Evropská komise chce v reakci na protesty zjednodušit předpisy pro zemědělce
Komise v návrzích dále uvádí, že chce zmírnit požadavky na zachování trvalých travních porostů, aby zmírnila ztrátu příjmů, kterou to znamená pro bývalé chovatele hospodářských zvířat, kteří přešli na pěstování jiných plodin.
Součástí seznamu je také vyjasnění používání pojmů "vyšší moc" a "mimořádné okolnosti", aby se zamezilo postihům zemědělců za nedodržení podmínek společné zemědělské politiky. V březnu plánuje EK spustit on-line konzultace a později vypracovat podrobnou analýzu, jejímž cílem je zjistit nejzávažnější dopady složitého právního rámce na zemědělce.
Komise především navrhuje také "zjednodušit metodiku některých kontrol" s cílem "snížit až o 50 procent počet návštěv zemědělských podniků prováděných vnitrostátními správními orgány". Záměrem je "racionalizovat a zpřesnit vyhodnocování plošného monitoringu" díky "automatizované analýze snímků" z evropského satelitního programu Copernicus. "Toto opatření přímo reaguje na požadavky členských států," uvádí v tiskovém prohlášení EK.
"Komise je i nadále plně odhodlána hledat řešení, která by zmírnila tlak (...) a pomohla našim zemědělcům zajistit potravinovou bezpečnost," uvedla šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Komise již v lednu navrhla opatření na částečné omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny a větší flexibilitu u pravidel týkajících se nevyužité půdy. Zemědělský sektor však tyto ústupky shledal do značné míry nedostatečnými, a to ve shodě s členskými státy, které požadovaly ambicióznější opatření. Tento návrh také nevedl k ukončení zemědělských protestů, které v posledních měsících zachvátily řadu evropských zemí.
Na výzvu zemědělských organizací východní a střední Evropy se včera konaly demonstrace a protestní jízdy zemědělců, které byly zaměřené mimo jiné proti unijní agrární politice. Čeští zemědělci s až stovkami traktorů v jednotlivých krajích zpomalovali dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů, přičemž některé z nich se jim podařilo na chvíli zablokovat. Setkávali se tam také s kolegy z dalších středoevropských zemí.
Protesty zemědělců v Evropě byly včera spíše menšího rozsahu. Polská média informovala o protestech na dálničních tazích po celé zemi i na hraničním přechodu do České republiky Cieszyn-Boguszowice. Polští zemědělci protestovali už třetím dnem a blokovali dálnici mezi Vratislaví a Poznaní. Blokáda bude podle organizátorů pokračovat až do příštího čtvrtka. U Olawy traktory jezdí po dálnici a blokují sjezdy, samotná silnice je ale průjezdná, napsal server tuwroclaw.
Ve Francii jsou protesty tento týden klidnější, zemědělci se připravovali hlavně na pátek, kdy se chystají dorazit do Paříže na výstaviště, kde v sobotu začne velký zemědělský veletrh. Na ten by měl přijet i prezident Emmanuel Macron. Menší protesty se konaly u Lyonu. V noci na čtvrtek francouzská policie vyvedla na 200 demonstrantů ze sídla mlékárenského giganta Lactalis. Zemědělci se dvěma traktory před sídlem firmy protestovali proti výkupním cenám mléka a obchodním praktikám Lactalisu.
Asi 1000 včelařů z celého Řecka pak zablokovalo centrum Atén, policie ale zabránila příjezdu jejich kamionů. Včelaři žádají oddělení dovážených a řeckých medů. Vadí jim také zákazy vstupů do lesů kvůli riziku požárů. Přes den by je měl přijmout ministr zemědělství.
Evropští zemědělci nesouhlasí s agrární politikou Evropské unie, protestují i proti dovozu ukrajinských produktů. Poukazují na to, že se jim kvůli dovozům z Ukrajiny a rovněž kvůli klimatické politice EU jejich vlastní produkce nevyplácí.
reklama