https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/diplomate-zemi-eu-se-stale-nedokazali-domluvit-kdy-skoncuji-s-ruskym-uhlim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Diplomaté zemí EU se stále nedokázali domluvit, kdy skoncují s ruským uhlím

7.4.2022 17:23 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci států Evropské unie se zatím bezvýsledně dohadují na termínu, od kdy má blok nadobro skoncovat s odběrem ruského uhlí v rámci nového balíku sankcí za ruskou agresi na Ukrajině. Podle diplomatických zdrojů se debata vede o tom, zda má přechodné období pro ukončení stávajících smluv trvat tři nebo více měsíců. Velvyslanci unijních zemí nyní jednání zahájené dopoledne přerušili a sejdou se znovu v 18:00.
 

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes v Bruselu západní země vyzval k uvalení embarga na ruskou ropu a plyn, které by podle něj režim prezidenta Vladimira Putina připravilo o zásadní část zdrojů k financování válečného tažení. Tento krok však z ekonomických důvodů nepodporují všechny unijní státy, naproti tomu se však shodují na ukončení odběru ruského uhlí.

Německo jako největší unijní dovozce však podle diplomatů požaduje delší období k ukončení dosavadních smluv, než jsou Evropskou komisí původně navržené tři měsíce. Velvyslanci kvůli neshodám na termínu přerušili polední jednání a sejdou se opět večer, aby se pokusili najít shodu na konečné variantě. Podle Evropské komise připraví ukončení odběru uhlí ruskou pokladnu o čtyři miliardy eur (98 miliard korun) ročně.

Kromě uhelného embarga má v pořadí pátý balík sankcí znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit import důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. Sedmadvacítka chce také zmrazit obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

7.4.2022 18:21
Gazprom has stopped deliveries of Russian gas to Germany via the Yamal-Europe pipeline, and today the volumes began to flow in the opposite direction, according to network operator Gascade....
Jak vidno - Diplomaté zemí EU se stále domlouvají a Rus jedná. A zpáv jaksi poskrovnu. Co bude dál???
Odpovědět
ZK

Zan K.

7.4.2022 18:24 Reaguje na Zan K.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dalsi-energeticky-problem-eu-zavislost-na-ruskem-jadernem-palivu-pise-bloomberg
Další energetický problém EU - závislost na ruském jaderném palivu, píše Bloomberg...
Další Jobobvka? Nějak se to začíná hromadit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 10:40 Reaguje na Zan K.
Žádná jobovka, nikdo se neřítí, radost vám skutečně neudělám.
Do Temelína se používaly tyče Wastinghouse, ale TVEL byl levnější. Do Dukovan se dají použít taky, navíc ty mají na asi 2.5 roku provozu zásoby.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist