Do Česka míří TED Countdown, přednáškami chce zviditelnit inovativní řešení klimatické krize
TED Countdown je novým projektem platformy TED zaměřeným na témata spojená s omezením dopadů klimatických změn. Byl zahájen v říjnu 2020 celosvětovou online konferencí, během níž promluvila řada osobností jako Ursula Von der Leyen, Christiana Figueres, Prince William nebo Papež František. Navazující akce probíhají ve více než 440 městech a komunitách celého světa. Vystupují na nich přední světoví odborníci z oborů jako je obnovitelná energetika, nové materiály, cirkulární ekonomika, bezemisní doprava, ochrana a udržitelnost životního prostředí. Diskutují s nimi vědci, investoři, urbanisté, umělci, zástupci státní i lokálních samospráv. Propojená síť odborníků a aktivistů z různých odvětví, která má ze série konferencí vzejít, má připravit témata a nástiny jejich řešení pro nadcházející podzimní summit OSN o změnách klimatu COP26.
Za organizací české verze s názvem TEDxNárodní stojí Matěj Prokop. Podnikatel, konzultant a aktivista, který se skrze zkušenosti z dlouholetého cestování a světové gastronomie dostal k problematice potravinových řetězců, jejich dopadům na životní prostředí, zemědělství a změnám klimatu. Impulsem podle jeho slov byl nedostatek prostoru, který se tématu klimatické změny v Česku věnuje. „Vnímám, že u nás v Čechách tak trochu chybí nějaká důvěryhodná mezioborová platforma pro podporu opatření v oblasti klimatu,“ říká. „Máme tu sice široké spektrum expertů věnujících se důležitým tématům, ale mezi vědeckou a akademickou obcí a veřejností mnohdy zeje komunikační propast. Přitom často odborníkům jenom není dán prostor se ke svému oboru nějakou pro lidi vstřebatelnou formou vyjádřit.“
V rámci TEDxNárodní budou odborníci z různých odvětví společně hledat možná řešení často komplexních problémů změn klimatu v českém prostředí. Program zacílený na pět hlavních témat: energetiku, dopravu, materiály, potraviny a ochranu přírody, bude rozdělen do dvou dnů. První den bude probíhat formou klasických TED prezentací rozdělených do pěti panelů. Vystoupí na nich téměř tři desítky českých odborníků z oblastí od využití vodíkových technologií až po výzkum materiálů budoucnosti. Mezi řečníky budou například Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, odborník na obnovitelné zdroje a energetickou soběstačnost. Eliška Knotková, designérka pracující s novými materiály umožňujícími environmentální udržitelnost. Ondráš Přibyla, specialista na komunikaci, který bude hovořit o způsobu sdílení informací a příběhů o klimatické změně, rozdílech mezi narativní a fyzickou realitou a povede také workshop „Za oponu emisního účetnictví”. Jaromír Bláha, expert na ochranu lesních ekosystémů a divoké přírody působící v Hnutí Duha. Petr Rokůsek, byznysmen, vizionář v oblasti udržitelné ekonomiky a moderní energetiky a zakladatel společnosti Nano Energies. Barbora Chmelová, expertka v oblasti tropického zemědělství, rozvoje venkovských komunit a udržitelnosti v kontextu klimatické a environmentální změny. Druhý den budou přednášky doplněny workshopy, více interaktivními panelovými diskuzemi a networkingem, na kterých se budou podílet vědci, podnikatelé, investoři, zástupci občanských iniciativ, univerzit, neziskových organizací i orgánů veřejné správy. TEDxNárodní počítá s vysokou kvalitou online přenosu a zapojením posluchačů. „Vlastní streamovací studio s několika kamerami a moderátorem nám umožní vytvořit pro diváky, kteří budou sledovat přednášky z domova, plnohodnotný zážitek. Každý navíc dostane možnost položit řečníkům svůj dotaz online,” vysvětluje Matěj Prokop.
TEDxNárodní si spolu se všemi světovými projekty TED Countdown dává za cíl zviditelnit inovativní řešení, dát prostor nápadům a inspirovat k akci na lokální úrovni. Čím naopak nechce být, je přehlídka hrozeb a katastrofických scénářů. Jak říká Matěj Prokop: „Chceme komunikovat hlavně pozitivní myšlenky, reálná řešení a vize. Žádné strašáky, žádné poukazování na to‚ co nefunguje a co se ‘nějak‘ musí změnit.“ Hlavním cílem TEDxNárodní je dát institucím, zákonodárcům, zástupcům veřejné správy, firmám, občanským iniciativám i jednotlivým občanům návod, jak se na nízkoemisní udržitelné budoucnosti podílet.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Jaroslav Řezáč
12.4.2021 09:02Pavel Hanzl
12.4.2021 10:00 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Kořínek
12.4.2021 21:02 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Řezáč
12.4.2021 09:04Pavel Hanzl
12.4.2021 10:10 Reaguje na Jaroslav ŘezáčGolfský proud žije z rozdílu teplot a slábne v důsledku oteplování oceánů na Severu. Takže jeho oteplovací funkce pro Evropu nám asi moc scházet nebude, spíš může scházet jeho vodonosné proudění v atmosféře.
Milan G
12.4.2021 11:27 Reaguje na Pavel HanzlNapsat, že nám oteplovací funkce Golfského proudu scházet nebude, může napsat jen trouba.
Jiří Svoboda
12.4.2021 20:26 Reaguje na Milan GMilan G
13.4.2021 13:41 Reaguje na Jiří SvobodaKdyž přestal GP fungovat naposledy cca 13000 let zpět, v mladším Dryasu, klesla teplota o cca 15 stupňů, přišla malá doba ledová a zalednění se táhlo pomalu až k Praze. Takhle by to dopadlo, kdyby jak říká Hanzl, že oteplovací funkce GP v Evropě nám scházet nebude, takže tohle tvrzení je lživé, protože GP by Evropě scházel a to tak, že velmi. A tohle může tvrdit opravdu jen trouba, mírně řečeno.
Ještě se pokusím to napsat a zopakovat co nejjednodušeji jak to jde, abyste to nemohl překroutit. Pokud nebude Golfský proud fungovat, můžeme očekávat další malou dobu ledovou. Takže tvrzení p.Hanzla, že oteplovací funkce Golfského proudu nám v Evropě moc scházet nebudou je prostě lež. Můžu vám jen doporučit napsat do vyhledávače ,,golfský proud,, a pochopíte sám co napsal za lež.
Petr Blažek
12.4.2021 20:54Tato parta sociálních inženýrů se pokouší zrušit tržní prostředí v energetice a je zcela inspirována výrobou potravin (zemědělství), kde se jim podobným tento trh podařilo zcela rozvrátit.
Leoš Kuřitka
16.4.2021 21:49Ale klimatická změna je jen část většího problému: Soustavný tlak lidí na přírodní zdroje. Vyřešení jedné části povoluje stavidla v jiné. David Attenborough dával ve filmu "Život na naší planetě" nadějný závěr ... se kterým bych si dovolil nesouhlasit právě z onoho uvedeného důvodu. Pokud se uvolní nějaký zdroj, prostě po něm skočíme. Možná odpověď, čím toto bude nakonec rozetnuto, je zároveň tou nejčernější obavou podloženou dosavadními směry technického vývoje: V dohledné době se může ukázat, že dosavadní miliardy evoluce organického života byly pouze startérem k anorganickému životu. Ničitel může mít podobu jednoho replikujícího se nanorobota - a je konec.