https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-distribuce-na-morave-upravi-4700-sloupu-aby-ochranila-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ Distribuce na Moravě upraví 4700 sloupů, aby ochránila ptáky

16.9.2019 00:20 | OSTRAVA (ČTK)
Společnost ČEZ Distribuce letos v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Vsetínsku ve Zlínském kraji upravila nebo upraví 4700 podpěrných sloupů elektrického vedení vysokého napětí tak, aby byly bezpečné pro ptáky.
Společnost ČEZ Distribuce letos v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Vsetínsku ve Zlínském kraji upravila nebo upraví 4700 podpěrných sloupů elektrického vedení vysokého napětí tak, aby byly bezpečné pro ptáky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost ČEZ Distribuce letos v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Vsetínsku ve Zlínském kraji upravila nebo upraví 4700 podpěrných sloupů elektrického vedení vysokého napětí tak, aby byly bezpečné pro ptáky. Firmu to bude stát přibližně 15 milionů korun. O víkendu to sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
 

V Česku zahynou po zásahu elektrickým proudem ročně tisíce ptáků. "Nebezpečí hrozí všem od hrdličky až po ty největší dravce. Záleží vždy na konstrukci sloupu, velkou hrozbou jsou sloupy vysokého a velmi vysokého napětí pro čápy bílé," řekl už dříve Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. Nejvíce úhynů podle něj ornitologové zaznamenávají u běžných druhů, jako jsou poštolka obecná, káně lesní, ale hynou i vzácné druhy jako sokol stěhovavý, raroh, výr velký.

"Na Moravě vlastní ČEZ Distribuce více než 93.000 sloupů, z nich budou na konci roku pro ptáky bezpečné více než dvě třetiny," uvedl Sobol. Energetici se podle něj letos zaměří mimo jiné i na turisticky atraktivní oblasti.

"Ochranu dostanou nově všechny podpěrné body vedení vysokého napětí mezi Frýdlantem nad Ostravicí do Malenovic až po hotel Petr Bezruč pod Lysou horou nebo vedení v Olomouci z Droždína na Svatý Kopeček," uvedl člen představenstva ČEZ Distribuce Pavel Šolc.

Úpravy mají zabránit tomu, aby ptáci hynuli, poté co dosednou na elektrické vedení. "Ochrana je zpravidla umístěna na podpěrných bodech vedení vysokého napětí. Nejčastěji se jedná o plastové ochrany, které se přetahují přes izolátory," uvedl Sobol. Dalším způsobem ochrany jsou ochranné konzoly, které brání tomu, aby ptáci dosedli na vedení a svým tělem ho propojili s uzemněnou stožárovou konstrukcí.

V Česku letos firma upraví dohromady 19.593 sloupů. "Celkem už ČEZ Distribuce od roku 2006 investovala do těchto opatření téměř 210 milionů korun," uvedl Sobol.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist