor jsem tam viděl slunce parkrat jako slabou,nevýraznou kouli.Takový tam byl smog.Na dole bylo zajímavé pozorovat upravéné tanky.Měly sundané věže a namontované radlice.Byly rychlé,silné,ale spotřeba musela být brutalní.Taky jsem si prohlídl ten přestěhovaný kostel,ale v té době to bula dost ruina.Zdravím.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.1.2022 08:15 Reaguje na karel krasensky
když se stavěla přeložka trati u Března u Chomutova (cca 2002) a vrtaly se piloty pro založení mostu v Březně, jezdili si místní obyvatelstvo s trakaři o ti bohatší s vozíky za auto pro vývrtek - bylo to docela hezké uhlí.
a na špicberkách u Rusanovovy chaty jsme chodili pro nádherný antracit ze sloje vystupující ze svahu asi 150m daleko za chatu s krumpáčem, lopatou a kýblem.
Odpovědět
VK

Vaclav Kavka

17.1.2022 20:00
No, já doporučuju srovnání obou oblastí podle leteckých map. Ten 5km kráter v Lužici je srovnatelný s máločím.
Já bych se na Poláky normálně vysral a nechal jim běžet pokutu. Tím by mohli po čase přestat vymýšlet nesmysly.
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.1.2022 08:51 Reaguje na Vaclav Kavka
Ano. A 1 důl, který se má brzo zavírat, není eso v rukávu. Čas na rozmyšlenou měli. Podle článku to vypadá, jakoby nechtěli jednat, ale vydírat, tak uvidíme, jak se k tomu p. Hubáčková postaví a jestli článek není jen kachna.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2022 20:38
Ropáčci zase snášejí megahafo argumentů, proč to nejde. Zajímavé ale je, že v normální Evropě to jde, tak fakt nevím. Asi jsme Pupek Světa a Nejmoudřejší Mudrci Všech dob a Všeho lidstva se slízají na Ekolistu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.1.2022 20:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Máš pravdu.A ty jsi náš předseda místního politbyra.Čest práci soudruhu předsedo
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.1.2022 20:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, mohu se zeptat, zda je ochrana životního prostředí věc lokální nebo je záležitostí celé Zeměkoule?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2022 20:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je zcela přesně definovaná oblast na Paroubkově Marsu zřízená proto, aby měli ropáčci o čem blábolit nesmysly.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.1.2022 20:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Nekličkujte. Položil jsem Vám jednoduchou otázku a chci na ni jednoduchou odpověď.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 10:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jednodušeji to sdělit neumím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 10:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ale dobře, nebudu ze sebe dělat krásenského osla.
To je otázka úplně všech úrovní lisdkého jednání.
Od magasystému klimatické změny, kterou dokážou řešit asi jen státy a nadnároní korporace, přes lokální ochranu místní přírody, až po jednání každého jedince.
Jenže člověk má stejnou hlavu jak v diluviálních dobách, je z podstaty dravec a kořistnický typ. Je ochoten pro své pohodlí zničit i své přírodní okolí, protože ho to nikdy vůbec nepálilo. Prostě se odstěhoval o kousek dál. Jenže dnes už narazil na hranice, přes které se neodstěhuje.
Odpovědět
sv

17.1.2022 21:05
To "eso v rukávu" je leda pro smích. Poláci v polské části horního Slezska těží podstatně více uhlí a jak na české tak na polské straně je x uzavřených šachet, které taky představují z hlediska důlních vlivů riziko. ČSM těžbu utlumuje, poláci ji v TUrowě rozšiřují. Posuzování důlních vlivů i přeshraničních se děje neustále a v horním Slezsku se o tom odpovědné orgány jedné i druhé strany baví. To provoz ČSM celá ty desetiletí polákům nevadil, že najednou z ničeho nic "upozorňují". Je to tak extrémně účelové tvrzení, že i agent bureš by vypadal důvěryhodně, kdyby teď vyrukoval s "účelofkou". To "eso" je tak leda totálně chabý pokus náckovských pisáků z Varšavy, kteří evidentně vůbec netuší, co se děje na v horním Slezsku, oddálit nevyhnutelné. Tedy buď začít činit to co jim nařídil soud, nebo přijít o velmi tučné prachy z Bruselu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2022 09:00 Reaguje na
Víte, co je to revanš? Ono těch es se dá najít mezi sousedy více
a hádejte, kdo má z těch sporů největší radost? Můžete kolikrát
chcete, ale mi stačí jediná odpověď, kterou si nechám pro sebe,
protože má politický podtext a o ekologii tvůrcům v Bruselu vůbec nejde. Jakákoliv lidská činnost se nemusí líbit sousedům a to ani
těm zahraničním a je to věcí dohody sousedů a nikoliv konfrontace
režírovanou cizáky odjinud.
Odpovědět
sv

18.1.2022 19:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Evidentně nechápete psaný text o vašich vlhkých fantasmagoriích na téma "režírujících cizáků" (kteří zavánějí projevem psychické choroby) nemluvě. Kdybyste psaný text chápal, tak by vám bylo zřejmé, že polské ohánění se ČSM není žádné eso ale pěkný póvl (jak říká HogoFogo ve Limonádníkovi) a pokud s ním vyrukují u soudu, tak se jim (právě vzhledem k výše uvedeným důvodům) vysměje i poslední soudní zřízenec. Mimochodem, jestli vídáte "cizáky" ať už šedé nebo zelené, tak opravdu doporučuji, abyste zahájil léčbu, případně abstinenci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2022 10:00 Reaguje na
Copak asi vyřeší ten soud? Pokuta půjde do kasy v
Bruselu a na odškodnění na stavbu vodovodu se
budeme muset stejně dohodnout s Poláky. Nebo jim
chcete vyhlásit válku? Ti by nás dnes převálcovali za dva dny a předvedli demokracii po jejich. Polák hlavu před Bruselem neskloní a maximálně vyjedná
pro něho dobrý kompromis. My se připokadíme vždy a před všemi, kteří jenom naznačí, co by, kdyby. Ta
esa se dají najít, jen chtít hledat a věřte mi nebo
ne, ona jsou a už se hledají další, které budou
zase stát majlant nás.
Odpovědět
sv

sv

20.1.2022 18:49 Reaguje na Břetislav Machaček
A copak se asi vyřešilo bez soudu? Roky oprávněných stížností z české strany měli poláci v paži. A co chcete s poláky řešit při stavbě vodovodu? Vodovod bude muset postavit česká strana ..... a postaví ji z prostředků, které ČR získá z Polska jen a pouze díky žalobě. Jinak poláci zaplatí mnohonásobě víc tím, že přijdou od bruselské dotace, dotace kvůli kterým se před bruselem (obdobně jako bureš) sklonili nesčetněkrát. Prozatím jste se "připokadil" akorát vy, před Polskem. Ano, eso by poláci našli, kdyby se místo plundrování českého životního prostředí a dělání mrtvého brouka rozhodli čestně jednat s českou stranou a hned se dohodnout o náhradu škody. Prozatím se na válku chystají tak akorát poláci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist