ČR podle Výborného podporuje využití genomického šlechtění plodin
Podle Výborného ČR používání genomických technik jednoznačně podporuje. Připomněl, že debata se vedla už loni za českého předsednictví EU. Poznamenal, že ve světě se tyto metody běžně využívají a chce o tom diskutovat i s dalšími zeměmi EU, které mohou být užívání genomických metod méně nakloněné.
Podle Šojdrové má návrh komise v Evropském parlamentu podporu, výjimkou je frakce Zelených. Ambicí parlamentu je podle ní, aby se návrh schválil již po volbách v příštím roce tak, aby mohla legislativa platit v roce 2025 nebo 2026.
Šojdrová uvedla, že využití nových metod šlechtění je jednou z cest, jak dosáhnout nižší spotřeby pesticidů nebo průmyslových hnojiv, což jsou výzvy, před nimiž evropské zemědělství stojí. Upozornila, že genomicky upravené plodiny se do EU běžně dováží jako krmiva, a také proto vidí jako potřebné umožnění jejich používání pro evropské zemědělce.
Poukázala také na to, žen například u brambor umožňuje tato metoda vyšlechtit novou odrůdu za čtyři roky, zatímco nyní to trvá deset až 12 let. Poznamenala, že u jablek může podle pěstitelů šlechtění nové odrůdy trvat až 30 let, s využitím nových metod to může být zhruba 3,5 roku.
Šojdrová uvedla, že návrh komise počítá zatím s tím, že by se nově vyšlechtěné plodiny neměly používat v ekologickém zemědělství. "To budeme nepochybně řešit v rámci diskuse," dodala.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Richard Vacek
29.8.2023 19:40Vaši zelení.