https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-uzavrela-obchodni-dohodu-se-zememi-mercosur-zemedelci-chystaji-protesty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU uzavřela obchodní dohodu se zeměmi Mercosur. Zemědělci chystají protesty

6.12.2024 23:57 (ČTK)
Evropská unie dojednala dohodu o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur, o níž obě strany vyjednávaly přes dvě desetiletí. Uzavření dohody, která vyvolávala protesty zemědělců v řadě evropských zemí, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nesouhlas s paktem kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů vyjádřily Francie, Itálie a Polsko, kvůli čemuž se očekává obtížné schvalování dohody v unii. Zemědělská lobby již ohlásila na pondělí do Bruselu nové protesty proti uzavření paktu.
 
"Tato dohoda bude prospěšná pro lidi i pro firmy. Více pracovních míst, více příležitostí, sdílená prosperita," napsala po uzavření paktu německá politička von der Leyenová na síti X. Mercosur zahrnuje Brazílii, Argentinu, Paraguay, Uruguay a Bolívii, které díky dohodě vytvoří s EU zónu volného obchodu čítající na 700 milionů obyvatel.

Řada zemí EU v čele s Německem v paktu vidí otevření nového trhu pro export. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že dohoda vytvoří volný trh a podpoří "růst a konkurenceschopnost". Podle von der Leyenové již do zemí Mercosur vyváží své produkty 30 000 malých evropských podniků a nyní se jejich počet bude moci zvětšit. Dojednaný text dohody podle ní zaručuje "nedotknutelnost zdravotních a potravinových standardů EU".

Zmíněné kritické státy se však obávají, že zejména příliv levného hovězího a drůbežího masa, cukru nebo kukuřice způsobí velké ztráty evropským zemědělcům. Paříž proto ohlásila, že se schválení dohody pokusí zablokovat.

Při ratifikaci obchodních dohod je zapotřebí podpora většiny 15 států, které představují alespoň 65 procent obyvatelstva. Blokační menšina potřebuje nejméně čtyři členské státy. Francie, Itálie a Polsko představují zhruba třetinu populace EU.

Zemědělská lobbistická organizace Copa-Coge podle agentury Reuters v reakci na uzavření paktu vyzvala k novým protestům, které se mají odehrát v pondělí v Bruselu. Zemědělci tvrdí, že jihoamerická produkce nesplňuje přísné evropské standardy a že vytvoří neférovou konkurenci.

Uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur se obávají i zástupci Zemědělského svazu ČR. Svaz tvrdí, že dohoda představuje zásadní ohrožení pro evropské i české spotřebitele a zemědělství. "Zatímco evropští farmáři musí dodržovat přísné environmentální, sociální a potravinové normy, produkce v zemích Mercosur těmto standardům často neodpovídá," řekl Jaroslav Vaňous, místopředseda svazu. Dohoda podle něj může přinést farmářům další finanční zátěž, pokles potravinové bezpečnosti a příjmů státu ze sektoru zemědělství. Svaz se také obává toho, že dumpingové ceny ohrozí stabilitu a dostupnost nejen lokální produkce. Vyzval proto české politiky, aby dohodu neratifikovali.

Vaňous dodal, že vliv na české zemědělce by měl dovoz i malého množství potravin. "I procento produkce dokáže způsobit značnou nerovnováhu na trhu," řekl.

Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že významu dohody pro průmysl a automobilový průmysl rozumí, import zemědělských komodit ze zemí Latinské Ameriky ale vnímá za problematický. Je podle něj třeba, aby při dovozu zemědělských komodit do Evropy byla garantovaná bezpečnost, kvalita a dodržování standardů produkce. "Je namístě také zohlednit dopady dovozů těchto velkých objemů komodit z Latinské Ameriky do Evropy na životní prostředí," sdělil.

Vaňous dále upozornil na emisní zátěž způsobenou dovozy. Před dopady varoval také ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát. Podle něj je uhlíková stopa u brazilského steaku dvojnásobná oproti evropskému, upozornil také na snížení příjmů lokálních zemědělců kvůli zvýšené konkurenci dovozového masa.

Někteří zemědělci z Polska nebo Francie už v listopadu proti plánované dohodě protestovali a volali po zrušení, protože podle nich otevře dveře zvýhodněné zemědělské a potravinářské produkci na unijní trh a umožní v unii prodej levného masa či cukru z jihoamerických zemí. Pokud bude schválena, zamíří podle nich do EU mezi jednou a dvěma stovkami tisíc tun hovězího a drůbežího masa či cukru a až milion tun kukuřice.

Země sdružení Mercosur reagovaly na uzavření dohody pozitivně. Brazilská vláda v prohlášení uvedla, že pakt je dobrým znamením pro mezinárodní obchod, jehož prostřednictvím může přispět k hospodářskému růstu. Paraguayský prezident Santiago Peňa prohlásil, že úmluva umožní jeho zemi přilákat více zahraničních investic.

Členy Mercosur jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, Venezuele bylo plné členství od prosince 2016 pozastaveno, Bolívie se chystá do sdružení vstoupit. Přidruženými státy jsou Chile, Kolumbie, Ekvádor, Guyana, Peru a Surinam. Zvláště ekonomicky nejvýznamnější Brazílie dlouhodobě tlačí na uzavření dohody s EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

8.12.2024 10:11
Takže krachující automobilový průmysl bude asi vyměněn za dovoz zemědělských komodit. Jinými slovy, evropské zemědělství musí ustoupit automobilovému průmyslu. Nic jiného v tom netřeba hledat.
Odpovědět
sv

s v

8.12.2024 13:27 Reaguje na pavel peregrin
Zóna volného obchodu s MERCOSUR je největší deregulace nejzregulovanějšího a neprodotovanějšího evropského ekonomického sektoru a pergrinek už na ni stačil nakydat vlastní špínu. Takže předchozí peregrinkovy projevy, jak EU musí deregulovat, byly jen pusté a vylhané žvásty. Nic jiného v tom netřeba hledat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.12.2024 13:41 Reaguje na s v
Zóna volného obchodu s Mercosur je pouze zoufalá snaha zachránit ekonomiku EU, respektive některá odvětví, na úkor zemědělství. Nic jiného v tom není, sv, pokud sis nevšiml.
Jestli ovšem toto považuješ za deregulaci, tak to tě lituju, ty toho asi víš hodně o ekonomice, viď? Řídil jsi ty vůbec někoho nebo něco kromě auta v životě?
Odpovědět
sv

s v

8.12.2024 14:56 Reaguje na pavel peregrin
Všiml jsem si, že jednou blábolíš tak a podruhé přesně opačně, a vůbec tě nežinýruje že si pokaždé odporuješ. Pro info, peregrinku, o dohodě ohledně zóny volného obchodu se s MERCOSUR EU rokuje už 20 let, tedy dávno před nějakými problémy automobilek a zároveň platí co jsem se uvedl výše. Nejzregulovanější a nejdotovanější (půlka evorpského rozpočtu tedy desítky miliard euro každoročně) sektor evropské ekonomiky je právě zemědělství. Jediné jak se tahle absurdní míra regulací dá zrušit je kromě MERCOSUR okamžitě podepsat i TTIP a zrušit veškeré dotace do zemědělství.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.12.2024 17:22 Reaguje na s v
No EU se přece odhodlala chránit přírodu v Americe.
Odpovědět
sv

s v

8.12.2024 21:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
A jak je vidět, tak největší kydači špíny na EU peregrinkem počínaje a burešem konče teď budou nadšeně horovat pro zelený Brusel.
Odpovědět
sv

s v

8.12.2024 14:57 Reaguje na pavel peregrin
Mimochodem peregriknu, to že jsi "řídil" hejno slepic na dvorku opravdu ale opravdu neznamená, že máš nějakou kvalifikaci v globální ekonomice.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

9.12.2024 09:41
To opravdu není dobrý nápad z pohledu environmentálního, zemědělského i strategického (potravinová bezpečnost). Např. evropští pěstitelé cukrové řepy nemohou ze své podstaty konkurovat cukrové třtině. Jak z agrotechnického hlediska (třtinu stačí "jen posekat") tak z hlediska vícenásobné sklizně v tropickém podnebí.
Odpovědět
sv

s v

14.12.2024 14:05 Reaguje na Marek Drápal
Jinými slovy, podle vás je pěstování cukru, v podmínkách střední Evropy, tedy tam kde je pro to zapotřebí hnojit, orat, používat pesticidy, tedy musí set imrvére jezdit traktorem a máte z toho jednu sklizeň ekologičtější než tam, kde to vyroste samo, a to několikrát za rok? To se nedivím, že při takových názorech ze zelených vypadávají tak akorát katastrofické plány, které ekologické problémy jen zhoršují.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist