https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-ma-v-planu-omezit-svuj-vliv-na-odlesnovani-tropickych-destnych-lesu.ze-1141-navrhu-maji-smysl-jen-dva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU má v plánu omezit svůj vliv na odlesňování tropických deštných lesů. Ze 1141 návrhů mají smysl jen dva

11.4.2021 07:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bývalý tropický prales přeměněný na plantáž palmy olejné. Tomu chce EU bránit. Ale jak?
Bývalý tropický prales přeměněný na plantáž palmy olejné. Tomu chce EU bránit. Ale jak?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některé produkty, které Evropská unie dováží, výrazným způsobem přispívají k odlesňování tropických deštných lesů. EU má v plánu proti tomu zakročit a shromažďuje návrhy, jak tento negativní vliv snížit. Švédská univerzita Chalmers spolu s belgickou univerzitou Louvain podrobně prostudovaly všech 1141 návrhů a došly ke dvěma, které podle nich mají reálný potenciál něco změnit.
 

Více než polovina z celkového odlesňování tropických deštných lesů jde na vrub produkci potravin a krmiva. Jedná se hlavně o palmový olej, sójové boby, produkty ze dřeva, kakao a kávu. Všechny je přitom EU dováží v obrovském množství.

„Otázku snížení vlivu na odlesňování tropických deštných lesů kvůli své velké spotřebě řeší EU od roku 2008. Až nyní má ale v plánu prezentovat některé legislativní návrhy, které by s tím měly něco dělat,“ říká Simon Bager, vedoucí studie.

Studie se zabývala nejen tím, které z těchto návrhů mají největší potenciál odlesňování reálně snížit, ale také tím, zda jsou tyto návrhy politicky dosažitelné. „Asi nikoho nepřekvapí, že je menší podpora těch návrhů, které jsou tvrdší – jako jsou restrikce na dovoz určitého zboží,“ komentuje spoluautor studie Martin Persson.

Autoři prošli 1141 návrhů, které EU získala z workshopů různých společností, zainteresovaných skupin a think tanků. Zároveň autoři jako podklady použili návrhy různých výzkumných zpráv a publikací. Z tohoto množství vzešlo celkem 86 konkrétních návrhů. Pouze dva z nich ale podle autorů studie splňují to, že by mohly mít zamýšlený efekt, daly se realizovat v praxi a zároveň měly dostatečnou politickou podporu.

První návrh spočívá v tom, že by se dovozci produktů, které mají vliv na odlesňování, podrobovali pravidelným prověrkám či auditům. „Tím pádem by nesli zodpovědnost za to, že jim jejich dodavatelé poskytují produkty, které nějakým způsobem přispívají k odlesňování. Takový systém je podle našeho názoru důvěryhodný, ve Franci a Anglii několik takových případů existuje. Je ale důležité přesně stanovit, jakých společností by se týkal, jaké by byly jejich závazky a také, jaké by byly případné sankce,“ vyjmenovává Simon Barger.

Druhou možností je podle studie podporovat dialog zainteresovaných skupin – jednotlivých firem, zástupců občanské společnosti a politiků. Ti by se společně domlouvali na možných způsobech, jak v dodavatelském řetězci, u dané komodity nebo v dané oblasti odlesňování zabránit. Příkladem je podle vědců sojové moratorium pro Amazonský deštný prales z roku 2006, kdy se spolu zástupci Greenpeace, Světového fondu na ochranu přírody a na druhé straně producenti a exportéři sóji dohodli na ukončení exportu sóji z oblastí vykáceného amazonského deštného pralesa. „Tato možnost nabízí aktivní účast i těm, jichž se jednání týkají,“ uzavírá Martin Persson. Autoři studie doufají, že jejich zjištění poslouží jako inspirace všem, kdo se na nových legislativních návrzích EU budou podílet.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.4.2021 07:47
To vypadá na skutečně bezzubé, čistě byrokratické nesmysly, které to skutečně nevyřeší. Na tak mohutný jev musí nastoupit razantní řešení. Odlesňuje kvůli kšeftu, takže řešení musí být zase obchodní. Prostě z těchto oblastí NIC nekupovat. Navíc nasadit embargo a finanční sankce.

Prostě vykácíte jediný hektar, z něho nekoupíme nic a na ostatní nasadíme brutální cla a jiné sankce. Zrušíte plantáž, necháte vrátit prales, snížíme cla, zaplatíme i dotaci atd. atd.

Jediný a dávno plne funkční systém cukru a biče.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.4.2021 15:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebo udělat deštný prales ekonomicky zajímavý těžbou zralých stromů a tak ho stabilizovat standardním ekonomickým nástrojem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.4.2021 17:34 Reaguje na Jiří Svoboda
To je zajímavý názor, ale myslím si, že neproveditelný. těžebbní firma by zničila zbytek pralesa tak jako tak....Oni mají úplně jiné vnímání lesa nebo ekologie.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.4.2021 15:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Jednou za 10 let by vjeli do pralesa a pokáceli ty největší zralé stromy, co již dosluhují. Suché stromy by tam nechali, aby ekologové nenadávali.

Copak je v lidských silách nadělat tam tolik bordelu, aby se z toho prales během roku nevzpamatoval? Pokud se něco poničí, příroda již na ten prostor číhá!
Odpovědět
va

vaber

11.4.2021 08:51
kdyby byla na planetě 1 miliarda lidí, tak jak bylo ještě před 120lety ,nikdo by ničit pralesy nepotřeboval,
likvidace života na planetě,člověkem, se jinak než snížením počtu lidí nedá zastavit
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.4.2021 09:05 Reaguje na vaber
To ano. Ale je to i rozežranosti, neskromnosti i vlastně sobeckosti bohatší části světa. Která stále musí mít něco extra, v porovnání proti svým předkům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.4.2021 09:29 Reaguje na smějící se bestie
Bohužel, na devastaci planety se dnes podílí ještě více třetí svět, z 10. nejšpinavějších řek na Zemi není ani jedna v Evropě nebo USA nebo Japonsku, nejvíc exhalací a emicí CO2 produkuje Čína, obrovské ekologické katastrofy i emise čehokoliv vyrábí Rusko, nejvíc plastů do moří pochází ze třetího světa, stejně jak likvidace pralesů a celých ekosystémů.
Evropa se stále snižujícími externalitami jde správným směrem, i když konzum je taky přehnaný.
Odpovědět
ig

11.4.2021 09:55 Reaguje na smějící se bestie
Nj, to je zrovna můj případ. Například musím mít, oproti svým předkům, splachovací záchod a světlo na cvaknutí vypínače. Ještě babička se narodila v domě na vesnici, který to neměl.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.4.2021 10:20 Reaguje na
Až takhle drasticky jsem to nemyslel. Ale mnoho věcí používali mnohem déle, když ty fungovaly bez problémů / ne jako dnes, když velká část společnosti musí být stále jen to nejnovější, aby byla IN /.
Odpovědět
ig

11.4.2021 12:40 Reaguje na smějící se bestie
Tak potom pomůže už jen nalezení (a dobrovolné, vítané a samovolné prosazení) jiných kritérií pro socioekonomický status. Vím třeba o člověku, který "nutně potřeboval" stůl ze sekvoje. Samozřejmě ho nakonec za velké peníze sehnal a teď se s ním jakoby mimochodem chlubí návštěvám a po páté whisky jakoby náhodou prozradí kolik ho to stálo. Ovšem jak to změnit, když pro spoustu lidí je to jediný dostupný způsob jak ukázat, že je vlivný a bohatý, to nevím :-)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2021 15:48 Reaguje na smějící se bestie
Ano, mnoho věcí používali mnohem déle. Třeba taková valcha. Ta byla na rozdíl od dnešní moderní pračky se sušičkou pomalu na celý život. Navíc nežrala žádnou vyráběnou energii. U sekyry se také většinou měnilo jen topůrko a to bylo z obnovitelné suroviny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.4.2021 09:31 Reaguje na vaber
Kdyby byly v p.deli ryby, nemuseli bychom mít rybníky.
Odpovědět
va

vaber

12.4.2021 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
všechny vlády světa podporují množení a některým to ještě nestačí a chtějí a podporují imigraci, jakékoliv názory o přemnožení člověka se považují za zločin a Čína, která se pokusila populaci zregulovat to schytala od všech demokracií ,místo toho aby ji pochválily
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 11:07 Reaguje na vaber
Nejsem si jist, že všichni podporují množení a už vůbec ne, že podporují imigraci.
Dejte link.
Civilizovaný svět (třeba EU, USA, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko) se brání imigraci zuby nehty.
Odpovědět
va

vaber

13.4.2021 08:28 Reaguje na Pavel Hanzl
jaký link, tady snad lidé nemyslí, jen opkují linky, link je nějaká záruka pravdy? ,články píší lidé jak vy a já,
všechny tyto země mají kvoty na přijímání imigrantů, kromě Japonska a jestli sledujete informace , třeba Trump se snažil zakázat přijímání imigrantů ,ale jen některých a jak dopadl a Biden to okamžitě zrušil, ekonomické zájmy
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.4.2021 11:32
EU se montuje do toho, co se děje na druhé straně světa? No tak to si počkám, až se Asie rozhodne, že kvůli záchraně planety nechtějí evropská auta.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.4.2021 15:03 Reaguje na Richard Vacek
Určitá korektní zodpovědnost je na místě ale nejde to dělat způsobem klacku a biče. Unie není žádný pupek světa, byť si to asi postižení v Bruselu myslí
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.4.2021 15:01
se to jeví jako nesmysl....když to nebude odebírat unie, tak někdo určitě... unijní zelený pokrytectví
Odpovědět
sv

11.4.2021 15:44
Ano, smysl mají jen dvě cesty. Za prvé přestat dotovat tzv. biopaliva a za druhé zrušit inkviziční a abnormální přístup k pěstování a využívání GMO v EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.4.2021 19:45 Reaguje na
To by vyřešilo kulový.
Odpovědět
sv

11.4.2021 22:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Kulový řeší současné dotování biopaliv a inkviziční zákazy GMO v EU.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:13 Reaguje na
pohrávat si s gemomem čehokoliv je etický problém přes který určitě jít nechci...ať se jedná o cokoliv
Odpovědět
sv

13.4.2021 21:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nemusíte chodit nikam. Můžete i nadále odmítáním moderních a šetrných technologií způsobovat plundrování pralesů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 11:03 Reaguje na
To skutečně řeší kulový a kdyby se to zrušilo, zase by se vyřešilo kulový. Ten problém je prostě jinde.
Odpovědět
sv

13.4.2021 21:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, problém je v tom, že to samé co by se dalo s GM technologií pěstovat s polovinou pesticidů a na polovině výměry pěstujeme jako sto let za opicemi a navíc ještě deštné pralesy proháníme nádržemi automobilů co by "ekologické" biopalivo.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

12.4.2021 08:58
člověk je ze své podstaty tvor sobecký, který se dobrovolně nenechá ničím omezovat takže pokud nezačne skutečně prokazatelně kvůli ničení pralesů umírat, nic s ním nehne. Jediná cesta je redukce obyvatelstva na planetě min. o polovinu. Do té ddoby však již žádné pralesy nebudou pouze zbytky v přísně chráněných rezervacích. Takže tyto slinty EU neberu vůbec vážně.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.4.2021 15:46 Reaguje na Robert Jirman
Pesimistické a bohužel velmi realistické hodnocení.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

12.4.2021 10:16
Tak jsem si natěšeně přečetla článek, které že návrhy jsou ty proveditelné a zklamal mě. Že naprostá většina návrhů veřejnosti k politikám EU je nesmyslná není novinka, na to stačí zkušenost s přípravou Společné zemědělské politiky. Ale že z analýzy 1141 návrhů vyjdou dva, které by pravděpodobně nakonec byly proveditelné stejně, jako těch 1139 ostatních, to mě překvapilo. Možná by bylo účinnější zredukovat potřeby a poptávku EU po všem možném - avokádem počínaje a palmovým olejem na palivo do zaoceánských lodí konče + přidat úsilí si své potřeby zajistit maximálně z vlastních zdrojů. Ale to by potom byla EU méně, nebo naopak více ambiciózní?
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.4.2021 15:44 Reaguje na Marcela Jezberová
Politika je jen a jen o tom, vypadat, že se problémy "včas" řeší, nikoliv je řešit. A pokud vypukne požár, pak vehementně hasit za jakoukoli cenu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist