https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-ceska-miri-ted-countdown-prednaskami-chce-zviditelnit-inovativni-reseni-klimaticke-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Česka míří TED Countdown, přednáškami chce zviditelnit inovativní řešení klimatické krize

11.4.2021 15:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
V rámci TEDxNárodní budou odborníci z různých odvětví společně hledat možná řešení často komplexních problémů změn klimatu v českém prostředí. Ilustrační snímek.
V rámci TEDxNárodní budou odborníci z různých odvětví společně hledat možná řešení často komplexních problémů změn klimatu v českém prostředí. Ilustrační snímek.
V Praze se uskuteční první české vydání nové celosvětové iniciativy Countdown, která má pomoci zviditelnit a akcelerovat inovativní řešení klimatické krize. Akce zastřešená platformou TED se odehraje v prostorách Veletržního paláce a v online přenosu 15. a 16. května 2021. Své myšlenky přednesou téměř tři desítky předních českých odborníků z oblastí energetiky, dopravy, inovace materiálů, potravin, zemědělství a ochrany přírody. Cílem české odnože, která dostala jméno TEDxNárodní, je zviditelnit inovativní řešení, dát prostor novým nápadům a inspirovat k jejich implementaci v kontextu České republiky. Akce chce komunikovat pozitivní myšlenky a vyhnout se hrozbám a katastrofickým scénářům.
 

TED Countdown je novým projektem platformy TED zaměřeným na témata spojená s omezením dopadů klimatických změn. Byl zahájen v říjnu 2020 celosvětovou online konferencí, během níž promluvila řada osobností jako Ursula Von der Leyen, Christiana Figueres, Prince William nebo Papež František. Navazující akce probíhají ve více než 440 městech a komunitách celého světa. Vystupují na nich přední světoví odborníci z oborů jako je obnovitelná energetika, nové materiály, cirkulární ekonomika, bezemisní doprava, ochrana a udržitelnost životního prostředí. Diskutují s nimi vědci, investoři, urbanisté, umělci, zástupci státní i lokálních samospráv. Propojená síť odborníků a aktivistů z různých odvětví, která má ze série konferencí vzejít, má připravit témata a nástiny jejich řešení pro nadcházející podzimní summit OSN o změnách klimatu COP26.

Za organizací české verze s názvem TEDxNárodní stojí Matěj Prokop. Podnikatel, konzultant a aktivista, který se skrze zkušenosti z dlouholetého cestování a světové gastronomie dostal k problematice potravinových řetězců, jejich dopadům na životní prostředí, zemědělství a změnám klimatu. Impulsem podle jeho slov byl nedostatek prostoru, který se tématu klimatické změny v Česku věnuje. „Vnímám, že u nás v Čechách tak trochu chybí nějaká důvěryhodná mezioborová platforma pro podporu opatření v oblasti klimatu,“ říká. „Máme tu sice široké spektrum expertů věnujících se důležitým tématům, ale mezi vědeckou a akademickou obcí a veřejností mnohdy zeje komunikační propast. Přitom často odborníkům jenom není dán prostor se ke svému oboru nějakou pro lidi vstřebatelnou formou vyjádřit.“

V rámci TEDxNárodní budou odborníci z různých odvětví společně hledat možná řešení často komplexních problémů změn klimatu v českém prostředí. Program zacílený na pět hlavních témat: energetiku, dopravu, materiály, potraviny a ochranu přírody, bude rozdělen do dvou dnů. První den bude probíhat formou klasických TED prezentací rozdělených do pěti panelů. Vystoupí na nich téměř tři desítky českých odborníků z oblastí od využití vodíkových technologií až po výzkum materiálů budoucnosti. Mezi řečníky budou například Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, odborník na obnovitelné zdroje a energetickou soběstačnost. Eliška Knotková, designérka pracující s novými materiály umožňujícími environmentální udržitelnost. Ondráš Přibyla, specialista na komunikaci, který bude hovořit o způsobu sdílení informací a příběhů o klimatické změně, rozdílech mezi narativní a fyzickou realitou a povede také workshop „Za oponu emisního účetnictví”. Jaromír Bláha, expert na ochranu lesních ekosystémů a divoké přírody působící v Hnutí Duha. Petr Rokůsek, byznysmen, vizionář v oblasti udržitelné ekonomiky a moderní energetiky a zakladatel společnosti Nano Energies. Barbora Chmelová, expertka v oblasti tropického zemědělství, rozvoje venkovských komunit a udržitelnosti v kontextu klimatické a environmentální změny. Druhý den budou přednášky doplněny workshopy, více interaktivními panelovými diskuzemi a networkingem, na kterých se budou podílet vědci, podnikatelé, investoři, zástupci občanských iniciativ, univerzit, neziskových organizací i orgánů veřejné správy. TEDxNárodní počítá s vysokou kvalitou online přenosu a zapojením posluchačů. „Vlastní streamovací studio s několika kamerami a moderátorem nám umožní vytvořit pro diváky, kteří budou sledovat přednášky z domova, plnohodnotný zážitek. Každý navíc dostane možnost položit řečníkům svůj dotaz online,” vysvětluje Matěj Prokop.

TEDxNárodní si spolu se všemi světovými projekty TED Countdown dává za cíl zviditelnit inovativní řešení, dát prostor nápadům a inspirovat k akci na lokální úrovni. Čím naopak nechce být, je přehlídka hrozeb a katastrofických scénářů. Jak říká Matěj Prokop: „Chceme komunikovat hlavně pozitivní myšlenky, reálná řešení a vize. Žádné strašáky, žádné poukazování na to‚ co nefunguje a co se ‘nějak‘ musí změnit.“ Hlavním cílem TEDxNárodní je dát institucím, zákonodárcům, zástupcům veřejné správy, firmám, občanským iniciativám i jednotlivým občanům návod, jak se na nízkoemisní udržitelné budoucnosti podílet.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:02
Klimatická změna je do značné míry cyklická změna, která může být umocněna ale určitě to není tak, že vše co děláme jí ovlivňuje. Jak se ukázalo, tak před pěti tisíci lety v Alpách byl ledovec akorát v nejvyšších partiích nad 3700 m.n.m
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 10:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Není to cyklická změna, tak rychlé globální oteplování není zaznamenané za desítky miliónú let (Postupim). Tak mohutné emise CO2 v hitorickém okamžiku, kdy koncentrace už překračuje 400 ppm, není zaznamenána za 23 miliónů let (Václav Cílek).
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

12.4.2021 21:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Když si postavíte v zimě obrovského sněhuláka ( ledovce a pol. čepice např, před 200 lety ) A malého sněhuláka ( ledovce a pol. čepičky dnes ) - který Vám rychleji roztaje ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:04
důsledkem klimatické změny je slábnoucí Golfský proud, tedy jednoduše v Evropě může tímto následkem spíš vypuknout doba ledová. Ostatně průběh letošního počasí tomu v celku nahrává....dlouhé chladnější období, krátké a intenzivní léto....loni taky trvalo dva měsíce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 10:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Letos žádné léto ještě nebylo.
Golfský proud žije z rozdílu teplot a slábne v důsledku oteplování oceánů na Severu. Takže jeho oteplovací funkce pro Evropu nám asi moc scházet nebude, spíš může scházet jeho vodonosné proudění v atmosféře.
Odpovědět
MG

Milan G

12.4.2021 11:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Je opravdu fascinující sledovat vás jak jste suverénní když lžete. Kromě první věty je to blábol, který nemá obdoby. Vy tomu vůbec nerozumíte, proč se tedy k tomu problému vyjadřujete?

Napsat, že nám oteplovací funkce Golfského proudu scházet nebude, může napsat jen trouba.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.4.2021 20:26 Reaguje na Milan G
Můžete, prosím, své nadávky (ničeho jiného jste se v příspěvku nedopustil) nějak věcně zdůvodnit? Mně není jasné, v čem se pan Hanzl mýlí či dokonce lže.
Odpovědět
MG

Milan G

13.4.2021 13:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle tvrzení pokládáte za pravdu....Takže jeho oteplovací funkce pro Evropu nám asi moc scházet nebude/má na mysli Golfský proud/? No pokud ano, tak věřte, že by se to většině Evropanům a hlavně Angličanům, Irům a Norům vůbec nelíbilo. Pokud by se GP zastavil, klesne teplota v Anglii a v Irsku o cca 10stupňů, v Norsku ještě mnohem víc. A že má GP vliv i teploty v Evropě je prostě fakt.


Když přestal GP fungovat naposledy cca 13000 let zpět, v mladším Dryasu, klesla teplota o cca 15 stupňů, přišla malá doba ledová a zalednění se táhlo pomalu až k Praze. Takhle by to dopadlo, kdyby jak říká Hanzl, že oteplovací funkce GP v Evropě nám scházet nebude, takže tohle tvrzení je lživé, protože GP by Evropě scházel a to tak, že velmi. A tohle může tvrdit opravdu jen trouba, mírně řečeno.

Ještě se pokusím to napsat a zopakovat co nejjednodušeji jak to jde, abyste to nemohl překroutit. Pokud nebude Golfský proud fungovat, můžeme očekávat další malou dobu ledovou. Takže tvrzení p.Hanzla, že oteplovací funkce Golfského proudu nám v Evropě moc scházet nebudou je prostě lež. Můžu vám jen doporučit napsat do vyhledávače ,,golfský proud,, a pochopíte sám co napsal za lež.


Odpovědět
PB

Petr Blažek

12.4.2021 20:54
Opět setkání teoretiků, nejmenoval tam jediného zástupce z praxe. Jediného oponenta, který by tomu vymývání mozků dal praktický rámec.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.4.2021 06:55 Reaguje na Petr Blažek
Jeden sociální inženýr vedle druhého. Celkem na to sedí Jára Cimrman (tam sedí vedle sebe debil, blbeček, debil, blbeček ......).
Tato parta sociálních inženýrů se pokouší zrušit tržní prostředí v energetice a je zcela inspirována výrobou potravin (zemědělství), kde se jim podobným tento trh podařilo zcela rozvrátit.
Odpovědět
LK

Leoš Kuřitka

16.4.2021 21:49
Myšlenka zvrátit současný klimatický vývoj působí jako nadějný směr. Na první pohled. A dokonce bych si troufal tipovat, že zrovna tohle se podaří zvládnout. Země dostává od slunce mnohonásobně víc energie, než potřebujeme a v podstatě se bavíme o tom, jak ji skladovat (že můžeme získat vodík také není nic převratného). Zrovna Golfský proud do toho úsilí může pěkně hodit vidle, protože významné části obyvatel začne být poněkud zima.
Ale klimatická změna je jen část většího problému: Soustavný tlak lidí na přírodní zdroje. Vyřešení jedné části povoluje stavidla v jiné. David Attenborough dával ve filmu "Život na naší planetě" nadějný závěr ... se kterým bych si dovolil nesouhlasit právě z onoho uvedeného důvodu. Pokud se uvolní nějaký zdroj, prostě po něm skočíme. Možná odpověď, čím toto bude nakonec rozetnuto, je zároveň tou nejčernější obavou podloženou dosavadními směry technického vývoje: V dohledné době se může ukázat, že dosavadní miliardy evoluce organického života byly pouze startérem k anorganickému životu. Ničitel může mít podobu jednoho replikujícího se nanorobota - a je konec.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist