https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrarna-opatovice-prepracovala-dokumentaci-eia-na-spalovnu-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrárna Opatovice přepracovala dokumentaci EIA na spalovnu odpadu

3.8.2023 11:42 | OPATOVICE NAD LABEM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Elektrárna Opatovice předložila přepracovanou dokumentaci vlivů záměru výstavby velké spalovny komunálního odpadu na životní prostředí (EIA). Původní dokumentaci ministerstvo životního prostředí na jaře vrátilo, výhrady k podkladům měli hygienici, okolní města a obce a spolky. Elektrárna chce spalovnu postavit ve svém areálu, technické parametry nezměnila a vypořádala všechny připomínky, uvedla v informačním systému EIA.
 

"V žádné z hodnocených oblastí životního prostředí a veřejného zdraví nebyly při zpracování dokumentace identifikovány skutečnosti, které by z environmentálního hlediska bránily přípravě, provádění a provozu záměru," uvedli v závěrečném celkovém shrnutí zpracovatelé dokumentace.

Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) by mělo zpracovávat 150 000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny, která je dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z toho 17 TJ činí vlastní spotřeba, a výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodin (GWh) za rok, přičemž vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh.

Podle mluvčí společnosti Hany Počtové by spalovna byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterými chce postupně nahradit hnědé uhlí. Její výkon by měl pokrýt dodávky tepla a elektrické energie domácnostem krajského města. Výše budoucí investice elektrárny se odhaduje na několik miliard korun. Zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028.

Elektrárna v dokumentaci uvedla, že ve spádovém území se bude množství využitelných odpadů pohybovat v roce 2040 v rozmezí zhruba od 170.000 tun do 290.000 tun za rok. Dovoz jakýchkoli odpadů ze zahraničí vylučuje.

Sousední obec Čeperka pokračuje ve snaze zabránit výstavbě spalovny, která má stát v jejím katastru. Připravuje změnu územního plánu, která by stavbu znemožnila, dala také návrh na vyhlášení stavební uzávěry. Záměr vloni v září odmítli obyvatelé v místním referendu. Stejným způsobem se postavili proti v roce 2006 lidé z blízkých Opatovic. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

3.8.2023 14:08
Jak čtu kousek dole, Pardubice raději vydyndat dotace na třídírnu. Ale zpracování tam nějak nevidím (..by putovaly k výrobcům..).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist