https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chceme-chranenou-krajinnou-oblast-krusne-hory-rika-cast-politiku-v-usteckem-kraji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chceme chráněnou krajinnou oblast Krušné hory, říká část politiků v Ústeckém kraji video

12.4.2021 12:50 | ÚSTÍ NAD LABEM (Ekolist.cz)
Stanou se Krušné hory chráněnou krajinnou oblastí?
Stanou se Krušné hory chráněnou krajinnou oblastí?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Mikšíček / archiv autora
Politické uskupení Spojenci pro kraj chce, aby vláda vyhlásila chráněnou krajinnou oblast Krušné hory. Slibují si od toho, že potřebný rozvoj turistické infrastruktury bude udržitelný a nezničí jedinečného genia loci Krušnohoří.
 
„Krušné hory si zaslouží ochranu, aby se za pár let nestalo, že se změní k nepoznání. Sami víte, zatím hlavně z jiných pohoří, jak snadné je zničit genia loci jinak kouzelných míst. Ostatně, i v Krušných horách na tom leckde nejsme s dobrým vkusem nejlépe,“ napsali k tématu na svých webových stránkách zástupci uskupení, které vytvořili v roce 2019 Zelení , TOP09 a hnutí JsmePRO! v Ústeckém kraji.

Nelegální solární elektrárna v krušnohorské Moldavě.
Nelegální solární elektrárna v krušnohorské Moldavě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloš Štáfek / Spojenci pro kraj
„Krušné hory nepotřebují zábavné lunaparky ani apartmánové satelity. Cestou je rozvoj individuální turistiky, podpora penzionů a budování jednoduché a neokázalé turistické infrastruktury, vysvětloval už loni Michal Kučera, od podzimu krajský radní pro regionální rozvoj a venkov. „Turismus je samozřejmě budoucností Krušnohoří, a čím lépe si ochráníme přírodní ráz zdejší kulturní i přírodní krajiny, tím raději se sem turisté budou vracet,“ doplnil.

To potvrzuje i Karolina Žákovská, spojenecká krajská zastupitelka, které minulé léto prošla s dcerou Anikou a psem Dartem Krušné hory od východu na západ Ústeckého kraje. „Stačilo se podívat do německé části Krušnohoří, kde mají jednoduchá odpočívadla a lavičky při cestách, dostatek ubytovacích kapacit a přitom si dokážou hory ochránit před divokou výstavbou," popsala Karolína inspirativní zkušenost od sousedů a dodala, že kromě dobrého územního plánování je právě zřízení CHKO ideálním způsobem, jak ochránit naše hory.

Horské městečko Abertamy v Krušných horách.
Horské městečko Abertamy v Krušných horách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Mikšíček / archiv autora

Státní Agentura ochrany a přírody ČR už hodně dlouho eviduje Krušné hory jako území vhodné pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti.

„Dá se říct, že vše je připraveno a vznik CHKO je už jen věcí politické vůle. Konečné rozhodnutí je na vládě. Chceme spojit všechny, komu na Krušných horách záleží, abychom společně dali ministerstvu životního prostředí a vládě najevo, že ochrana Krušnohoří je na místě,“ popsal na webu Spojenců Michal Kučera.

Spojenci pro kraj oslovili ke spolupráci zástupce Karlovarského kraje, obyvatele regionu a spolky „Brzy se k tomu potkám třeba se známým Krušnohorcem Petrem Mikšíčkem," uvedl Kučera a dodal, že má pro ministra životního prostředí připravený dopis s výzvou ke zřízení CHKO.

„Máme významné spojence, třeba starostka Blatna Iveta Rabasová Houfová podává se starosty dalších obcí návrh na vyšší ochranu jimi spravované části Krušných hor. Chceme pro CHKO získat další zastánce a samozřejmě začneme doma, u našich koaličních partnerů, s kterými prodiskutujeme návrh výzvy ministru životního prostředí," vysvětlil krajský náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák.

Příroda Krušných hor kolem Kalku.
Příroda Krušných hor kolem Kalku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloš Štáfek / Spojenci pro kraj

Spojenci natočili ve snaze o vysvětlování přínosů CHKO video, ve kterém popisují, že CHKO má odlišný stupeň ochrany například od národního parku. Chtějí tím zdůraznit, že status chráněné krajiny obyvatele výrazně neomezí.

„Jak už samo označení napovídá, chráněná krajinná oblast je způsob ochrany krajiny, a to té přírodní i kulturní, včetně historických sídel. Ve srovnání s národními parky zaměřenými na zvláště cenná přírodní území jsou CHKO spjaty spíše s udržitelným rozvojem celé krajiny. Nebrání výstavbě jako takové, ale chrání území obcí před zásahy, které nerespektují charakter osídlení a narušují krajinný ráz. Není proto třeba se obávat, že CHKO znemožní rozvoj Krušných hor, naopak je to velká příležitost," řekla k tomu Karolina Žákovská, která je kromě krajské zastupitelky také právnička se specializací na ochranu životního prostředí.

Spojenci spustili na svém webu anketu k vyhlášení CHKO. Podle průběžných výsledků je 90 % respondentů pro vyhlášení CHKO.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

12.4.2021 13:31
Přes veškeré ujišťování Kučery nebo žákovské vám nevěřím ani slovo, navíc když v tom figuruje strana zelených magorů a stop09. CHKO pro Krušné hory bude znamenat jen a pouze umrtvení. A já doufám, že na to Brabec nenaletí.
Odpovědět
MG

Milan G

12.4.2021 14:04 Reaguje na Milan G
Ještě dodatek, Krušné hory nejsou jen Ústecký kraj, ale také Karlovarský kraj, ten se k tomu nemusí vyjadřovat? A další věc Spojenci pro kraj uvádějí v textu, druhá fotka, že jedná o nelegální solární elektrárna v krušnohorské Moldavě. To myslíte vážně? Když víte, že se jedná o nelegální VFE proč jste to nenahlásili na PČR? Nebo vy to schvalujete?
Odpovědět
Miroslav Koranda

Miroslav Koranda

13.4.2021 13:05 Reaguje na Milan G
Pane Milane Gé, mohl byste si zjistit nějaké informace, než začnete psát ptákoviny? Tady třeba výsledek Googlu na téma elektrárna na Moldavě: https://bit.ly/2Q2GK93
Odpovědět
MG

Milan G

13.4.2021 17:26 Reaguje na Miroslav Koranda
Vážený pane Korando, pokud zde nebo kdekoliv jinde umístíte vy nebo kdokoliv jiný foto s doprovodným textem ve smyslu ,,Nelegální solární elektrárna v krušnohorské Moldavě,, nesete za to odpovědnost a já a asi nejenom já z toho textu vychází. V dobré víře jsem autorovi věřil, prostě nelegální FVE nic víc. A faktem je, že pokud bych měl všechna tvrzení kontrolovat přes vyhledávač tak nebudete dělat nic jiného. Ale stačilo málo, doplnit ten bombastický text několika slovy ....ale pachatelé jsou už potrestáni...jak jednoduché.
Ale proč je vlastně v článku, který se zabývá nápadem dostat Krušné hory pod CHKO ona předmětná fotka?
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

12.4.2021 13:49
Ano, ale byla by škoda kdyby to znamenalo konec VTE v Krušných horách. Byl bych pro rozumnou regulaci-tzn. Přemístit a umístit VTE na míru krajinnému rázu a dopadům na přírodu. Také by bylo dobré kdyby VTE patřily obcím.
Odpovědět

Jirka Černý

12.4.2021 14:14
Krušné hory nejsou pro ekoDisneyland vhodné, pokud pro ně chcete udělat maximum nechte je prostě být tak jak jsou.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.4.2021 14:35 Reaguje na Jirka Černý
Ano, nechat Krušné hory tak, jak jsou. Ovšem co by dělali ekoaktivisté v kraji na co by mámili ze státu, či EU, dotace?
Odpovědět
Sl

Slovan

12.4.2021 16:10
Krušné hory si ochranu formou CHKO jednoznačně zaslouží! Krásný to kraj, držím palce.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.4.2021 17:27
A co tak chránit přírodu jako v CHKO i v celé republice? Hlavně opatrně
ve výběru lidí do jeho řízení, aby to nedopadlo tragicky. Mé zkušenosti
s jedním nejmenovaným vedením CHKO jsou pro mne varováním, když se hojí
na trempech a místních zemědělcích, ale klidně povolí stavbu nové
sjezdovky, silnice i hotelu s nádrží na potoce k umělému zasněžování.
Trampský potlach v bývalém lomu je ale po 5O. letech nemyslitelným
poškozením životního prostředí, které je stále i po těch 50. letech
akcí hodno ochrany. Takže přeji šťastnou ruku ve výběru vedení a to,
aby hodnotili míru poškození přírody opravdu moudře a nezištně.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

12.4.2021 18:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Já si myslím, že by měl mimo intravilán být celoplošně přístup takový jako v přírodních parcích. Definici přírodního parku by v Česku mohla a měla splňovat většina volné krajiny, a myslím, že je to realizovatelné.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.4.2021 10:10 Reaguje na Kajetán Hostička
Tak nějak jsem to myslel a nedělám si iluze, že jakékoliv
vyhlášení za CHKO zachrání jakoukoliv krajinu před kšefty
zainteresovaných ouřadů. Mnou zmíněnou situaci znám osobně
a co jiného se jinde děje si dovedu představit, když
vidím, co se děje i v NP a rezervacích. Například se
rezervace oplotí a je tak buď oborou pro velké kopytnatce
a nebo botanickou zahradou bez zvířat. Název rezervace
je pak výsměch, protože je to regulované hospodářství.
I ty atrakce typu stezek v oblacích a korunách stromů
s megaparkovištěm a restaurací pro stovky návštěvníků.
Vše posvěceno ouřady CHKO či NP, kteří by to neměli
nikdy povolit. Naopak schází síť regulovaných tábořišť
pro skutečné milovníky přírody, které se správy CHKO
snaží nasměřovat do hotelů a autokempů. Jde tu pouze
o další byznys a o to na exemplárních případech
ukázat, jak umí zatočit s trempy a méně náročnými
turisty. Hnus pánové!
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

13.4.2021 11:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Místa kde je povoleno třeba rozdělat oheň ok, ale například chatky a různé příbytky z materiálů co dům dal, to je fakt nanic. Byl bych také pro odkup již legálních chat z některých míst (například dříve krásná říční údolí jsou jimi často úplně zanesená) v krajině a následnou likvidaci. To by se ale nejdřív muselo zařídit aby se takhle znovu nestavělo. Ani ty hotely a stezky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.4.2021 15:09 Reaguje na Kajetán Hostička
Já se obávám, že váš nápad s výkupy chat se může
zcela zvrátit, tak jak došlo v minulosti ke koupi
pozemků, kde nedopatřením zůstal zápis "zastavěná
plocha" po bývalých usedlostech a dnes tam stojí
nové rezidence a penziony. Klička v zákoně to
umožnila a náprava je už takřka nemožná. Mám obavu,
že s další privatizací lesů a jiných pozemků
dojde i na nové "účelové" lesní stavby, které se
časem stanou rekreačními objekty. Viděl jsem to
konkrétně přeměnou rybářské chaty na luxusní
lovecký srub v soukromé oboře. Nebyla to žádná oprava, ale pouze legalizace zcela nové stavby
a ouřadové mlčí. Před revolucí už bylo rozhodnuto
o zbourání nelegální stavby dvojchaty s garážemi
a po ní legalizace stavby, včetně stavby bazénu
a odprodej pozemku. Nedělám si tak iluze o tom,
že by byl váš nápad s likvidací chat v údolích
dotažen do realizace. Ona spíše zvítězí naditá
šrajtofle nad veřejným zájmem a dojde spíše na
další privatizace státního majetku.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

12.4.2021 21:21
Chápu argumenty pro CHKO. Bydlím nedaleko a často se ke mně dostalo, co za zhůvěřilosti by zde developeři rádi postavili. Moc si, ale nedokáži představit, že rozvoj turistiky tomuto kraji pomůže. Pomůže lidem najít jiný zdroj příjmu, ale přírodě to nepomůže. Lidem přeji mít se lépe, ale zde je nutné říci i to B. Pochopil jsem, že jakmile se Krušné hory začnou propagovat jako krásný zapomenutý kraj, je to počátek konce tohoto stavu. Chtěl bych asi lidé uvědomili, že propagací těch krás na youtube apod. také podporují, že už to v krátké budoucnosti takhle krásné a pusté být nemusí. Ať si lidé ti krásy objeví sami pro sebe a dál to v soc. síťí a médiích nešíří. Ten, kdo chce, si přece má možnost objevit si ta místa sám a nepotřebuje k tomu podrobného průvodce.
Odpovědět

Jirka Černý

13.4.2021 10:08 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Přesně tak.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.4.2021 13:40 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Je to poměrně smutné, nicméně zcela přesné. Pokud někde vyhlašuji nějakou ochranu území/přírody, což je v řadě případů zcela žádoucí, a přitom současně mluvím o rozvoji turistiky, tak jsem buď na hlavu, nebo vědomě kecám.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist