https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-popredi-kulturnich-valek-v-usa-se-dostavaji-spory-o-konzumaci-masa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do popředí kulturních válek v USA se dostávají spory o konzumaci masa

7.5.2021 15:14 | WASHINGTON (ČTK)
Téma se však nafouklo minulý týden, když v listu Daily Mail vyšla zpráva - jež byla do 25 vyvrácena - podle níž chce Bidenova administrativa ve snaze snížit emise skleníkových plynů kontrolovat, kolik mohou Američané sníst masa.
Téma se však nafouklo minulý týden, když v listu Daily Mail vyšla zpráva - jež byla do 25 vyvrácena - podle níž chce Bidenova administrativa ve snaze snížit emise skleníkových plynů kontrolovat, kolik mohou Američané sníst masa.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Airman Dillian Bamman / Air Force Medical Service
Američtí konzervativci minulý týden hltali falešnou zprávu, podle nichž chce prezident Joe Biden zavést přídělový systém na konzumaci masa. Kongresmanka z Colorada Lauren Boebertová Bidenovi vzkázala, aby "se klidil z její kuchyně". Guvernér Texasu Greg Abbott na twitteru napsal vzkaz, v němž varoval, že se Biden snaží "lézt do grilování". Zprávy nebyly pravdivé - Biden nic podobného neplánuje. Ukázaly však, že republikáni stále více používají jídlo jako zbraň v takzvaných kulturních válkách, napsala agentura AP.
 

Demokraté, kteří jsou obecně horlivější zastánci boje proti klimatickým změnám, často čelí obviněním svých oponentů, že se snaží změnit jídelníček Američanů a tím i jejich životy. "Toto je přímý útok na náš způsob života tady v Nebrasce," prohlásil nedávno k tématu guvernér tohoto stabilně republikánského státu Pete Ricketts.

Vyhrocená rétorika je přitom předzvěstí toho, jak bude vypadat budoucnost. S tím, jak Američané ve větší míře začínají uznávat spojitost mezi výrobou jídla a klimatickými změnami, se výběr potravin stále více politizuje. V zemědělských státech se konzumace masa již nyní zařadila mezi témata, jakými jsou například potraty, kontrola držení zbraní či práva transgederových osob, při jejichž projednávání se političtí oponenti rychle uzamykají do svých ideologických pozic.

"Na pravici se prostě snaží držet linii, která jim nejsnáze přinese potlesk, což je obviňování levice z toho, že vyhlašuje válku masu. A je to dost dobrá linie," poznamenal republikánský stratég Mike Murphy. "Je politicky účinná, ačkoliv je intelektuálně nečestná," dodal.

Téma pojídání masa se v amerických médiích v posledních měsících objevilo několikrát, například při sporu mezi Nebraskou a sousedním, demokraty ovládaným Coloradem, jehož vedení vyhlásilo ke značnému pobouření svého souseda den bez masa. Republikánská senátorka Joni Ernstová o něco později ve svém pravidelném novinovém sloupku kritizovala "všechny od politiků odtržených od reality po hollywoodské elity", kteří podle ní vedou válku levice proti masu.

Téma se však nafouklo minulý týden, když v listu Daily Mail vyšla zpráva - jež byla vyvrácena do 24 hodin - podle níž chce Bidenova administrativa ve snaze snížit emise skleníkových plynů kontrolovat, kolik mohou Američané sníst masa. Za krátký život této falešné zprávy postavily konzervativní osobnosti Bidena na pranýř za jeho údajný pokus o invazi do amerických jídelen.

Ačkoliv zpráva nebyla pravdivá, o vlivu chovu hospodářských zvířat na klimatické změny mnoho lidí nepochybuje. Studie americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z roku 2019 poznamenala, že je zemědělství zodpovědné za deset procent veškeré produkce skleníkových plynů, z čehož čtvrtinu vyprodukují chovná zvířata ještě předtím, než jdou na porážku.

Již nyní se objevují známky toho, že Američané kvůli obavám ze změn klimatu upravují svoje jídelníčky. Asi čtvrtina obyvatel USA v šetření společnosti Gallup z roku 2019 uvedla, že snědla méně masa než předchozí rok. Jako hlavní figurovaly zdravotní důvody, zmíněna byla však i snaha o ochranu životního prostředí. Konzumaci masa podle průzkumu snížilo asi 30 procent demokratů a 12 procent republikánů.

V americkém politickém prostředí se přístup k jídlu v minulosti často používal k vykreslení demokratů jako odtržených od životů Američanů žijících na venkově. Nyní se tyto spory týkají klimatu a ekonomiky. V USA je přitom na vzestupu hnutí, jehož cílem je odradit lidi od pojídání masa. Rozjíždí se také velký trh s masnými náhražkami. Masivní ekologický plán newyorské kongresmanky Alexandrie Ocasiové-Cortezové nazvaný Green New Deal (zelený nový úděl) například volá po značném snížení počtu chovných zvířat.

Biden její plán nazval "důležitým rámcem", nicméně zatím se za něj nepostavil. Podobná opatření jsou prozatím stále jen ve stadiu plánů a tvrzení republikánů o válce proti masu jsou proto poněkud zavádějící. Republikáni však stále hledají způsoby, jak dát najevo, na jaké straně sporu v této věci stojí, napsala agentura AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

7.5.2021 17:48
Redakce přeložila článek , který odpovídá duchu její ideologie. Sice podstatou článku je, že většina Američanů, kteří omezili spotřebu masa to udělalo ze zdravotních důvodů, ale celý příběh se tak nafoukne jako by se jednalo o záchranu planety.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.5.2021 16:38 Reaguje na Petr Blažek
laicky řečeno, přežírat se masem je zdraví nevýhodné a zároveň NEznamená, že by si každý podle svého uvážení nemůže tento masný zážitek dopřát. KULTURNOST NENÍ IGNORACE REALITY ALE MOŽNOSTI, JENŽ SE NĚKDE STALO HONEM NA ČARODEJNICE A TAK SE ZAŽÍVÁ I KULTURNÍ OTROKÁŘSTVÍ, KDE JEDINEC NEZNAMENÁ NIC ODRBÁVÁNÍM AUTENTICITY A OSOBNÍCH PRÁVA NASAZUJHÍ OKOVY VYCUCANÉ KREATIVITY PŘIROZENOSTI KTERÁ NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO S PŘÍRODOU ANI POŘIROZENOSTÍ
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 21:13
"...z čehož čtvrtinu vyprodukují chovná zvířata ještě předtím, než jdou na porážku". Tato věta je úžasná, škoda, že to nedopověděli. Další čtvrtinu vyprodukují konzumenti poté, co ho proženou útrobami. Ještě by to chtělo srovnání s fazolemi a zelím, a ten výsledek by vypadal jinak:-))
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.5.2021 16:40 Reaguje na Karel Zvářal
zkuste psa nebo lva vykrmovat Sojovým masem....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.5.2021 10:20
Podle mne to jsou testovací balónky. Levicoví zelení aktivisté zkoušejí, jestli jsou už lidi dost zpracovaní zelenou propagandou, aby se dobrovolně vzdali masa nebo jestli ještě musí rajtovat na zeleném alarmismu a na strašení lidí, aby toho dosáhli.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist