Čína se rozhodla zakročit proti neregistrovaným psům po útoku rotvajlera na dítě

Na záběrech incidentu z minulého týdne je vidět, jak se mezi psa a dvouletou dívku nejprve postaví její matka, rotvajler však ženu oběhne a vrhne se na dítě. Zatímco se matka zoufale snaží svou dceru ochránit, na pomoc přiběhne uklízečka a ještě jeden člověk, vybaveni jen mopem a holí. Rotvajlera se jim nakonec podaří zahnat.
Batole z útoku vyvázlo s poškozenou ledvinou, polámanými žebry a tržnými ranami po celém těle a jeho stav je údajně stabilizovaný. Majitel psa byl zatčen.
Zásah úřadů, jímž na tento případ reagovaly, však brzy vyvolal vlnu nevole na sociálních sítích a mezi majiteli domácích zvířat, jakmile vyšlo najevo několik šokujících příběhů.
V jednom případě vnikl pronajímatel za doprovodu ochranky bez svolení nájemce do jeho kanceláře, kde zabili oba jeho psy.
Univerzita v provincii Liao-ning oznámila, že propustila člena ochranky, který v minulých dnech v areálu školy brutálně ubil psa.
V jiném případě začaly na internetu kolovat záběry malého toulavého psa, kterého na univerzitě v Čchung-čchingu lapí do sítě odchytová služba a následně utratí. Podle zástupců univerzity tento pes pronásledoval jednoho ze studentů.
Do diskuse na sociálních sítích se zapojily i některé čínské celebrity, podle nichž původní útok rotvajlera, jakkoli byl děsivý, neopravňuje čínské úřady k razii proti psům v takovém rozsahu po celé zemi. V Číně žije podle odhadů na 40 milionů toulavých psů, což je vnímáno jako značný problém již delší dobu.
Avšak rotvajler, který napadl dítě ve městě Čchung-čou v provincii S'-čchuan, nebyl toulavý. Pouze nebyl na vodítku a matku s dcerou napadl, když šly do školky v jejich obytném areálu.
Úřady v provinciích Šan-tung, Ťiang-si a Chu-pej vydaly prohlášení, že odchycení toulaví psi budou utraceni, pokud se pro ně nenajde majitel. V Chöch chotu, hlavním městě čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, ovšem úřady v reakci na sílící protesty proti tomu, co lidé označují za neoprávněné týrání zvířat, uvedly, že toulaví psi sice budou odchytáváni, ale nebudou zabíjeni. A místní samosprávy v jiných provinciích zase rozdávají lidem vodítka ve snaze řešit samotné jádro problému.
Skupina ochránců psů v Pekingu zveřejnila upozornění adresované svým podporovatelům, že psi, kteří se budou v hlavním městě pohybovat bez známky, budou majitelům odebráni. Lidem také vzkázala, aby dbali na úředně stanovené hodiny pro venčení psů, a majitelům velkých plemen doporučila, aby je pokud možno přemístili do specializovaných psích penzionů.
Předpisy upravující vlastnictví domácích mazlíčků se v Číně liší podle jednotlivých místních samospráv a jejich vymáhání bývá často laxní. V zemi také chybí přísné zákony na ochranu zvířat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Slavomil Vinkler
4.11.2023 18:20