Dvacet procent odpadu v brněnských popelnicích tvoří jídlo, ukázal průzkum
Ukázalo se také, že pokud se k vyhozeným potravinám připočte i odpad z kuchyní a zahrad, pak tento bioodpad tvoří až polovinu veškerého obsahu kontejnerů.
Dalším zjištěním je, že podíl jednotlivých složek odpadu se mění podle ročního období. A vliv měla i koronavirová krize, která vedla ke snížení plýtvání potravinami. Během koronavirové krize ale v popelnicích nedošlo k nárůstu podílů plastů, jak se vzhledem k používání jednorázových ochranných pomůcek a nádobí předpokládalo.
Analýza vzorků odpadu probíhá v rámci výzkumného projektu čtyřikrát ročně, projekt je naplánován na tři roky, vybrané lokality zahrnují typ sídlištní zástavby, vilové i venkovské. Každý typ zástavby je monitorován zvlášť, jelikož se vzhledem k odlišnému stylu života v jednotlivých lokalitách předpokládá i jiné složení produkovaného odpadu.
Biologický odpad, vyhozený do nádoby na komunální odpad, skončí svou cestu v brněnské spalovně odpadů. Mnohem lepší je, pokud jej občané vytřídí už doma a buď jej zdarma odvezou do sběrného dvora (což má smysl zejména u odpadů ze zahrad), nebo si pro kuchyňský i zahradní bioodpad zřídí kompostér. Společnost SAKO Brno v minulých letech občanům díky dotaci z Evropské unie poskytla pět tisíc kompostérů. V některých městských částech je možné využít i možnosti mobilního sběru bioodpadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
PavelA
18.7.2020 08:36Ony hnědé popelnice,když je vedlo,pěkně kvasí.
Myšlenka odvozu biiodpadu do sběrného dvora je trapná,ten kdo jej produkuje/myslím tím trávu+měkké větvce/ si jej má také na svém pozemku zlikvidovat-kompostéry+pálení pod buřty.
Se zbytky jídla se toho moc vymyslet nedá.
Pavel Karel
18.7.2020 09:44Kamil Krabice
18.7.2020 11:50 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
20.7.2020 21:35 Reaguje na Pavel HanzlDruhá věc je ta, že samozřejmě existují skupiny lidí, pro které jsou náklady na potraviny zanedbatelnou položkou a mohou si dovolit jimi plýtvat. Pak jsou ale skupiny, u kterých uvedené neplatí ani omylem. Takže citelně zdražit potraviny všem povede asi tak k čemu?
Jirka Černý
19.7.2020 12:19Někdo tu píše že to ukazuje na fakt že je jídlo levné, tak bych to asi neřekl ale souvislost s cenou tu bude. Moje bejvalka neměla peníze a tak koupila nejlevnější maso, navařila guláš na tři dny a bylo. Výsledek? Druhý den to nikdo nejedl a za pár dní se většina vyhodila. Já jsem koupil méně lepšího masa a ostatních surovin, nadělal porce a vše se do mrtě a s chutí snědlo, ale z jejího pohledu to bylo vyhazování peněz.
Pokud jsou v rodině děti asi nejde uplně odbourat že njaké jídlo skončí na kompostu, pokud to nejsou zázračné děti které vždy sní celou svačinu atd.
Svatá Prostoto
20.7.2020 21:42 Reaguje na Jirka ČernýOtázkou je, zda to nazývat vyloženě plýtváním ... byť čirý nerozum je to v každém případě.
To mi připomíná jak na letních táborech v mládí (vařili jsme si samozřejmě sami) se službě občas něco tak úplně nepovedlo ... a odpadovka se v ty dny plnila výrazně rychleji:-). Sice to byla škoda, ale zase bylo ... a někdy pořád je ... na co léta vzpomínat ... a za co stydět:-))). Ale opět, o plýtvání bych rozhodně nehovořil.