https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-chysta-v-reakci-na-americke-subvence-vlastni-tzv.zelenou-podporu-firem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise chystá v reakci na americké subvence vlastní tzv. zelenou podporu firem

17.1.2023 17:05 | BRUSEL (ČTK)
Hromádka euro bankovek
Hromádka euro bankovek
Evropská komise (EK) letos představí parametry nového fondu, který má podpořit firmy z unijních zemí v době pokračujících následků krize a zabránit jejich odlivu za masivními subvencemi do USA. Komise také se stejným cílem připraví nový rámec pro státní pomoc firmám a normu, která usnadní podporu produkce klimaticky čistých technologií. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. O společné reakci na americké vládní investice dnes v Bruselu jednali unijní ministři financí, kteří nemají na chystanou unijní podporu jednotný pohled.
 

Evropské země se v současnosti snaží vyrovnat s očekávanými dopady bezprecedentních investic, které na podporu boje proti klimatickým změnám chystají Spojené státy. Vláda ve Washingtonu tak podpoří americké firmy a prodej amerických výrobků částkou 369 miliard dolarů (8,2 bilionu Kč). Brusel v současnosti s Washingtonem vyjednává o jeho možném vstřícnějším přístupu k evropským firmám, zároveň ale na popud některých zemí v čele s Francií chystá vlastní subvence.

"Abychom zachovali atraktivitu evropského průmyslu, musíme být schopni konkurovat nabídkám a stimulům, které jsou v současnosti dostupné mimo EU," prohlásila šéfka unijní exekutivy.

Země EU budou ještě letos moci v rámci dočasně uvolněných pravidel státní podpory pomáhat svým firmám vyrovnat se například s dopady vysokých cen energií. Komise chce pravidla dále adaptovat, aby umožnila například podporu společností z oblasti ekologicky čistých technologií.

Téměř tři čtvrtiny z dosud poskytnuté podpory firmám v EU připadají podle údajů komise na Německo a Francii. Aby byly subvence rozdělovány rovnoměrněji a dočkaly se jich i firmy z méně hospodářsky vyspělých zemí, připraví komise podle své šéfky v rámci letošní revize víceletého rozpočtu Evropský fond suverenity. Podle von der Leyenové by fond měl poskytovat zemím jak přímé dotace, tak i půjčky. Zatím však není jasné, zda si k jeho naplnění vezme novou společnou půjčku, nebo zda využije vlastní zdroje.

Členské země, jejichž ministři financí se dnes bavili mimo jiné o potřebě společné reakce na americký podpůrný program, nemají v otázkách dalšího uvolňování pravidel pro státní podporu ani naplnění nového fondu jednotný postoj. Například italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti podpořil myšlenku, že by si EU měla podobně jako v případě mimořádného fondu obnovy určeného na pomoc po koronavirové krizi vzít společnou půjčku. Nápad prosazovaný zvláště jihoevropskými státy EU však odmítá Německo či jiné země, které se obávají dalšího zadlužování unie.

Český ministr financí Zbyněk Stanjura po jednání s unijními kolegy prohlásil, že další společný úvěr není pro EU správná cesta. Fond by podle něj místo přímých grantů mohl poskytovat státům půjčky. Skepticky se český ministr staví i k nové státní pomoci pro firmy.

"Myslím si, že by to mělo skončit. Každé uvolňování pravidel té státní podpory nakonec vede k soutěži mezi členskými státy o výši dotací," řekl novinářům.


reklama

 
Petr Kupec
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.1.2023 17:18
USA jsou v daleko lepší kondici než slavná EU.
Tak jako uzbrojily Říši zla (SSSR) , finančně uzbrojí žebravou EU a pak si za hubičku skoupí evropské firmy.
Z EU se následně stane kolonie USA , z východu odřezaná od levných ruských surovin, ze západu ovládaná americkým kapitálem.
Jen tak dál soudruzi z Bruselu!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2023 11:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to sice nesmysl jak dycky, ale byla by to ještě poměrně velmi dobrá varianta. Stačí se podívat na země v americké sféře vlivu (Jižní Korea, Japonsko, Západní Evropa, Taiwan, ropné státy Středního východu atd. atd.)
Daleko pravděpodobnější je u nás převzetí státu Babišovými a Okamůrovými dezoláty, což zanamená ovládnutí Ruskem.
A to je úplně jiný svět, to je Severní Korea, Irán, Sýrie, Libye, Venezuela, Kuba atd. atd.
Pokud bych mohl volit, samozřejmě volím variaantu A) ovšem vy B). A vás je víc. čus, končíme, jsem rád, že to mám zapár.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.1.2023 09:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
V Americe mají hodně výrobních kapacit Evropa vše dováží a to i kvůli nesmyslným regulacím z Bruselu, které firmy vyhnali z Evropy a pak přijde Fiala a začne tvrdit, že za To může Ukrajina. Jsem zvědavý na koho to budou házet, až bude po válce. Politici s námi hrají voodoo, ale kde budou hledat další voodoo panenky než nám začnou říkat pravdu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.1.2023 18:56
Tak ty americké zelené investice jsou určeny i na těžbu fosilních surovin a zavedení produktovodů z nových zdrojů.
Zajímavý je příspěvek $14,000 pro domácnosti, které se zřeknou zemního plynu (na vytápění a vaření) a přejdou na elektřinu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.1.2023 05:57 Reaguje na Richard Vacek
Však máme Novou Zelenou. To jsou přeci také dotace. Financované z nevypuštěného CO2 a jdou domácnostem. A dokonce i ve verzi light, s dotací až 100 % výdajů.
Odpovědět
va

vaber

18.1.2023 09:21
firmy nemají peníze a tak jim stát dává peníze,tedy podporu,
kde stát bere peníze? od daní firem,
není to Kocourkov? jsou to jen machinace s penězi,
když stát nemá dost peněz,tedy firmy nepracují dobře, další peníze si uvaří,
kdo se diví ,že je inflace,
dnes bez takové ,,podpory,, by se ekonomika zhroutila,ovšem jak dlouho může taková podpora pomáhat a jak dlouho ji může stát dělat?
kdysi chtěli trestat každý stát který takovou pomoc firmám dělá a nyní se to zavádí a má to zachránit ekonomiku?
není to nekalá konkurence?
ovšem když to udělá USA, nikdo si netroufne ani pípnout, tak se vládne světu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2023 11:55
Chápu, že boj proti sodovkáči je velmi nutný a taky drahý, ale tohle snad už přehání. Pokud by měla Evropy finanční přebytky, tak to logiku má. Ale na dluh??
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2023 17:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Celá EU funguje jenom na dluh, stejně tak členské státy.
Za socíku byl na bankovkách nápis : Tyto bankovky jsou kryté zlatem jakož i ostatními aktivy SBČ . To sice pravda až tak nebyla, ale na dluh se nežilo.
Dluh všech zemí sedmadvacítky se pohybuje kolem 90 procent hrubého domácího produktu celé Unie.
Vlastní dluh EU činí 10 biliónů € ( duben 2022 )
---------------------
A teď mi vysvětlete proč jsou všichni ekomagoři v Bruselu tak cool .
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2023 17:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/dluh-evropske-unie-je-rekordni-deset-bilionu-eur_200069.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2023 18:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak, jak je Čína pohlcen mamonem, je Evropa pohlcena pohodlím a sociálnem. Není to sice tak nebezpečné, ale problémy nám to vytváří už teď a velmi pohodlná výhra v energetické válce nám v tomhle směru nepomohla.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.1.2023 21:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Výhra?
Hanzle, proberte se.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2023 09:19 Reaguje na Viktor Šedivý
Putin chtěl dostat Evropu na kolena ovládnout ji, začal energetickou válkou a tu ostrou rozpoutal na Ukrajině. Mluví o tom přece už velmi dlouho.
"Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím". "Chci vybudovat Eurasii od Lisabonu po Vladivosdtok".
Pokud tomuhle nevěříte, tohle jede v ruské tv a je to myšleno zcela vážně:
https://www.youtube.com/watch?v=wmOIyU97WiI
https://www.facebook.com/1765841958/videos/293588402841446
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2023 18:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Za komára tu fungovala "socialistická ekonomika", která nebyla vůbec kompatibilní s normálním světem. Mimo jiné se dluhy oficiálně nepočítaly, ale stále rostlo vnitřní zadlužení, které nakonec způsobilo bankrot celého systému a zničilo to náš průmysl.
Praktický příklad: řekněme, že výrobci aut Škoda a VW byli po válce na stejné úrovni. V roce 1989 byla VW daleko větší bohatší a vývojově dál, protože investovala obrovské peníze. A tohle je ten dluh, který do Škodárny investován nebyl. Když to spočítáte pro celou republiku, biliónů se nedopočítáte.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.1.2023 21:49 Reaguje na Pavel Hanzl
A teď té Škodě zakážou vyrábět auta, takže zatímco za komoušů dokázala vyrábět jen auta nevalné technické úrovně, za pár let z ní budou jen prázdné haly, jen někde v koutě budou levní agenturní pracovníci kompletovat auta z čínských komponent.

Jak vyčíslíte totální likvidaci celého průmyslového odvětví?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2023 09:21 Reaguje na Viktor Šedivý
Asi jste se lehóčko felil o 33 let, já píšu o komárovi.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.1.2023 18:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Však já taky. Rudý komár nechal fabriku zpustnout. Zelený komár zakáže fabrice vyrábět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2023 09:30 Reaguje na Viktor Šedivý
Zelenému komárovi je úplně egál, co vyrábíte a za kolik. Jenom nesmíte zasírat plaetu všemožnými čmoudy. Já to vidím jako podstatný rozdíl.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist