https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deti-zeme-vyhraly-soudni-spor-o-drubezarnu-na-domazlicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děti Země vyhrály soudní spor o drůbežárnu na Domažlicku

6.2.2020 00:24 | PLZEŇ (ČTK)
Děti Země Plzeň vyhrály téměř pět let trvající soudní spor, kterým se domáhaly snížení kapacity drůbežárny ve Velkém Malahově na Domažlicku. / Ilustrační foto
Děti Země Plzeň vyhrály téměř pět let trvající soudní spor, kterým se domáhaly snížení kapacity drůbežárny ve Velkém Malahově na Domažlicku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Děti Země Plzeň vyhrály téměř pět let trvající soudní spor, kterým se domáhaly snížení kapacity drůbežárny ve Velkém Malahově na Domažlicku. Firma Česká drůbež, významný český producent vajec, musí do roka snížit počet slepic v klecích ze 420.000 na polovinu, což je limit, který firma a ekologický spolek závazně dohodly ve smlouvě z roku 2003. Včera to řekl Martin Hyťha z Dětí Země. Firma se zřejmě odvolá a nabídne Dětem Země jednání včetně možnosti úprav chovu.
 

Krajský soud v Plzni podle Hyťhy rozhodl po druhém úspěšném dovolání Dětí Země u Nejvyššího soudu. Do roka tak musí firma Česká drůbež snížit kapacitu farmy na 210.000 nosnic. Nejvyšší soud mimo jiné uvedl, že obsah smlouvy je právně závazný pro obě strany.

"S největší pravděpodobností podáme dovolání k Nejvyššímu soudu a už jsem Děti Země oslovil prostřednictvím jejich právního zástupce k jednání a budeme se snažit společně hledat řešení," řekl včera jednatel České drůbeže Petr Červený. Pokud by se firma, která má na dovolání dva měsíce, s Dětmi Země mimosoudně dohodla, dovolání nepodá.

Klecové velkochovy slepic podle Dětí Země v posledních letech stále méně akceptuje veřejnost i prodejci. "Řada supermarketových řetězců se dobrovolně zavázala, že během pěti let skončí s prodejem vajec z klecových chovů. Navíc Evropská komise nyní projednává návrh 1,6 milionu občanů EU zakázat klecový chov hospodářských zvířat, který byl předložen v rámci kampaně Konec doby klecové," řekl Hyťha.

Podle Červeného se za 17 let změnil pohled na způsob chovu drůbeže. Děti Země už před pěti lety firmě nabídly jednání o možnosti použití jiné než klecové technologie. "Chceme s nimi jednat o změně na podestýlkový chov," uvedl. Firma k tomu bude muset přikročit, protože většina obchodních řetězců, které jsou odběrateli vajec, podepsala prohlášení, že nejpozději v roce 2025 přejdou pouze na prodej podestýlkových vajec. "Takže my na to musíme reagovat," uvedl. Firma se chce domluvit s Dětmi Země, že by tento krok provedla dříve, zatím v jedné hale. Česká drůbež ve Velkém Malahově, kde má 20 stálých pracovníků, dlouhodobě spolupracuje s obcí.

Takzvanou kompromisní smlouvu podepsaly Děti Země, Česká drůbež, místní sdružení a obce 16. ledna 2003. Skončil tak mnohaletý spor o výstavbu velkodrůbežáren na Domažlicku. V květnu 2010 přišla Česká drůbež se záměrem výstavby druhé haly, s níž po jednáních Děti Země nesouhlasily a trvaly na plnění smlouvy. O necelé tři roky později vydal Městský úřad v Horšovském Týně povolení o zahájení zkušebního provozu. Okresní soud v Domažlicích pak v září 2015 nařídil, aby Česká drůbež do roka snížila kapacitu na 210.000 nosnic, firma se odvolala.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

6.2.2020 02:45
„Velikost národa a jeho morální pokrok můžeme posuzovat podle způsobu jeho zacházení se zvířaty.“ — Mahátma Gándhí
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.2.2020 11:26 Reaguje na Anyr
To není zrovna nejšťastnější příklad.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.2.2020 13:09 Reaguje na pavel peregrin
Hm, myslím, že je.
Přeci na tom, jak se člověk - kterého z části určila osobnost, z části výchova okolím, národem - chová, se pozná, jaký je on, i jaký je ten národ.
Právě podle chování k bezbranným, slabým, znevýhodněným, či ve vypjaté situaci.
Nu a udělat z živého tvora POUZE výrobní jednotku, a podle toho se k němu tak chovat, to barbarství prostě je.
A ruku na srdce, státy se často nechovají jinak ani ke svým občanům.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.2.2020 15:24 Reaguje na Anyr
Ono mě to nějak nejde dohromady právě s tou Indií, na jedné straně Gándhí, na druhé straně kastovní systém, hinduismus, který je v určitých směrech horší než islám- zrovna od Gándhího to sedí, jak Indie pokročila? Na jedné straně lety do vesmíru a na druhé nezměrná bída, tmářství. To vyspělost národa zrovna neukazuje.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.2.2020 23:20 Reaguje na pavel peregrin
Vždyť on ale odsuzoval kastovní systém, a navíc ten citát neříkal nic o Indii... :) Navíc narážky na chování ke zvířatům/vegetariánství lze vypozorovat dost dobře už v Antice.
No, a že hinduismus je horší než islám - záleží na tom, co z toho berete. Nejhorší je pak beztak ateismus, který ze všeho a všech dělá vlastně zbytečné nic. :)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2020 16:51 Reaguje na Anyr
Potíž je v tom, že veřejnost je masírována nesmyslnými a lživými informacemi o zacházení se zvířaty.Slepice jsou toho dobrým příkladem, protože v podstatě je jedno, zda jsou v klecích či na podestýlce, slepice je blb.A volně na podestýlce dokážou k smrti uklovat slabší jedince, dále je zde problém se zamezením kontaminace vajec salmonelozou. Je třeba vždy říkat plnou pravdu a nevyzobávat jen to, co se pro veřejnost hodí. No a k tomu ateismu- jste určitě přemýšlivý člověk, přečtěte si, pokud jste tak již neučinil, Boží blud od Richarda Dawkinse- a můžete posoudit sám.
Odpovědět
ČM

Čech M.

7.2.2020 22:04 Reaguje na pavel peregrin
S božím bludem souhlasím, ale podle čeho jste usoudil , že slepice je takový blb, podle vzhledu?
Mezi ptáky se nachází překvapivé množství inteligentních druhů např. krkavcovití, nebo papoušci dokáží vyřešit velmi složité úkoly, na které ani většina savců nestačí.
Ty slepice se po přesunutí do výběhů během pár týdnů přemění od vypelíchané do normální slepice.
Že zrovna vy to nevíte.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.2.2020 11:31 Reaguje na Čech M.
No ale přece jsem nepsal o krkavcích,havranech, papoušcích-psal jsem o slepici a ta bohužel blb je, na tom se nic nezmění, ale nemyslím to nijak zle.Ta vypelichanost jí není na závadu, nesmíme si ji polidšťovat.
Odpovědět
Pr

Petr-rtep-Petr

12.2.2020 11:15 Reaguje na pavel peregrin
A pokud byste chtěl říct plnou pravdu, tak byste uvedl i to, z jakých důvodů se třeba slepice takto chovají a co toto chování umocňuje. A taky to, že uzavřením do klece sice zamezíte vzájemnému oklovávání, kanibalismu, snížíte ekonomické ztráty úhynem, ušetříte na místě a na energiích, snížíte kontaminaci vajec trusem atd. atd. Ale tím že slepici (blbovi - jak jste je nazval) znemožníte vrozenou a instinktivní potřebu (hrabání, klování, popelení se, protažení křídel a protáhnutí se, snášení do hnízd …) a narvete ji do klece kde se nemůže ani otočit... Způsobíte tomuto "blbovi" takový stres, že se začne sám sebepoškozovat oklováváním a vytrháváním peří. Ale tohle všechno a mnoho jiného, Vy jako zemědělec, jistě moc dobře víte. Evidentně jste si taky vybral jen co se hodí zrovna Vám.

A ještě jedna věc. Nemusím být zrovna hinduista, věřit v převtělování duší a považovat zvířata za bratry a sestry. Ale jsou to živí tvorové, kteří cítí bolest, stres a utrpení. A neměla by se považovat jen za produkty a neživé věci. Nemluvě o tom, že "zvíře-výrobna", žijící v těchto hrůzných podmínkách ovlivní výsledný "produkt" (vejce, maso, mléko) dle životních podmínek a výživy jaké jsme mu nastavili. Každý kdo ochutnal maso, mléko, vejce z velkochovů a od šetrně chovajících chovatelů (nemyslím nutně Bio chovatele) poznal rozdíl v chuti a často i v barvě a konzistenci. Tak čím jsou tyto rozdíly způsobeny? … Řečnická otázka, nečekám odpověď.
Odpovědět
Pr

Petr-rtep-Petr

12.2.2020 10:40 Reaguje na pavel peregrin
To jste vystihl přesně, Indie je země mnoha extrémů. Mnohem větších než známe od nás i ze západních států. Ale to, že myšlenky nějaké významné osobnosti (v tomto případě Gándhího) se dostatečně neuchytily v daném státě či kdekoli jinde neznamená, že jsou to myšlenky a snahy špatné. Často to spíš více vypovídá o lidech a společnostech, které si je nedokázaly či nechtěly dostatečně osvojit a řídit se jimi.
Odpovědět
va

vaber

12.2.2020 10:36 Reaguje na Anyr
hezká věta,jenomže lidí už je tolik, že když chějí žít a nevymřít hlady, jiná cesta jim nezbývá a kdyby někdy selhala doprava nebo dodávka el.energie plně se to projeví, lovem zvěře ve volné přírodě se už nikdo neuživí
Odpovědět
ig

6.2.2020 11:40
Jak to čtu, tak jsem dostal nápad. Založím si nevládní neziskovou organizaci, najdu si vždycky nějakou firmu a na tu podám žalobu, je v podstatě jedno jakou. A až vyhraju soud (při dostatečném počtu žalob to občas vyjít musí), začnu s firmou jednat o tom, co mi dají za to, že nepodám další a další žaloby. A to by bylo, abych neziskovku neobrátil do slušného zisku :D
Odpovědět
MD

Marek Drápal

6.2.2020 14:11 Reaguje na
A jakou žalobu byste chtěl podávat? Máte nějakou konkrétnější představu? Pokud se nepletu, za celou novodobou historii byla jen jedna taková neziskovka a dopadlo to s ní velmi špatně. Děti Země to rozhodně pro peníze nedělají.
Podobné praktiky se používají spíše v podnikatelské sféře např. v USA, kde jsou náklady na soudní spory vysoké a je tak možno zničit "chudší" konkurenci. Je to oblíbená praktika např. Intelu.
Odpovědět
ig

6.2.2020 15:47 Reaguje na Marek Drápal
No jasně, dělají to z čisté slepicomilnosti :D :D :D To můžete vykládat dětem v mateřské :D

A s tou neziskovkou, která to takhle dělala, to dopadlo špatně (i když dobře že tak), protože její představitelé byli hloupí a neuměli v tom chodit :-)
Odpovědět
MH

Martin Hyťha

6.2.2020 23:02 Reaguje na
Pokud si myslíte, že všichni dělají všechno jedině pro peníze, patrně vycházíte ze znalosti sama sebe.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.2.2020 09:00 Reaguje na Martin Hyťha
Spíš vychází z toho, jak se tyto organizace v reálu chovají.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.2.2020 15:29 Reaguje na Marek Drápal
To by mě také zajímalo. Proč to tedy dělají? Nedávno tu byl článek o obchvatu Přerova. Kdo to tam zná tak ví co je to za děs, projet Přerovem. Tisíce kouřících aut , stojících na semaforech oproti jednomu stromu a čtvrt hektaru zaprášeného bezu za chemičkou.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.2.2020 15:31 Reaguje na
to jste zase druhej. ten nápad už měl někdo dávno před Vámi.
zablokuje se dálnice (a to není nic těžkého, úředníci jsou lempli a příprava dálnice je extrémně složitá záležitost). tím máte marketing. přiblokujete slepičárnu, máte jméno z dálnice, a posadíte se k jednacímu stolu. ono se něco najde, objednáte si nějaké eko poradenství, auditek, zpracování brožury, prostě držhubné. nejlépe přes nějakého bílého koně.

když přijde nějaký pan Ig. do slepičárny, budou z něj mít akorát srandu - protože nemá odpracováno na dálnici.
Odpovědět
ig

6.2.2020 15:48 Reaguje na Lukas B.
Nj, reputace se získává složitě a dlouho, to platí v každém oboru :-)
Odpovědět
Hu

Hunter

6.2.2020 13:40
Jestli tomu dobře rozumím, tak drůbežárna podniká v souladu se zákonem, investovala do toho finanční prostředky, práci, nese veškerá rizika podnikání a Děti Země je normálně vydírají? To je v tomhle údajně právním státě možné?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.2.2020 15:28 Reaguje na Hunter
Rozumíte tomu velmi dobře. Pokud se věci nezačnou nazývat pravými jmény a tyhle všechny spolky hnát svinským krokem, dopadne to tady moc špatně .Tohle není demokracie, ale svévole.
Odpovědět
Pr

Petr-rtep-Petr

12.2.2020 10:32 Reaguje na pavel peregrin
Nejsem sice s problematikou této konkrétní "slepičárny" blíže seznámen. Ale z článku jasně vyplývá, že v roce 2003 byla podepsána smlouva na určitý počet kusů drůbeže. Později - v roce 2010 chtěla drůbežárna chov rozšířit. O necelé tři roky později dostala od městského úřadu povolení na zkušební provoz. Ale v roce 2015 okresní soud nařídil snížení nosnic na původní počet (210 000). Drůbežárna se odvolala a nyní, po pěti letech krajský soud rozhodl ve prospěch požadavku Dětí Země, kteří se pouze snažili o dodržení PŮVODNÍ A OBOUSTRANNĚ PODEPSANÉ SMLOUVY z roku 2003.

Pokud chcete nazývat věci pravými jmény (a to myslím i pana Huntera nad Vámi), nazývejte je laskavě taky pravdivě. Kdybyste dočetli článek (který zabere max. cca 2 minuty) do konce, tak byste nešířili bludy o nějakém vydírání. Svinským krokem je potřeba hnát ty, kteří mají tendenci házet špínu už jen z plezíru, šířit polopravdy a ještě se přitom hrdě ohánět ochranou demokracie.

Druhá věc je polemizovat o výhodách a nevýhodách, zdravosti a ekonomičnosti produktu pro výrobce i spotřebitele při různých typech chovu slepic.
Odpovědět
MH

Martin Hyťha

6.2.2020 23:04 Reaguje na Hunter
Vážený pane, vydírání je trestný čin, měl byste se obrátit na policii.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.2.2020 15:41 Reaguje na Martin Hyťha
V každé slušnější detektivce, kde je zápletka s tímto zločinem, máte popsáno, jak šíleně blbě se vydírání dokazuje. A když k tomu vezměte naše soudnictví, kde je rozsudek výsledkem velmi podobných procesů, jaké uplacírují kuličku v ruletě...
Odpovědět
ČM

Čech M.

7.2.2020 22:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak pokud s nimi podepsali závaznou dohodu, předpokládám, že jim u hlavy pistoli nedrželi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.2.2020 09:00 Reaguje na Čech M.
To je právě věc, která se opravdu blbě prokazuje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.2.2020 17:40
Dokud tyhle spolky nedostanou absolutní distanc od jakýchkoli právních aktivit, tak dobře nebude. Jsou to jen bezcenní škůdci a jako s takovými by s nimi mělo být zacházeno.
Faktem také je, že klecový chov má pro slepice i benefit v tom, že nebojují o pořadí v hejnu, které běžně vede k úhynu jednotlivců ročně i v hejnech o dolních desítkách kusů.
Odpovědět
Pr

Petr-rtep-Petr

12.2.2020 09:48 Reaguje na Jan Šimůnek
U každého článku ve svých příspěvcích strašně brojíte proti ekologům a jiným názorovým oponentům a obviňujete je ze snahy rozvrátit společnost, zrušit demokracii a nastolit nějakou domnělou diktaturu dle jejich gusta.
Tady ale neváháte navádět k omezení práv jednotlivců a regulérně založených spolků řídících se platnou českou legislativou. Označujete je za bezcenné škůdce a nadhazujete, že jako se škůdci by s nimi mělo být zacházeno.
Takže pane Šimůnku, co že se má dle vás dělat se škůdci?

Jak je vidět, tak právo dle vás patří jen některým... Tedy přesněji řečeno těm, s kterými souhlasíte. Máte opravdu krásné pojetí práva a demokracie.

Už se těším až budete v dalších příspěvcích u dalších článků zase ohnivě strašit a obviňovat někoho z nedemokratických a totalitních myšlenek a snah.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist