https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-podle-vyborneho-prosazuje-v-zemedelstvi-mene-regulaci-a-vice-motivaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko podle Výborného prosazuje v zemědělství méně regulací a více motivací

25.6.2024 12:11 | LUCEMBURK (ČTK)
Česká republika prosazuje posilování konkurenceschopnosti evropského zemědělství, méně regulací a více motivací, uvedl na jednání v Lucemburku ministr zemědělství Marek Výborný. Tématem včerejšího zasedání byla zejména debata o budoucnosti společné zemědělské politiky EU, ministři ve svých vystoupeních ale reagovali také na nedávné protesty zemědělců, kteří vyjeli do ulic v mnoha evropských městech, naposledy například v Bruselu. V Česku se podle ministra Výborného podařilo situaci do značné míry uklidnit, ocenil v této souvislosti i konstruktivní přístup právě zemědělců.
 
Podle českého ministra se do společné unijní pozice k budoucímu evropskému zemědělství podařilo prosadit i některé postoje České republiky. "Ať už se jedná o posilování konkurenceschopnosti evropského zemědělství vůči třetím státům, zjednodušování, méně regulací a více motivací," vyjmenoval Výborný.

Nová Evropská komise podle něj musí pokračovat v trendu, který byl nastaven v posledním půl roce. Znamená to "dostat do určité míry vyváženosti ambice, které určitě máme, tedy chceme chránit půdu, vody, krajinu, ale nemůže to být na úkor toho, že by se Evropská unie stala nekonkurenceschopná vůči třetím státům, Latinské Americe, Severní Americe, Asii," dodal český ministr zemědělství.

Jako konkrétní příklad zmínil například nyní projednávaná pravidla, která mají zlepšit životní podmínky zvířat a hovoří se v nich například o přepravě zvířat. "Česká republika je stát, který je vysoce exportní v oblasti vývozu skotu, proto musíme hledat podmínky, abychom nediskriminovali, tedy aby se naši exportéři nestali nekonkurenceschopnými. Nastavit rozumný balanc," uvedl Výborný.

Farmáři si při protestech stěžují zejména na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření s půdou. Evropská komise už na jejich kritiku reagovala a zrušila například některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky. Poslední větší protest se odehrál na začátku června v Bruselu, kam dorazilo na 500 traktorů. "Myslím, že situaci v České republice se podařilo do značné míry uklidnit," uvedl ministr.

Podařilo se podle jeho názoru například motivovat zemědělce, aby více využívali možnosti pojištění. Rovněž jeho úřad podporuje sektory, které jsou nejohroženější, jako jsou pěstitelé zeleniny či ovoce a chovatelé dobytka. "Je to o komunikaci, já dialog se zemědělci vedu a jsem rád, že jsme dospěli k nějaké shodě. Ale určitě to tím nekončí, aktuálně se bavíme o modifikacích společné zemědělské politiky," dodal český ministr zemědělství.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MJ

Marcela Jezberová

25.6.2024 13:17
To se tak hezky čte. Škoda, že to v praxi není poznat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.6.2024 07:06
Ministr je odtržen od reality.
Odpovědět
sv

sv

26.6.2024 21:53 Reaguje na pavel peregrin
Za to peregrinek je stále přisát k cecku podepisovače green dealu bureše.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.6.2024 13:23 Reaguje na sv
Představ si , že nejsem, obecní šašku. Ale že ti ten Babiš jinak leží v žaludku, co?
Odpovědět
sv

sv

27.6.2024 18:34 Reaguje na pavel peregrin
Představ si hňupe, že na tohle ti skočí jen ten co žere seno. Pro info, v žaludku mi leží ta škoda, kterou bureš napáchal.
Odpovědět
Ra

Radek

26.6.2024 11:43
Tak hlavně že v realitě co se týká výkonu práva myslivosti , že !
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.6.2024 16:37
To je lhář jak anděl! Protierozní technologie v NV k podmíněnosti budeme od letoška měnit dvakrát ročně a tenhle komik se bije v prsa, že prosazuje méně regulace a více motivace? Motivace k čemu? K ukončení hospodaření? Tak to jedině. Panu ministrovi přeju jediné - aby se musel začít živit pěstováním plodin na orné půdě. Ať si sní, co si uvařil.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist