Česká pošta koupí přes čtyři stovky vozů na stlačený plyn

Tento týden byla podle informací České plynárenské unie otevřena nová čerpací stanice v Ostravě – Muglinově. Na pátek 13. ledna je ohlášeno uvedení do provozu rekonstruované stanice na stlačený zemní plyn (CNG) v Úpici u Trutnova, která bude nově sloužit motoristům nepřetržitě. Do konce ledna by měla být otevřena další stanice v Terezíně. V současné době je v Česku na padesát čerpacích stanic CNG. Jak říká Markéta Schauhuberová z České plynárenské unie, řada drobných podnikatelů a majitelů rodinných domků využívají vlastní malé plnírny.
Širšímu využívání CNG nahrává i to, že od loňského září smějí auta na CNG parkovat ve všech garážích, včetně těch podzemních (což je rozdíl oproti konkurenčnímu zkapalněnému propan butanu LPG). Umožnila to novela vyhlášky o technických podmínkách staveb.
CNG jako palivo oslovilo i velké firmy. Loni v prosince vyhlásila Česká pošta veřejnou zakázku na dodání 412 vozidel s pohonem na CNG. Podle informací plynárenské unie používá vozy na CNG i kurýrní služba DHL, Pražské služby, které svážení odpady v hlavním městě, auta na stlačený plyn využívají i městští strážníci v Ostravě. „Na podzim roku 2011 bylo v Česku přes tři tisíce aut na CNG a přes čtyři sta autobusů,“ říká Markéta Schauhuberová.
Kromě přestaveb stávajících aut na CNG pohon je možné koupit si sériově vyráběný osobní či nákladní vůz. Podle unie je k dispozici na sto vozů od patnácti světových značek. Očekává se, že se k nim přidá i česká Škoda. Prototyp Škody Octavia na CNG byl představen už v dubnu 2007.
Výhodami CNG jsou jeho ekologické i ekonomické parametry. Zemní plyn má oproti benzínu či naftě nižší emise CO2 a dalších spalin, provoz je o třetinu až polovinu levnější a podle plynařů je zemní plyn i nejbezpečnější palivo vůbec.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Dejte si facku. - 11. 1. 2012 - petrTak z pohledu emisí bych to viděl jasně - mnoho čistějších paliv než zemní plyn opravdu neexistujene a bude to asi souviset i s chemickým složením plynu, benzínu apod... Nižší emise CO2 by teoreticky taky mohly být pravdou - tam bude záležet na poměru výhřevnosti k obsahu uhlíku, další otázkou jsou ale emise při zpracování ropy nebo plynu.Z pohledu ekonomiky je tam jasné ale v podobě možné spotřební daně... Z pohledu bezpečnosti nevím, nejsem odborník na požární bezpečnost paliv... každopádně, plyn se ve vzduchu rozptýli dříve, půdu taky znečistit nemůže... atd. atd. Ale zástupce plynařů nejsem:) |