https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinsti-vedci-novy-koronavirus-se-na-cloveka-prenesl-z-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínští vědci: nový koronavirus se na člověka přenesl z netopýrů

4.2.2020 00:25 | PEKING (ČTK)
Hlavním zdrojem nákazy novým typem koronaviru byli s největší pravděpodobností netopýři. / Ilustrační foto
Hlavním zdrojem nákazy novým typem koronaviru byli s největší pravděpodobností netopýři. / Ilustrační foto
Hlavním zdrojem nákazy novým typem koronaviru byli s největší pravděpodobností netopýři. Podle dvou článků v časopise Nature, citovaných včera agenturou AP, to uvedli čínští vědci.
 

Experti v Číně zkoumali vzorky odebrané pacientům ve městě Wu-chan, které je centrem infekce. Š' Čen-li a jeho kolegové z wuchanského virologického institutu sdělili, že genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem.

Vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se přenesl na lidi na trhu ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Konkrétní zvířecí zdroj nového typu koronaviru ale zatím nebyl stanoven. Od prosince se tímto virem v Číně a zahraničí nakazilo už více než 17.300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách.

Čínští experti rovněž ve svých studiích uvádějí, že nový typ koronaviru je velmi blízce příbuzný viru, který způsobuje nemoc SARS (česky těžký akutní respirační syndrom). Ten se podle vědců přenesl na člověka z cibetek, hlavním zdrojem ale byli rovněž netopýři a kaloni. Celkem si epidemie SARS v roce 2002 vyžádala 750 obětí.

"(Nový koronavirus) je v podstatě verze SARS, která se snáz šíří, ale způsobuje menší škody," uvedl v prohlášení Ian Jones, profesor virologie na Readingské univerzitě, který se na zmíněných dvou studiích nepodílel. "Virus také využívá stejný receptor, stejná dvířka, jimiž proniká do lidských buněk, což vysvětluje přenos i to, proč způsobuje zápal plic," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.2.2020 17:52
Pomsta zvířat přemoudřelému rozežranci.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.2.2020 19:47
Říše středu, globální hráč s mentalitou neandrtálců
Odpovědět
JD

Jana Doležalová

4.2.2020 21:56
Jo z netopýrů. Je to biologická zbraň na zničení čínského hospodářství.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.2.2020 22:01 Reaguje na Jana Doležalová
Tak určitěé...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2020 14:40 Reaguje na Jana Doležalová
Jistě, netopýři jsou decimováni čínskou všežravostí, tak si vytvořili skutečně obranný prostředek, myslím, že funguje.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist