EU uzavřela obchodní dohodu se zeměmi Mercosur. Zemědělci chystají protesty
Řada zemí EU v čele s Německem v paktu vidí otevření nového trhu pro export. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že dohoda vytvoří volný trh a podpoří "růst a konkurenceschopnost". Podle von der Leyenové již do zemí Mercosur vyváží své produkty 30 000 malých evropských podniků a nyní se jejich počet bude moci zvětšit. Dojednaný text dohody podle ní zaručuje "nedotknutelnost zdravotních a potravinových standardů EU".
Zmíněné kritické státy se však obávají, že zejména příliv levného hovězího a drůbežího masa, cukru nebo kukuřice způsobí velké ztráty evropským zemědělcům. Paříž proto ohlásila, že se schválení dohody pokusí zablokovat.
Při ratifikaci obchodních dohod je zapotřebí podpora většiny 15 států, které představují alespoň 65 procent obyvatelstva. Blokační menšina potřebuje nejméně čtyři členské státy. Francie, Itálie a Polsko představují zhruba třetinu populace EU.
Zemědělská lobbistická organizace Copa-Coge podle agentury Reuters v reakci na uzavření paktu vyzvala k novým protestům, které se mají odehrát v pondělí v Bruselu. Zemědělci tvrdí, že jihoamerická produkce nesplňuje přísné evropské standardy a že vytvoří neférovou konkurenci.
Uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur se obávají i zástupci Zemědělského svazu ČR. Svaz tvrdí, že dohoda představuje zásadní ohrožení pro evropské i české spotřebitele a zemědělství. "Zatímco evropští farmáři musí dodržovat přísné environmentální, sociální a potravinové normy, produkce v zemích Mercosur těmto standardům často neodpovídá," řekl Jaroslav Vaňous, místopředseda svazu. Dohoda podle něj může přinést farmářům další finanční zátěž, pokles potravinové bezpečnosti a příjmů státu ze sektoru zemědělství. Svaz se také obává toho, že dumpingové ceny ohrozí stabilitu a dostupnost nejen lokální produkce. Vyzval proto české politiky, aby dohodu neratifikovali.
Vaňous dodal, že vliv na české zemědělce by měl dovoz i malého množství potravin. "I procento produkce dokáže způsobit značnou nerovnováhu na trhu," řekl.
Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že významu dohody pro průmysl a automobilový průmysl rozumí, import zemědělských komodit ze zemí Latinské Ameriky ale vnímá za problematický. Je podle něj třeba, aby při dovozu zemědělských komodit do Evropy byla garantovaná bezpečnost, kvalita a dodržování standardů produkce. "Je namístě také zohlednit dopady dovozů těchto velkých objemů komodit z Latinské Ameriky do Evropy na životní prostředí," sdělil.
Vaňous dále upozornil na emisní zátěž způsobenou dovozy. Před dopady varoval také ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát. Podle něj je uhlíková stopa u brazilského steaku dvojnásobná oproti evropskému, upozornil také na snížení příjmů lokálních zemědělců kvůli zvýšené konkurenci dovozového masa.
Někteří zemědělci z Polska nebo Francie už v listopadu proti plánované dohodě protestovali a volali po zrušení, protože podle nich otevře dveře zvýhodněné zemědělské a potravinářské produkci na unijní trh a umožní v unii prodej levného masa či cukru z jihoamerických zemí. Pokud bude schválena, zamíří podle nich do EU mezi jednou a dvěma stovkami tisíc tun hovězího a drůbežího masa či cukru a až milion tun kukuřice.
Země sdružení Mercosur reagovaly na uzavření dohody pozitivně. Brazilská vláda v prohlášení uvedla, že pakt je dobrým znamením pro mezinárodní obchod, jehož prostřednictvím může přispět k hospodářskému růstu. Paraguayský prezident Santiago Peňa prohlásil, že úmluva umožní jeho zemi přilákat více zahraničních investic.
Členy Mercosur jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, Venezuele bylo plné členství od prosince 2016 pozastaveno, Bolívie se chystá do sdružení vstoupit. Přidruženými státy jsou Chile, Kolumbie, Ekvádor, Guyana, Peru a Surinam. Zvláště ekonomicky nejvýznamnější Brazílie dlouhodobě tlačí na uzavření dohody s EU.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
pavel peregrin
8.12.2024 10:11s v
8.12.2024 13:27 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
8.12.2024 13:41 Reaguje na s vJestli ovšem toto považuješ za deregulaci, tak to tě lituju, ty toho asi víš hodně o ekonomice, viď? Řídil jsi ty vůbec někoho nebo něco kromě auta v životě?