https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dostupnost-vody-v-asii-tani-ledovcu-se-da-zabranit-primo-v-regionu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dostupnost vody v Asii? Tání ledovců se dá zabránit přímo v regionu

18.6.2021 14:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ledovce a voda z nich ovlivňují lidi v podhůří a jednotlivých údolích, ale s klesající nadmořskou výškou terénu se jejich význam pro život místních snižuje. Tam jsou pro zásobování vodou důležitější pravidelné monzunové srážky.
Ledovce a voda z nich ovlivňují lidi v podhůří a jednotlivých údolích, ale s klesající nadmořskou výškou terénu se jejich význam pro život místních snižuje. Tam jsou pro zásobování vodou důležitější pravidelné monzunové srážky.
Foto | Mathias Zehring / Wikimedia Commons
Globální oteplování stojí za tím, že sníh v horách taje výrazně rychleji a kontinentální horské ledovce se zmenšují. Celkový dopad tohoto efektu na dostupnost zásob vody v Asii je ale dost různorodý a pro lidi žijící v údolích není úbytek sněhové pokrývky ve velehorách nejspíš tím největším problémem. Píše o tom Phys.org.
 

Masiv pohoří himálajsko-karakumské oblasti, kde se sbírá a pramení většina řek v regionu, nepřímo ovlivňuje dostupnost vody pro 1 miliardu lidí. Když větší část sněhu a ledové masy v průběhu tohoto století roztaje, dopady v podobě nedostatku vody pro místní budou zásadní. Alespoň tak jsme situaci dosud chápali. Jenže vztah mezi táním ledovců a popisovaným efektem není tak přímočarý. „Ohroženi jsou hlavně lidé v povodí Indu, který skutečně čerpá svou vodu z tajících ledovců, zatímco v povodí Gangy a Brahmaputry více dominují monzunové deště,“ popisuje Mohd Farooq Azam, docent Indického technologického institutu v Indore.

Voda bude problém, ale ledovce už tolik ne

Spolu s kolegy se soustředil na podrobnou analýzu vodních zdrojů, vypracování přehledu řek v regionu napájených ledovci. Vycházeli přitom z vlastních měření a pozorování, i přibližně 250 prací na podobné téma. „A tím jsme se přiblížili tomu, co můžeme nazvat jistým konsenzem v porozumění o vztazích mezi oteplováním klimatu, úbytkem ledovců, změnami srážkového režimu a toku řek,“ dodává Jeffrey Kargel, spoluautor studie. S tím výsledkem, že to nejspíš nebudou ledovce, ale intenzita monzunových dešťů (ovlivněná klimatickými změnami), která rozhodne o budoucnosti celé oblasti.

„Ohroženi jsou hlavně lidé v povodí Indu, který skutečně čerpá svou vodu z tajících ledovců, zatímco v povodí Gangy a Brahmaputry více dominují monzunové deště,“ popisuje Mohd Farooq Azam.
„Ohroženi jsou hlavně lidé v povodí Indu, který skutečně čerpá svou vodu z tajících ledovců, zatímco v povodí Gangy a Brahmaputry více dominují monzunové deště,“ popisuje Mohd Farooq Azam.
Foto | Jeevan / Pixabay

Nebo ještě trochu jinak: ledovce a voda z nich ovlivňují jednotlivé miliony lidí v podhůří a jednotlivých údolích, ale s klesající nadmořskou výškou terénu se jejich význam pro život (stamilionů) místních snižuje. A právě tam jsou pro zásobování vodou důležitější pravidelné monzunové srážky. O jejichž budoucí podobě, kvůli klimatickým změnám, úplně jasno nemáme. Příspěvek vody z tajících ledovců tu přitom pořád má svůj význam, ale spíše jen v negativní roli. Tání v horských partiích totiž může spolu s vydatnými monzuny akcelerovat povodně, záplavy, sesuvy půdy a umocňovat transport odpadů v nížinách.

Tání ledovců se dá vyřešit doma, monzuny ne

Jak autoři sami připouští, panuje tu ještě pár nejistot. „To, jak jsou vlastně některé horské ledovce silné a jak dalece jsou schopny ustát éru oteplování,“ vyjmenovává Azam. „Případně jak je možné, že některé ledovce se zmenšují a ztrácí, zatímco jiné se rozrůstají. Přitom právě tyhle lokální geografické variace znamenají, že se nedá vytvořit odpovídající univerzální model, předpovídající budoucí změny.“ Nicméně i tak (nebo možná právě proto) usuzují, že hlavní kapitolu o dostupnosti vody v celé himálajsko-karakumské oblasti nebudou psát ledovce, ale právě monzunové deště.

Kargel ještě doplňuje, že tání sněhu/ledovců velehor v Asii lze regulovat a zastavit v zásadě jen se zapojením místních vlád. „Asie momentálně dominuje světovým emisím skleníkových plynů. Prach a popílek z místních zdrojů momentálně tání umocňují nejvíce. Pokud tedy místní ekonomiky dostanou své emise pod kontrolu znečištění vzduchu, získají tím nejspíš kontrolu i nad táním sněhu a horských ledovců.“ Což je v podstatě pozitivní. Protože s druhou částí problému budoucnosti - proměnou režimu monzunových dešťů, jejich frekvencí, načasováním, vydatností - už sama Asie tak jednoduše pohnout nemůže.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist