Evropská komise chystá v reakci na americké subvence vlastní tzv. zelenou podporu firem
Evropské země se v současnosti snaží vyrovnat s očekávanými dopady bezprecedentních investic, které na podporu boje proti klimatickým změnám chystají Spojené státy. Vláda ve Washingtonu tak podpoří americké firmy a prodej amerických výrobků částkou 369 miliard dolarů (8,2 bilionu Kč). Brusel v současnosti s Washingtonem vyjednává o jeho možném vstřícnějším přístupu k evropským firmám, zároveň ale na popud některých zemí v čele s Francií chystá vlastní subvence.
"Abychom zachovali atraktivitu evropského průmyslu, musíme být schopni konkurovat nabídkám a stimulům, které jsou v současnosti dostupné mimo EU," prohlásila šéfka unijní exekutivy.
Země EU budou ještě letos moci v rámci dočasně uvolněných pravidel státní podpory pomáhat svým firmám vyrovnat se například s dopady vysokých cen energií. Komise chce pravidla dále adaptovat, aby umožnila například podporu společností z oblasti ekologicky čistých technologií.
Téměř tři čtvrtiny z dosud poskytnuté podpory firmám v EU připadají podle údajů komise na Německo a Francii. Aby byly subvence rozdělovány rovnoměrněji a dočkaly se jich i firmy z méně hospodářsky vyspělých zemí, připraví komise podle své šéfky v rámci letošní revize víceletého rozpočtu Evropský fond suverenity. Podle von der Leyenové by fond měl poskytovat zemím jak přímé dotace, tak i půjčky. Zatím však není jasné, zda si k jeho naplnění vezme novou společnou půjčku, nebo zda využije vlastní zdroje.
Členské země, jejichž ministři financí se dnes bavili mimo jiné o potřebě společné reakce na americký podpůrný program, nemají v otázkách dalšího uvolňování pravidel pro státní podporu ani naplnění nového fondu jednotný postoj. Například italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti podpořil myšlenku, že by si EU měla podobně jako v případě mimořádného fondu obnovy určeného na pomoc po koronavirové krizi vzít společnou půjčku. Nápad prosazovaný zvláště jihoevropskými státy EU však odmítá Německo či jiné země, které se obávají dalšího zadlužování unie.
Český ministr financí Zbyněk Stanjura po jednání s unijními kolegy prohlásil, že další společný úvěr není pro EU správná cesta. Fond by podle něj místo přímých grantů mohl poskytovat státům půjčky. Skepticky se český ministr staví i k nové státní pomoci pro firmy.
"Myslím si, že by to mělo skončit. Každé uvolňování pravidel té státní podpory nakonec vede k soutěži mezi členskými státy o výši dotací," řekl novinářům.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Miroslav Vinkler
17.1.2023 17:18Tak jako uzbrojily Říši zla (SSSR) , finančně uzbrojí žebravou EU a pak si za hubičku skoupí evropské firmy.
Z EU se následně stane kolonie USA , z východu odřezaná od levných ruských surovin, ze západu ovládaná americkým kapitálem.
Jen tak dál soudruzi z Bruselu!
Pavel Hanzl
18.1.2023 11:49 Reaguje na Miroslav VinklerDaleko pravděpodobnější je u nás převzetí státu Babišovými a Okamůrovými dezoláty, což zanamená ovládnutí Ruskem.
A to je úplně jiný svět, to je Severní Korea, Irán, Sýrie, Libye, Venezuela, Kuba atd. atd.
Pokud bych mohl volit, samozřejmě volím variaantu A) ovšem vy B). A vás je víc. čus, končíme, jsem rád, že to mám zapár.
Jaroslav Řezáč
19.1.2023 09:01 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Vacek
17.1.2023 18:56Zajímavý je příspěvek $14,000 pro domácnosti, které se zřeknou zemního plynu (na vytápění a vaření) a přejdou na elektřinu.
Katka Pazderů
18.1.2023 05:57 Reaguje na Richard Vacekvaber
18.1.2023 09:21kde stát bere peníze? od daní firem,
není to Kocourkov? jsou to jen machinace s penězi,
když stát nemá dost peněz,tedy firmy nepracují dobře, další peníze si uvaří,
kdo se diví ,že je inflace,
dnes bez takové ,,podpory,, by se ekonomika zhroutila,ovšem jak dlouho může taková podpora pomáhat a jak dlouho ji může stát dělat?
kdysi chtěli trestat každý stát který takovou pomoc firmám dělá a nyní se to zavádí a má to zachránit ekonomiku?
není to nekalá konkurence?
ovšem když to udělá USA, nikdo si netroufne ani pípnout, tak se vládne světu
Pavel Hanzl
18.1.2023 11:55Miroslav Vinkler
18.1.2023 17:32 Reaguje na Pavel HanzlZa socíku byl na bankovkách nápis : Tyto bankovky jsou kryté zlatem jakož i ostatními aktivy SBČ . To sice pravda až tak nebyla, ale na dluh se nežilo.
Dluh všech zemí sedmadvacítky se pohybuje kolem 90 procent hrubého domácího produktu celé Unie.
Vlastní dluh EU činí 10 biliónů € ( duben 2022 )
---------------------
A teď mi vysvětlete proč jsou všichni ekomagoři v Bruselu tak cool .
Miroslav Vinkler
18.1.2023 17:33 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
18.1.2023 18:06 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
19.1.2023 09:19 Reaguje na Viktor Šedivý"Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím". "Chci vybudovat Eurasii od Lisabonu po Vladivosdtok".
Pokud tomuhle nevěříte, tohle jede v ruské tv a je to myšleno zcela vážně:
https://www.youtube.com/watch?v=wmOIyU97WiI
https://www.facebook.com/1765841958/videos/293588402841446
Pavel Hanzl
18.1.2023 18:03 Reaguje na Miroslav VinklerPraktický příklad: řekněme, že výrobci aut Škoda a VW byli po válce na stejné úrovni. V roce 1989 byla VW daleko větší bohatší a vývojově dál, protože investovala obrovské peníze. A tohle je ten dluh, který do Škodárny investován nebyl. Když to spočítáte pro celou republiku, biliónů se nedopočítáte.
Viktor Šedivý
18.1.2023 21:49 Reaguje na Pavel HanzlJak vyčíslíte totální likvidaci celého průmyslového odvětví?