https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-pokutovala-firmu-z-ceskych-budejovic-ze-orezala-vetve-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP pokutovala firmu z Českých Budějovic, že ořezala větve stromů

1.11.2019 00:07 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
ČIŽP uložila pokutu 175.000 korun firmě Černěveský Háj z Českých Budějovic, která podle ČIŽP ořezala větve mohutných dubů a lip a stromy tak trvale poškodila. / Ilustrační foto
ČIŽP uložila pokutu 175.000 korun firmě Černěveský Háj z Českých Budějovic, která podle ČIŽP ořezala větve mohutných dubů a lip a stromy tak trvale poškodila. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 175.000 korun firmě Černěveský Háj z Českých Budějovic, která podle ČIŽP ořezala větve mohutných dubů a lip a stromy tak trvale poškodila. Společnost se proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí (MŽP), to odvolání zamítlo. Sankce je pravomocná. ČIŽP řeší ročně desítky podobných případů. Včera to řekla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Jednatel firmy Černěveský Háj Josef Jůn včera ale řekl, že se dále odvolá. Uvedl, že jeho firma větve stromů neořezala.
 

Firma Černěveský Háj ořezala podle ČIŽP v únoru 2018 stromy, jejichž větve zasahovaly nad přilehlé zemědělské pozemky v katastru Libějovic na Strakonicku. Bylo to 38 dubů a lip. Podle ČIŽP tím firma porušila zákon o ochraně přírody a krajiny.

Podle inspekce šlo vesměs o mohutné stromy s vysokou ekologickou a společenskou hodnotou. "Konkrétně se jednalo o 22 dubů a 16 lip, u nichž byly řezné rány o rozměrech 20 až 85 centimetrů," uvedl v tiskové zprávě ředitel inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček.

Jak dodal, ořez snížil i estetickou hodnotu stromů. "Estetické hledisko spolu s krajinotvorným významem je o to významnější, že duby a lípy jsou součástí čtyřřadého stromořadí, tvořícího významnou krajinnou osu krajinné památkové zóny Libějovicko - Lomecko," uvedl Jiráček.

Jůn označil pokutu za "lumpárnu." Řekl, že jeho firma větve neořezala. Argumentoval tím i v odvolání k MŽP. "Poženeme to dál. Nenechám to tak, protože jsem to tam neudělal," řekl Jůn.

V minulosti již zaplatil pokutu od ČIŽP 150.000 Kč za vyvážení bahna z rybníku. "Bahno bylo nezávadné. Nabylo to právní moci, zaplatili jsme to, soud se táhl asi tři nebo čtyři roky a potom nám dal za pravdu, že jsme to měli správně a že inspekce životního prostředí pochybila. Takovou lumpárnu už tolerovat nebudu," řekl Jůn.

Mluvčí ČIŽP řekla, že podobné případy nejsou výjimečné. Špatné ořezání stromů řeší podle ní inspektoři poměrně často, desítky případů ročně. "Hlavně v období, kdy se stromy ořezávají," řekla Nastoupilová.

V letošním roce uložila ČIŽP pokuty za špatný ořez stromů například městu Ostrava (100.000 Kč), stejně vysokou pokutu obci Osoblaha na Bruntálsku za 19 poškozených stromů, firmě AB Facility sankci 80.000 korun za nešetrný ořez stromů u obchodu Tesco v Chrudimi nebo firmě Severočeské vodovody a kanalizace pokutu 250.000 korun za ořez 17 lip v Liberci.

V Jihočeském kraji ČIŽP loni uskutečnila 1293 kontrol a uložila 264 pravomocných pokut za osm milionů. Nejvyšší, 350.000 Kč, podnikateli Janu Sedlákovi za nakládání s odpady v Plané nad Lužnicí. V ČR udělala loni inspekce 16.572 kontrol a vyměřila 2547 pravomocných pokut za 100,2 milionu Kč, nejčastěji za porušení zákona o nakládání s odpady.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

1.11.2019 07:48
Co je to "špatně ořezaný strom"? Obávám se, že učebnice od učebnice, odborník od odborníka se názory docela razantně až drasticky liší. Nehledě k tomu, že ze zákona máte právo na odstranění větví od sousedova stromu, zasahujících nad váš pozemek.
Nehledě k tomu, že důsledky takovýchto rozhodnutí jsou jasné: ČIŽP tím dává signál, že lepší je, aby ty stromy "neznámý pachatel" postříkal totálním herbicidem, než aby byly odborně prořezány, aby nepřekážely.
Odpovědět

Jan Škrdla

1.11.2019 19:55 Reaguje na Jan Šimůnek
Existují standardy péče a metodické příručky vydávané arboristy. Obávám se, že řezné rány o uvedených rozměrech na lípě a hlavně dubu nejsou tak úplně OK.
Možná by to chtělo fotku těch ořezaných stromů, včetně detailů, ať tady nemluvíme jen tak do větru.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.11.2019 10:47
Tyto stromy u okraje polí jsou a budou věčným problémem. Pokud větve zasahují nad pozemek, jsem nejdříve povinen informovat majitele těchto stromů, aby zjednal nápravu, a to prokazatelným způsobem. Pokud nereaguje, teprve potom můžu přistoupit k ořezu. Pokud si někdo myslí, že je to zanedbatelný problém či snad dokonce, že se přírodě děje nějaká újma, je na omylu. Větve podél pole brání v obdělávání pozemku, což je pronajímatel povinen dělat, pokud ne, přijde o část dotací na půdu. nehledě na to, že majáky, zrcátka, výfuky , satelity apod. na dnešních traktorech nejsou za pár stovek, ale jdou do tisíců až desetitisíců. Takže nikdo není zvědavý na to, aby si pravidelně tato zařízení ničil. A pokud se odstraní větve nejnutnější na větevní kroužek, není o čem a s kým se dál o celé věci bavit. Takže tu firmu naprosto chápu.
Odpovědět

Jan Škrdla

1.11.2019 20:02 Reaguje na pavel peregrin
Větve, které rostou tam kde nechceme, je ideální odstraňovat nůžkami (tj. zavčasu, než ty větve stihnout zesílit). Platí to i pro stromy u silnic.
Taky je na škodu, že mezi polem a lesem často chybí keřový porostní okraj.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist