Devět z deseti Čechů by záloha motivovala k vracení PET lahví
Rozhodný souhlas s vracením PET lahví do obchodu vyjádřilo 61 procent, což je podle mluvčího Ipsosu Tomáše Macků poměrně vysoký podíl. "Vracet použité lahve do obchodu jsou ochotnější lidé s vyšším vzděláním a příjmem, kteří jsou obecně více environmentálně uvědomělí," dodal. Výzkum podle něj ukázal, že jsou Češi na zálohování PET lahví připraveni.
Výše zálohy, která by lidi motivovala k vracení, by podle 28 procent respondentů měla činit tři koruny a podle 29 procent pět korun. Více než šest korun by to mělo být podle 15 procent lidí, desetina by si představovala jednu korunu. Průměr za populaci tak dosáhl 5,30 koruny za lahev. Vyšší částku by byli ochotni platit mladí lidé do 34 let, lidé s vyšším vzděláním a muži.
Respondenti měli v průzkumu také odhadnout, jaký je průměrný čas rozkladu PET lahve v přírodě. V průměru odpověděli, že je to 201 let. Ženy tipovali 174 let, muži 227 let. Skutečná doba rozkladu PET lahve je 50 až 80 let.
Český producent nápojů, firma Karlovarské minerální vody, chce v poslední třetině ledna představit možnosti zavedení zálohového systému v českých podmínkách.
Přečtěte si také |
Příběh balené vody: vždycky to byl nápad za všechny prachyV třídění odpadů patří Češi na přední příčky v Evropě. Spolu s účastí na třídění postupně narůstá i množství vytříděného odpadu na obyvatele. Podle údajů společnosti EKO-KOM, která zajišťuje sběr a recyklaci po celé zemi, odpad v roce 2017 třídilo 73 procent obyvatel republiky. Za rok vytřídili 47 kilogramů plastů, skla papíru a nápojových kartonů na osobu.
Směrnice, kterou Evropský parlament podpořil loni v říjnu, počítá s rozšířením odpovědnosti výrobců u celé řady plastových výrobků na jedno použití. Pro plastové lahve navrhuje mimo jiné zavedení systému samostatného sběru. Členské státy by pak měly do roku 2025 zajistit sběr 90 procent plastových lahví, třeba formou systému vratných záloh.
PET je zkratka polyethylentereftalátu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jestlipak průzkumníci řekli respondentům, že plast není sklo a že zálohování nebude stejné jak to probíhá se zálohovaným sklem? Jestlipak jim také řekli, že to finančně bude velmi ztrátové, jak pro občany, tak pro společnost.
Třeba například, když si dají láhev koly zchladit a pak se jim naruší čárový kód velkým orosením, tak těch 6 korun propadne ve prospěch bůh ví koho, ale ne toho, který zaplatil zálohu? Nebo, že tento systém zničí neužitečnější surovinu vzniklou tříděním plastů a která se nyní prodává za 7 Kč za kilogram. Tento systém z ní učiní hmotu, která se nyní prodává za korunu. Atak dále, atak dále.
Jan Šimůnek
11.1.2019 08:55Jinak souhlas s tím, že ten průzkum dělali někde mezi "uvědomělými". Možná na Klinice, takže její osazenstvo se proto nemohlo věnovat exekutorovi.
Myslím, že reálnějším obrazem pohledu populace na tahle číčoviny jsou volební výsledky zelených. A pokud budou soudruzi prudit a krást moc, mohou se dočkat volebního vítězství nějakého Bolsanara, jako jejich kolegové v Brazílii.