https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chovatelce-na-frydlantsku-odebrali-kvuli-tyrani-tri-kone-zene-hrozi-pokuta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chovatelce na Frýdlantsku odebrali kvůli týrání tři koně, ženě hrozí pokuta

8.9.2023 22:52 | FRÝDLANT (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Kirsten LaChance / Unsplash
Chovatelce na Frýdlantsku odebrali na základě prověrky inspektorů veterinární správy tři koně kvůli špatné péči a podezření z týrání. Koně byli umístěni do náhradní péče. Kontrolu chovu tří teplokrevných koní provedli inspektoři Krajské veterinární správy v Liberci na základě podnětu veřejnosti ve spolupráci s městem Frýdlant. Vzhledem ke zhoršujícímu se stavu koní a nedostatku krmení rozhodli na konci srpna o jejich umístění do předběžné náhradní péče, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček.
 

První upozornění na to, že koně nejsou dost krmeni a napájeni dostala krajská veterinární správa počátkem července. "Kontrola na místě zjistila, že napájení bylo na pastvině zajištěno z přírodních zdrojů a koně měli přístup k menšímu množství nekvalitního sena. Výživný stav koní byl podprůměrný, ne však zdraví ohrožující. Chovatelka nebyla zastižena. V následujících dnech se o její zkontaktování inspektoři krajské veterinární správy ještě několikrát pokusili. Chovatelka však nespolupracovala ani nepřebírala poštu," doplnil mluvčí.

V průběhu léta se ale stav koní výrazně zhoršil, chovatelka je přemístila do jiného výběhu s minimálním množstvím trávy, ve kterém nebylo podle inspektorů opakovaně zajištěno žádné krmení. "Koně zde neměli ani přístřešek nebo ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy včetně slunečního záření," řekl Vorlíček. Proto se veterinární inspektoři rozhodli koncem srpna navrhnout úředníkům frýdlantské radnice, aby umístili týrané koně do předběžné náhradní péče, a to i bez přítomnosti chovatelky.

Koně pak byli podle Vorlíčka odebráni a přemístěni k jinému chovateli. Městský úřad ve Frýdlantu zahájil s chovatelkou správní řízení pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. "Chovatelce nyní hrozí pokuta až několik desítek tisíc korun," dodal mluvčí SVS.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist