Chilští indiáni protestují proti megaparku větrných elektráren
Důvodem protestů původních obyvatel je proces schvalování projektu, jenž „zcela ignoroval právní normy“ bránící zájmy původních obyvatel a neuznal existenci kmene Williche, který obývá danou oblast.
Náčelník kmene Orlando Allacan očekával, že se Národní společnost pro rozvoj indiánů (CONADI) postaví za práva původních obyvatel. Nicméně ta v místě projektu neuznala existenci některých domorodých etnik.
Protesty proti stavbě větrné elektrárny podpořila i další indiánská etnika, rybářské odbory, místní občanská sdružení atd. Všechna tato uskupení žádají vytvoření smíšené vyšetřovací komise, která by prošetřila podezření na sérii podvodů a právních pochybení ve vyhodnocování různých environmentálních studií při schvalování projektu. Společnost Ecopower začala s projednáváním dopadů projektu v říjnu 2010. Ten byl schválen 1. srpna a zahrnuje 56 větrných stožárů na pláži Mar Brava, severovýchodně od obce Ancud, s celkovým výkonem 112 MW.
Hlavní stížností původních obyvatel je to, že nedostali možnost vyjádřit se k projektu, což je jejich právo. Původní obyvatelé také poukazují na vědecké studie o dopadech na populace mořských ptáků a kytovců, že výstavba bude mít ničivé dopady na jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit na americkém kontinentě. Obavy mají i lovci škeblí z dopadů na jejich obživu nebo místní lidé závislí na příjmech z turismu.
V místech, kde Ecopower plánuje výstavbu svých obrovských stožárů, se nachází jedno z prvních lidských pobřežních osídlení v Americe, osmnáct pohřebišť příslušníků kmene Mapuche a několik kmenových shromaždišť, jež uchovávají cenné informace o historii kmene Mapuche-Williche. Větrníky také ovlivní rozmanitou pobřežní ptačí faunu včetně některých tažných druhů z Kanady a dalších oblastí. Vliv budou mít rovněž na různé endemické a chráněné pozemní živočichy.
Podle článku „En Chiloé sigue lucha contra Megaparque Eólico“ zveřejněného na serveru RadioDelMar.cl dne 16. srpna 2011.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
OZE - 29. 8. 2011 - AlešŘíkám to pořád že mezi OZE a ekologií není rovnítko. Ekologičtější jsou jaderné zdroje , které jsou koncentrované a nezabírají proti OZE téměř žádný prostor. |