https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chovatele-nosnic-nevylucuji-protesty-proti-zakazu-kleci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chovatelé nosnic nevylučují protesty proti zákazu klecí

16.9.2020 17:07 | PRAHA (ČTK)
Komoru podle Dlouhé mrzí to, že nejde o evropský zákaz, čeští chovatelé tak budou v konkurenční nevýhodě.
Komoru podle Dlouhé mrzí to, že nejde o evropský zákaz, čeští chovatelé tak budou v konkurenční nevýhodě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chovatelé nosnic nevylučují protestní akce před jednáním o zákazu chovu v klecích v Senátu. Dnes to ČTK v reakci na sněmovní souhlas zákazu klecových chovů slepic od roku 2027 sdělila tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. Agrofert podle svého mluvčího Karla Hanzelky zvažuje konec chovu nosnic a jejich prodej. Aktivisté z Obrany zvířat jsou rozhodnutím Sněmovny nadšeni.
 

Komoru podle Dlouhé mrzí to, že nejde o evropský zákaz, čeští chovatelé tak budou v konkurenční nevýhodě. Poukazuje mimo jiné na to, že do voliér se na stejnou plochu vejde o třetinu méně slepic než do klecového chovu, což se promítne na provozních nákladech. Chovatelé jenom na přestavbu podle ní budou potřebovat zhruba čtyři miliardy korun. Ty by v budoucnu mohl nabídnout evropský rozvojový program. Část chovatelů podle ní s chovem skončí, podle předchozích odhadů by mohlo jít až o třetinu. Tím se zhorší soběstačnost ČR v této komoditě, upozornila Dlouhá.

Jednou ze společností, která zvažuje ukončení chovu, je koncern Agrofert, který do únoru 2017 vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), následně jej vložil do svěřenských fondů. "Agrofert bude respektovat platnou legislativu, nicméně stále zvažujeme, že podnikání v této oblasti ukončíme a své chovy nosnic prodáme," sdělil dnes ČTK Hanzelka. Pokud nepřijme Evropská unie plošný zákaz, budou se do ČR vozit levná vejce z jiných evropských států, uvedl. Firma podle něj ročně vyprodukuje 195 milionů vajec z klecových chovů, což je zhruba desetina spotřeby. "Vajec z podestýlkových chovů dodáme na trh 35 milionů. V součtu tedy 230 milionů a stále méně než desetina celkové spotřeby. Z hlediska objemu produkce všech vajec jsme mezi českými výrobci na čtvrtém místě," dodal.

Naopak aktivisté jsou ze zákazu nadšení. "Je to fantastický úspěch nejen pro čtyři miliony českých slepic, ale i pro ochranu zvířat celkově. Děkujeme všem poslancům, kteří zákaz klecí podpořili," uvedl předseda spolku Obraz - Obránci zvířat Marek Voršilka. Teď už podle něj zbývá přesvědčit Senát.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ochráncům ve Sněmovně doporučil, aby se snažili přemluvit evropské orgány a pomohli mu za zákaz lobbovat v Bruselu. Sněmovna dnes v doprovodném usnesení s Tomanovým souhlasem podpořila celoevropský zákaz chovů nosnic v klecích do roku 2030.

Komora uvádí, že ve státech mimo EU se v tzv. neobohacených klecích, tedy v horší kvalitě než v EU, chová 90 procent nosnic. V EU to je 47 procent, v ČR 69 procent nosnic. Soběstačnost ČR je kolem 82 procent. Komora se také obává zdražení vajec pro spotřebitele ze strany obchodních řetězců.

Komora nevylučuje protesty, které plánovala již před dnešním jednáním. Bude ale záležet na nákazové situaci ohledně koronaviru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

16.9.2020 18:59
Z podestýlkového chovu jsem koupil jednou plato vajec, a budu bojovat za to,aby to bylo naposled. Z třiceti jich bylo šest zkažených, a to ještě ten šmejd stál víc než standardní vejce z klecového chovu. Aktivisty, kteří za zákaz klecových chovů bojují, je třeba postavit mimo zákon. Navíc je jasné (i z textu článku), že bojují v cizím žoldu (alespoň pro ty, co je vedou) proti našim zájmům.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

17.9.2020 08:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Otázkou je ale ve vašem případě zda za to může chovatel nebo obchod ! Z praxe je i známo obchodem upravovaná doba použití. Přimlouvám se tedy za nákupy potravin -ze dvora- podobně jako jsou dnes moderní v ČR samozběry tak to rozšířit i na sběr vajec v případech pastevních chovů . Jen je problém v odhalení čerstvých vajec od zanáškových záprdků !!!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.9.2020 08:42 Reaguje na Krejcar Stanislav
Spíš způsob chovu. Vejce z klecových chovů jsou daleko čistší a i uvnitř obsahují méně choroboplodných zárodků než vejce z jiných chovů.
Odpovědět
KP

Karel Potoček

17.9.2020 06:02
Ale o to, již od roku 1989, jde. Zničit konkurenci!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 11:08
Svého času jsem se mohl umlátit, abych si se sehnal domácí vajíčka -- které jsem kdysi míval od prarodičů.
Rozdíl v kvalitě je zcela mimořádný.

A protože jsem je sehnat nemohl anebo s velkými obtížemi, šel jsem do vlastního chovu slepic.
Nemůžu si to vynachválit -- mimo extra dobrých vajíček se slepice postarají o téměř veškerý kuchyňský odpad , poskytují vynikající hnojivo na zahradu a když nadejde jejich čas skončí v hrnci nebo na pekáči. K dispozici mají více plochy než potřebují.
Možná to v tomto přetechnizovaném světě bude znít blbě, ale jsou spokojené a nedovedu si představit, že bych je držel v klecích.

Tak jak ve městech vznikají komunitní zahrady , možná časem vznikne obdobný projekt i na chov slepic .
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2020 11:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když vám vedle sebe dám dvě vajíčka, jedno z klecového a druhé z volného chovu, jako slepé vzorky-poznáte, které je které?
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.9.2020 13:59 Reaguje na pavel peregrin
Dvě asi ne, ale u stovky z jednoho a druhého by se to nejspíš poznat dalo přes stresové hormony a příznaky jejich působení na vejce (třeba méně kvalitní skořápka).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2020 14:13 Reaguje na Jan Šimůnek
To určitě ano, ale šlo mi spíše o smyslové posouzení- totiž pokud si někdo myslí, že i po uvaření pozná vejce z domácího chovu od klecového, plete se. Oblíbeným argumentem bývá barva žloutku, jenže z dobře vedeného klecového chovu je barva naprosto srovnatelná.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 18:49 Reaguje na pavel peregrin
Na to vezměte jed !
Pokud mi umožníte ochutnávku a ne pouze dívání , jsem zcela přesvědčen ,že s vámi zametu (sportovně).
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

17.9.2020 19:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když dovolíte, vsadím si proti Vám.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 20:12 Reaguje na Jan Olejníček
Dovolím, mám jedinou podmínku - vajíčka budou
na měkko.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

17.9.2020 14:56
Pro zajímavost odkaz na článek o chování slepic v různých ustajovacích systémech. Článek je z roku 2001, takže se nikdo nemusí bát, že by byl nějak tendenční. Upozorňuji, že tehdy se nosnice chovaly v neobohacených klecích, takže v popisu klecové technologie se ještě jedná o neobohacené klece. Koho zajímá, jak se doopravdy chovají slepice v různých systémech - doporučuji si to celé přečíst: https://www.naschov.cz/je-mozne-objektivne-hodnotit-pohodu-a-muze-byt-pozadavek-jejiho-dosazeni-rozhodujicim-faktorem-v-chovu-hospodarskych-zvirat/
Odpovědět
Sl

Slovan

17.9.2020 15:05
Spokojenost, děkujeme! :)
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

17.9.2020 18:30 Reaguje na Slovan
Co je na řadě teď?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist