Ekologické organizace podporují zmenšování honiteb a posílení práv vlastníků
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Novela zákona o myslivosti by měla podle ekologických aktivistů umožnit snížení minimální výměry honiteb ze současných 500 hektarů na 200 hektarů. Menší vlastníci a pachtýři by měli mít možnost na svých pozemcích samostatně myslivecky hospodařit kvůli ochraně před škodami zvěří. ČTK to sdělil Hnutí Duha Aleš Miklík. Hnutí na požadavcích na změnu zákona spolupracuje s dalšími organizacemi, jako je spolek Pro Silva Bohemica, Český svaz ochránců přírody nebo Česká společnost ornitologická. Novelu zákona o myslivosti by podle plánu legislativních prací měla vláda projednat letos.
Zmenšení minimální výměry honiteb požaduje také Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Podle poslední Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou zveřejnilo ministerstvo zemědělství, bylo v roce 2021 v ČR 5787 honiteb a zhruba 6,89 milionu hektarů honebních pozemků. Průměrná výměra honitby byla 1190 hektarů.
Jedním z hlavních argumentů ekologů i vlastníků lesů pro snižování minimální výměry a posílení práv vlastníků nebo pachtýřů pozemků je snižování stavů zvěře. "Z pohledu ochrany lesa není pochyb, že bez účinné redukce stavů spárkaté zvěře a efektivní chemické a mechanické ochrany kultur a mladých porostů bude proces obnovy hospodářsky využitelných lesů velice náročný a mnohde prakticky nemožný," uvedlo ministerstvo ve zprávě o stavu lesa.
Se zmenšováním minimální výměry honiteb nesouhlasí Českomoravská myslivecká jednota, která sdružuje 52 000 členů. Již dříve uvedla, že požadavky vlastníků lesů a zemědělských pozemků by znemožnily hospodaření se zvěří, protože její životní nároky jsou podstatně větší než minimální výměra, kterou vlastníci prosazují. Upozornila také na to, že že státní správa může nájemci nařídit snížení stavů zvěře, ale žádá o to jen minimum vlastníků.
Hnutí duha spolu s dalšími organizacemi poslalo ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi (KDU-ČSL) dopis, ve kterém poukazují na své dlouhodobé připomínky k novele zákona. Jedním z nich je i plánování lovu podle míry škod. Odkazují se na data Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, který vyčíslil roční škody zvěří na sedm miliard Kč. ÚHÚL minulý rok uvedl, že podle měření na kontrolních stanovištích v lesích zvěř podle statistiky zničí v průměru 15 procent stromů na plochách, kde se obnovuje lesní porost.
Nekula loni na sněmovním zemědělském výboru k plánované novele zákona uvedl, že posílení pravomocí vlastníků půdy a hospodářů v organizaci honiteb je součástí programového prohlášení vlády stejně jako trvale udržitelné hospodaření v lesích. Ministerstvo jako jednu z cest, jak zefektivnit myslivecké hospodaření, plánuje mimo jiné využití digitalizace evidencí.
Ekologové prosazují to, aby se nepůvodní druhy zvěře, jako je jelen sika, které se kříží s místními druhy, mohly chovat pouze v oborách. Požadují rovněž, aby byly vzácné a chráněné druhy vyřazeny z působnosti zákona o myslivosti.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (64)
Otázka je, co je nepůvodní. Hnutím duha má velmi ortodoxní názory. Sika je nepůvodní a škodlivý určitě. Daněk v Evropě byl a byl vyhuben. Muflon a koza bezoárová jsou ferální (zdivočelé) kozy a ovce, co přišly s prvními zemědělci už před 10 tisíci lety. Koně a krávy tady taky byli původní, něž je člověk stačil vyhubit. Zubr, los a sob přežívají v posledních zbytcích.
Odpovědět
Poníci a pratuři jsou taky nepůvodní a uměle vysazení = vystřílet !
Odpovědět
V Evropě byl pratur velmi rozšířeným lovným zvířetem, svědčí o tom bohaté kosterní pozůstatky, jeskynní malby a řada místních názvů obcí (u nás Turnov, Turovec, Turovice, Tursko …). Lov a šíření domácího skotu v dalších staletích však vedly k jeho vyhubení, včetně území současné České republiky. Nejmladší nálezy pratura u nás pocházejí například z Budče z 10. až 12. století a z Prahy-Vyšehradu z 10. až 11. století. Pratuři vyhynuli v důsledku trvalého tlaku člověka a konkurence domácího dobytka.
Odpovědět
Zase to odnese zvěř, co je to za lidi, kteří mají tz "rádi přírodu" a nenávidí zvěř. Myslím si, že lze s zvěří hospodařit v souladu s péčí o les i polní kultury a chování velkých vlastníku je mi příkladem. Malý honitbách nelze nic odchovat byli by to jen pytlácké party co zabijí vše co přejde hranice.
Odpovědět
To je ta část, co zbožňuje bezzásahovost do lesů a totální egalizaci hustých porostů. Zabij bobra, zachraň strom.
Odpovědět
Nezaznamenala jsem dosud nikoho, kdo by si v mém okolí nebo zde na ekolistu či v jiných médiích přál bezzásahovost a totální egalizaci hustých porostů u hospodářských lesů.
Odpovědět
Já nepíši o hospodářských lesích. Tam je zvěře nadbytek. Ale menší revíry prasata nevyřeší. Jinak Slovan, Petr a další.
Odpovědět
Pravda, píšete o lesích. Většinu z nich tvoří lesy hospodářské. Nezaznamenala jsem, že by Slovan nebo Petr zbožňovali bezzásahovost hospodářských lesů, tj. drtivé většiny lesů u nás.
Odpovědět
Nebyla Šumava náhodou hospodářský les☺?
Odpovědět
Část Šumavy ano, nikoliv však celá Šumava.
Odpovědět
No už nebude "Krakonošovo", tedy těch průměrných 1100ha (i to není nic moc). Budou jen malí "Trautenberkové", kteří budou lákat a nahánět jednu společnou nebohou srnu "na své", aby ji mohli picnout zrovna oni.
Jinak spárkaté ubývá, prasata jedou. Takže škody se přesouvají z lesů na pole.
Odpovědět
Zase se někdo/zelený, plete do věcí, do kterých jim nic není !
Odpovědět
Jak jinak. Spolková myslivost je konkurence, takže je potřeba ji řádně omezit a ohlodat, aby pak jediný kdo bude mít v přírodě moc byli ekologičtí aktivisté. Pitomci ze SVOLU jim dělají stafáž. No už se těším, až ochranáři Svolu zatnou tipec s douglaskou a dalšími nepůvodními dřevinami.
Odpovědět
Ty užitečné pitomce/stafáž dělají i ČSOP a ornitologové. Je to smutné. Inu kam noha těchto zelených/ekologistů šlápne, tam holt tráva nejméně 10 let neporoste.
Odpovědět
Ona jim ta pětikolka vyhoví a bude zaděláno na další problém. Jsem opravdu
rád za prožitý život v době zdravého selského rozumu, protože to, co se
děje nyní hraničí s debilitou! Nenažranost, maloměšťáctví, uzurpace
přírody a pokusy na přírodě samotné s ignorováním zkušeností předků.
Jen tak dál a užijte si svých kopanců a ideologických nápadů. Vy mladí
v tom budete žít a pak si můžete promítat filmy pro pamětníky o přírodě,
kterou jste přetvořili k obrazu svému. Pole solárů, větrníků, pole s biomasou, lesy na energetickou štěpku a samozřejmě s vybitou zvěří.
Nakopat vám zadky vy aktivisté a ekomagoři je opravdu málo!
Odpovědět
Člověk přetváří přírodu k obrazu svému již cca 10 000 let. Nikdy však, až do padesátých let 20. století, neměl dostatek prostředků ji bezuzdně devastovat a vykořisťovat - tudíž pokud chcete nakopávat zadky mladým, buďte té dobroty a příjměte i svůj díl viny, jako příslušník generace, která se na devastaci přírody podílela (a stále podílí) minimálně stejnou měrou... pěkně děkuji
Odpovědět
No ja se třeba cítím hrozne vinen, jsem dojatý až k pláči. Nicméně jako příslušník teto generace hodlám i nadále přispIvat k te bezuzdne devastaci planety na rozdíl od uvedomelych zachranbrouku a ekogistu, kteří zničí vše, na co položí své pracky.
Odpovědět
Tak to jsem rád, že oba víme, na čem jsme... zahubbrouku:-)
Odpovědět
No já jsem rád, že jsem prožil šťastné dětství v přírodě, kdy svět ještě zachraňbrouci a ekologisti neničili. A zahubbrouk nezní tak dobře jako zachraňbrouk. Tehdy jsem se od dědy něco naučil a nehodlám na tom nic měnit, ať si ekologisti řvou jak chtějí.
Odpovědět
Budiž ti to přáno, jen se nezapomeň chovat tak, aby po tobě ještě něco zbylo i pro tvoje vnuky
Odpovědět
Zlaté Hnutí Brontosaurus. Pak se ekotlupa militarizovala a radikalizovala a výsledky máme. Všechno vystřílet a když všechno , tak i poníky a pratury ! I vlci přijdou na řadu. Stačí, aby některý (jako u von Lejnové) udělal škodu novodobé šlechtě a bude taky konec
Odpovědět
Ano. Za totáče jsem v Brně léta spolupracoval a Brontosaurem. Po revoluci ovšem ekologisti pozvedli opět prapor třídního boje a ideové nenávisti. Jo a přebarvili ten prapor na zeleno .
Odpovědět
Přijmout svůj díl viny jako příslušník generace, která se na devastaci přírody podílela (a stále podílí) – to po Machačkovi žádáte něco, čeho není schopen. Podle něj za všechny nedostatky a chyby na světě mohou jen jiní. On je vždy a za všech okolností neviňátko. Převtělený Ježíšek.
Odpovědět
:) Já taky devastuju přírodu nákupy, koupím si tedy čelovku, budu běhat po lese a mé CO2 bude v cajku, ne?
Odpovědět
Můj blahobyt je vykoupen dlouhodobým vykořisťováním přírody a mám velké rezervy v tom, jak splácet alespoň částečně tento svůj dluh. Přispívám finančně na ptačí parky České společnosti ornitologické, na údržbu přírodně jedinečných míst pod patronací Českého svazu ochránců přírody, na rezervaci v Milovicích. Účastním se brigád např. na uklízení nepořádku v krajině a aktivně pomáhám s péčí o netopýry. Snažím se podpořit lidi, kteří toho dělají pro ochranu přírody hodně, mnohem víc nežli já. Uvědomuji si, že to nestačí.
Odpovědět
Taky si myslím, že to nestačí Majko, mela byste přidat. Co třeba pastevecke psy, nechtělo by to?
Odpovědět
Vy o mně můžete napsat cokoliv, protože mám pro
papoušky slabost. Ta vaše silná pětka je opravdu
výkvět inteligence. Vím, že vás vytáčím tím, že nastavuji zrcadlo EKO-nesmyslům a neumíte je
obhájit, protože jsou neobhajitelné! Chcete mi
říci, že pole se soláry, s větrníky, s biomasou
a seštěpkování poslední větve pro energetiku je
vinou mou a nebo předků? Kdopak tu tleská FVE,
VE, bioplynkám, topení štěpkou, slámou, zrním
a jiným nesmyslům? Kdo hází pod nohy klacky pod
nohy chovatelům pastvených zvířat totálním
hájením vlků? Kdo tu blábolí o samoregulaci,
o samovýsevu, bezzásahu, požáru jako požehnání
pro les atd.? Já a nebo to dělali naši předci?
Vypláchněte si příště ústa, než mne z něčeho
obviníte, když už máte vypláchnutý víte co!
Odpovědět
Vy tu zase tleskáte jiným kravinám, které se v běhu času taky ukázaly jako hodně škodlivé a přesto na nich lpíte. Tudíž, jak už jsem zmínil mnohokrát dříve, nemáte si s různými ekofundamentalisty moc co vyčítat
Odpovědět
Když nechám politiku stranou (nebo stranám/sporu), tak co se týče biodiverzity je to krok vpřed (hubou), tři kroky vzad (v reálu). Tedy při srovnání "tehdy" a dnes.
Odpovědět
Diverzita, alespoň co se týče oblasti mého zájmu, zase tolik neklesá, co však klesá jsou četnosti - a tady zase sklízíme plody toho "tehdy" a lpění ma něm
Odpovědět
Říká se, že každý sedlák nechává tam to doma. Každý hospodář se stará, aby maximum si obstaral sám (Fantozzi jím nebyl). Že se vše odvíjí od půdy, v půdě od bakterií a potažmo živin/humusu, jsme se bavili. A pokud nejsou hejna much, vlaštovek a vrabců, těžko můžeme chtít po ikoně, aby v sněžné zimě přežila z myší (decimovaných toxem) schovaných pod sněhem. Musíme se spokojit s tím, že ji uvidíme alespoň v zoo nebo na obrázku.
Odpovědět
Ovšem, avšak i nedostatek tam toho je důsledkem honby za "efektivitou" - což je jedna z mých největších výhrad vůči víte komu (tomu jehož jméno nesmím vyslovit:-)). Vemte jenom kolik tam toho na jednotku produkce toho bílého vyprodukuje jerseyka oproti té vytahané černostrakaté hujdě? A to nemluvím o tom, že obsah tam toho v půdě prudce negativně ovlivňuje anorganické hnojení - což je zase hon za efektivitou. To samo je to s pesticidama. A celý tenhle příběh začal v časech kdy já jsem nebyl na světě a Vy jste tahal kačera. Cesta ven je jenom jedna - skromnost a pokora=moudrost předků.
Odpovědět
Souhlas, ale o tom mluví i Machaček. Není to tak dlouho, co se vozily zrniny do elektrárny, jaká byla ten rok nadprodukce.
Včera to napsal jeden pán: tehdy byl svět ještě normální. A já třeba jsem proti ždímání kravek na max., chce to zklidnit dech a počítat, co mi tato "ekonomika" výroby přináší a bere. Všeho s mírou by mělo platit i zde.
Tato doba je nemocná honbou za ziskem, ale v mnoha směrech ztrácíme, byť to není na 1. pohled vidět. A spousta těch neikon, co byly jetě nedávno na čelním skle, nám říká, že je asi něco špatně...
Odpovědět
Hlavní devastátoři přírody se opět vyjádřili. Duha je jasná, ČSOP má také máslo na hlavě, a ornitologům vždy vadili srnci, daňci nebo jeleni na stromech, jelikož tam způsobují škody na hnízdech. Ani čárka o tom, že například v zemích kde je minimum 200 ha, se tyto slučují. Takže průměr 15x200 ha je kolik? Víc než 500ha. Je to 7 500 ha.
Inu nikdo z nich neví, kolik takový jelen potřebuje prostoru. Zajímavé je, že to vědí o vlcích. A nebo opět lžou?
Odpovědět
U jelena M1 "Horárka" to bylo kdysi před 11 ti lety 6 000 ha za půl roku. A pokud jich bude víc, asi to bude i víc. Ale pro pár jelenů s laněmi to vidím na minimální honitbu 15 000 ha. Což je honitba asi 30 ti nejmenších revírů v Německu nebo Rakousku.
Odpovědět
Pár informací o skutečné velikosti honiteb v Rakousku.
https://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2023/Leden-2023/Poznamka-k-lovu-srnci-zvere-a-velikosti-honiteb-v
Odpovědět
Inu jsou to ekologisti. Jako poslední generace. Nejdříve se přilepí k asfaltu, aby bránili vzniku skleníkových plynů, a poté odletí do Thajska a na Bali se zrekreovat. O tom ani čárka že by se uvedené ziskovky distancovaly od uvedených praktik. Ano. Ekologismus je o devastaci přírody.
Odpovědět
Ekologismus nebyl nikdy nic jiného než ideologie a nabozenstvi jdoucí ruku v ruce s neurvalym bojem o.moc a finanční prostředky. Nějaká příroda tyhle nikdy nezajímala a slouží jen jako jakasi zástěrka. O přírodu těmhle fakt nejde.
Odpovědět
Ekologistických spolků je řada, ale "nejlepší" je toto trio. DUHA, ČSOP a ČSO. Hlavně je úsměvné, jak býložravá zvěř škodí ptactvu na rozdíl od predátorů všeho druhu. Takoví jako Zdeněk Vermouzek, Libor Ambrozek nebo Jaromír Bláha se nerodí často. Občas se ale vyskytnou. Jako třeba albiotická modřinka. Tu jsem taky viděl.
Odpovědět
Zaklínače na ně :-)! Ten hubil netvory na potkání :-). I dneska by holt našel uplatnění :-).
Odpovědět
To jako aby Zaklínač zahubil taky albiotickou modřinku?
Odpovědět
Ne, tu rozhodně ne, ta mezi netvory nepatří :-). Konjukce sfér ale dala bohužel vzniknout jiným potvorám :-).
Odpovědět
Tak to je dobře. No, Sirael by se Vám líbila víc než ty jiné potvory, co? :)
Odpovědět
To máte dobrý vkus. Jen aby dívčinu nenapadlo postavit se do čela hnutí DUHA, u ní bych si nebyla tak jistá ...
Odpovědět
Tak si dej pozor, aby jsi, obluzen pocitem vlastní vševědoucnosti a jedinečnosti nedopadl, jako arcimág Vilgefortz...
Odpovědět
Neboj se Kubíku, zatím jsem se o sebe uměl vždycky postarat. Na nás, co kámošíme s lesníma skřítkama, je magie krátká☺.
Odpovědět
S jezdci divokého honu (jak příznačné že?:-)) ani lesní skřítci nekamarádí
Odpovědět
Kdo pro přírodu dělá v této zemi víc než ČSOP s ČSO?
Odpovědět
Kromě Duhy všichni. I Kalousek se Zemanem. Ten Zemanův názor znám, ale na rozdíl od vámi uvedených lobbingových agentur přírodě neškodí.
Odpovědět
A jinak jsem pro zmenšování honů/megalánů, ale teď pozor, větší honitby (viz vyspělejší státy).
Odpovědět
Myslivci bych řekl (aniž bych soudil z jakých důvodů - to si netroufám) dlouhodobě podcenili práci s mládeží a teď na to dost dojíždějí.
Odpovědět
Zkuste si vést nějaký kroužek, začnete s patnácti, na konci roku zbydou dvá. Dnešní mladí mají úplně jiné vyžití, to se s dřívější dobou nedá srovnat. Navíc je proti nim cílená kampaň, takže ta generace důchodců na všechny dnešní výzvy těžko může stačit. Prostě ono se to snadněji kritizuje, než aktivně mění. Nějací mladí tam jsou, tak bude na nich, na jakou úroveń to dostanou.
Odpovědět
Dneska je to o kampaních. V nich jsou ochranáři učiní. Myslivci zaspal, ale pořád na tom nejsou tak blbě jako Sokol. Teda zatím.
Odpovědět
Těžko říct, u nás třeba sokoli "jedou bomby"
Odpovědět
Pro mladé je přitažlivější a více akčnější se přilepit před kamerami k asfaltu a poté odletět do Thajska a na Bali než makat někde v zimě nebo blátě bez publicity.
Odpovědět
Práce ekotlupy s mládeží se omezuje jen na výdej lepidla a balení jointů , to se to myslivcům tahajícím krmení v zimě do lesa těžko vyrovnává. No a k tomu si vyžebrat do neziskovek taky nějaký prachy , ani to lepidlo není zdarma.
Odpovědět
|
|