https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-velka-dobra-porusila-vodni-zakon-pokuta-je-200.000-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Velká Dobrá porušila vodní zákon, pokuta je 200.000 Kč

29.1.2020 00:08 | VELKÁ DOBRÁ (ČTK)
ČIŽP uložila obci Velká Dobrá na Kladensku za porušení vodního zákona pokutu 200.000 korun. Obec podle inspekce vypouštěla předloni do Rozdělovského potoka z čistírny vodu, jejíž znečištění překračovalo limity.
ČIŽP uložila obci Velká Dobrá na Kladensku za porušení vodního zákona pokutu 200.000 korun. Obec podle inspekce vypouštěla předloni do Rozdělovského potoka z čistírny vodu, jejíž znečištění překračovalo limity.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila obci Velká Dobrá na Kladensku za porušení vodního zákona pokutu 200.000 korun. Obec podle inspekce vypouštěla předloni do Rozdělovského potoka z čistírny vodu, jejíž znečištění překračovalo limity. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
 
Odtok do výusti Rozdělovského potoka.
Odtok do výusti Rozdělovského potoka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP

Zastupilé Velké Dobré na prosincovém veřejném jednání vzali pokutu vědomí a domluvili, že se nebudou odvolávat a uloženou pokutu obec zaplatí. Odborný pracovník čističky dostal výpověď a od 1. března 2019 zastává funkci někdo jiný. "Od tohoto data nejsou hlášeny úniky kalu a výsledky odpovídají limitům," uvádí zápis z jednání zastupitelů.

Odpadní vodu, která nesplňovala limity, obec podle inspektorů vypouštěla v roce 2018, a ve stejném roce v září a říjnu 2018 neodebrala a nedala udělat rozbor vzorku na přítoku a odtoku podle pravidel uvedených v povolení. Nejzávažnější pochybení zjistila analýza vypouštěné vody u nerozpuštěných látek.

"Vlivem nadlimitního vypouštění nerozpuštěných látek dochází k jejich usazování v korytě vodního toku a k jeho následnému zanášení. To negativně ovlivňuje jakost povrchových vod," řekl ředitel inspektorátu ČIŽP v Praze Václav Beroušek.

Nedovolené vypouštění z čističky ve Velké Dobré zjistili inspektoři také na jaře 2019. Důvodem podle nich byla nedbalost obsluhy, která zařízení neobsluhovala tak, jak měla. "Tento prohřešek považujeme za zvláště závažný, protože Rozdělovský potok ústí skrze Hrázský potok až do vodního toku Loděnice, konkrétně do úseku Loděnice horní, která je tzv. kaprovou vodou," dodal Beroušek.

Proti rozhodnutí o pokutě se obec neodvolala, sankce loni v prosinci nabyla právní moci.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist