https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cisnici-ve-svedske-restauraci-nosi-zastery-ktere-pohlcuji-oxid-uhlicity
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Číšníci ve švédské restauraci nosí zástěry, které pohlcují oxid uhličitý

23.5.2022 01:03 | STOCKHOLM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zaměstnanci jedné švédské restaurace nosí speciální zástěry, které z okolního vzduchu pohlcují skleníkové plyny. Technologii vyvinuli vědci z Hongkongu s podporou oděvní firmy H&M. O projektu informovala agentura Reuters.
 

Textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům ovzduší. Touto iniciativou se snaží snížit svůj dopad na životní prostředí, a oslovit tak i ekologicky smýšlející zákazníky.

Hongkongský výzkumný ústav textilu a oděvů (HKRITA) vyvinul roztok obsahující aminy, kterým lze ošetřit bavlnu - vlákno, přízi nebo tkaninu. Bavlna díky tomu k sobě přitáhne plynný oxid uhličitý a zachytí ho, látka se následně stabilizuje a uloží na povrchu textilie. Po použití se zástěra přenese do skleníku, kde se při teplotě 30 až 40 stupňů Celsia plyn opět uvolní a vstřebají ho rostliny.

Vědci z HKRITA se inspirovali technikami používanými v komínech uhelných elektráren k omezení emisí. Jedno tričko je schopno absorbovat asi třetinu toho, co strom za den, uvedl šéf HKRITA Edwin Keh.

"Kapacita (zachycování) není nijak výrazně vysoká, ale je to poměrně levné na výrobu a poměrně snadné a myslíme si, že to má spoustu potenciálních aplikací," řekl Keh.

Zástěry pro číšníky v pilotním projektu vyrobil dodavatel H&M v Indonésii s využitím stávajícího vybavení továrny. Závěrečné nanesení speciální vrstvy "je opravdu velmi jednoduchý chemický proces", říká Keh.

Nadace H&M věří, že by inovace mohla zásadně změnit emise skleníkových plynů. Projekty na vývoj textilií pohlcujících CO2 jsou však v počáteční fázi a jejich potenciální přínos ke snížení dopadu textilního průmyslu na životní prostředí se teprve ukáže, píše Reuters.

HKRITA, která je částečně financována filantropickou odnoží švédského módního řetězce H&M, vyvinula řadu inovací zaměřených na udržitelnější módu. Jednou z nich, která dosáhla průmyslového využití, je technika oddělování bavlněných a polyesterových vláken ve směsových textiliích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.5.2022 05:29
Zase green washing! Prostě zrušme využívání fosilních paliv! To je zdroj CO2, který nám zvyšuje teplotu!
Odpovědět
MJ

Milan Jirsa

23.5.2022 21:29 Reaguje na Katka Pazderů
Slyšela jste někdy o bezemisním spalování zemního plynu (a brzy i dalších uhlovodíkových paliv) v Allam-Fetvedtově cyklu? Jedná se o proces oxidace zemního plynu kyslíkem v uzavřeném okruhu naplněném CO2. Turbinu žene nikoliv pára, nýbrž ohřátý stlačený CO2. Elektrárna má vyšší účinnost než parní plynová elektrárna, neprodukuje ŽÁDNÉ emise NOx, saze, aromatické uhlovodíky ani kovy, prostě nic, proti čemu by zelení mohli protestovat. Navíc nespotřebovává vodu, kterou naopak produkuje hořením vodíku. Nemá žádný komín ani chladicí věže, takže zabírá mnohem méně plochy než klasická plynová parní elektrárna. Nadbytečný CO2 není vypouštěn do atmosféry, nýbrž je upouštěn z uzavřeného cyklu a odváděn plynovodem na místo uložení pod zem či k průmyslovému využití. První elektrárna tohoto typu o výkonu 50 MW běží již několik let v Texasu a druhá o výkonu 300 MW se projektuje v UK. Autor projektu inženýr Allam byl reprezentantem UK pro udržitelnou energetiku v IPCC. Vývoj financovali elektrárenská společnost Excelon a ropný těžař Occidental Petroleum, do kterého následně investoval obrovskou sumu legendární americký investor Warren Buffet. O elektrárně se psalo v časopisech Nature, Forbes a Science, který napsal "goodbye smokestacks - startup invests zero-emission fossil fuel power". Krásný edukační materiál je na webu netpower.com/technology.

Jediný, kdo o tom neví, jsou zelení. Prý zrušme využívání fosilních paliv. Můžete mi prosím vysvětlit, v čem jsou Allamovy elektrárny špatné? A odkud berete drzost poučovat ostatní o oboru, kterému nerozumíte?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.5.2022 05:33
Green Deal povýšen na úroveň nového náboženství, gratuluji.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.5.2022 05:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.5.2022 08:17
namáčejí si zástěry ve vápenném mléce. někde jinde se ovšem musí vápno vypálit a vyhasit.
Odpovědět

Jirka Černý

23.5.2022 11:07
Kapacita není moc vysoká, je to poměrně levné a snadné. Ale hlavně je to absolutně nesmyslné, ale to nevadí hlavně že se něco děje.
Odpovědět
PJ

Pavel Januška

23.5.2022 14:55
Nevím, jestli se mám účastnit debaty o úplných nesmyslech. Domníval jsem se, že Ekolist je seriozní, a on to je humoristický plátek.
To fakt myslíte vážně, tímto marnit čas?
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.5.2022 19:12
Pokrok to je,ale osobně mám radši tu černobílou kostkovanou klasiku.Dobře do ní vsakuje psí krev
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.5.2022 20:17
A co teprve až vyrobí spodní prádlo vstřebávající pšouky! To bude teprve
"gryndýl" a mohou pak obří trenýrky nasadit i dobytku ti kastrovaní býci!
Pak šup s trenýrkami do dekontaminátoru a metan hezky spálit místo plynu
z Ruska.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist