Evropští poslanci schválili dlouho diskutovanou reformu zemědělské politiky Aktualizováno a opraveno
Nová společná zemědělská politika, která je výsledkem tříletého jednání mezi jednotlivými institucemi EU, zohledňuje klimatický plán Evropské komise známý jako Zelená dohoda pro Evropu i závazky z pařížské klimatické konference. Vlády členských zemí mají v rámci nových pravidel vyčleňovat minimálně čtvrtinu prostředků z přímých dotací na ekologické zemědělství.
Zapojení farmářů do takzvaných ekoschémat ale bude dobrovolné a poslanci zejména z parlamentní frakce Zelení/ESA reformě vyčítají, že přestože se snaží o prosazování ekologických postupů, její důraz na ochranu životního prostředí stále není dostatečný.
Minimálně deset procent přidělených prostředků má plynout malým a středním zemědělcům. Na členských státech záleží, zda se rozhodnout výši přidělovaných dotací zemědělským podnikům zastropovat.
Politování nad skutečností, že se zastropování nakonec nepodařilo prosadit, vyjádřila například europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). "Jak ukazují statistiky o českém zemědělství, dochází k neustálé koncentraci farem do větších koncernů, což má negativní dopady na náš venkov. Naštěstí se budoucí česká vláda zavázala, že zastropování sama prosadí," sdělila ČTK Vrecionová, která ale jinak reformu označila za dobrý kompromis. Při dnešní debatě v parlamentu připomněla, že jednání o reformě SZP se značně protáhla, což podle ní představuje velkou zátěž pro zemědělce, kteří musejí mít čas se na nová pravidla připravit.
Také česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vnímá jako nedostatek, že se nakonec nepodařilo prosadit povinné zastropování dotací. "To je zásadní problém, který bude prohlubovat rozdíly v konkurenceschopnosti zemědělců," uvedla Šojdrová při dnešní rozpravě. Šojdrová ale vyzdvihla, že schválené změny posilují pravomoce členských států. "Pro českou vládu je to velká šance, jak skutečně podpořit zemědělce ve zlepšení ochrany životního prostředí, životních podmínek zvířat, v šetrnějším využívání půdy a vody," sdělila ČTK poslankyně.
Nejsilnější kritika reformy SZP zaznívá především od frakce Zelení/ESA, podle níž změny nejsou dostatečně ambiciózní, pokud jde o ochranu životního prostředí. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa ČTK řekl, že reforma podle něj z hlediska ekologie neobsahuje reálná opatření. "Největší výdajová částka evropského rozpočtu pořád nezohledňuje to, že jsme v klimatické krizi," uvedl Peksa.
Německý poslanec Martin Häusling za Zelené se také vymezil proti tomu, že většina financí se bude dál plošně rozdělovat vlastníkům půdy. "Stěžejní je, že 75 procent peněž se bude vyplácet na základě toho, že lidé vlastní půdu. A kdo vlastní mnoho půdy, ten získá většinu agrárních dotací. Budou z toho mít radost průmysly i (Viktor) Orbán a (Andrej) Babiš," podtrhl Häusling s odkazem na maďarského premiéra a českého předsedu vlády v demisi, o nichž se v médiích často hovoří v souvislosti se čerpáním unijních dotací.
Martin Hlaváček (ANO) v dnešní debatě uvedl, že nově schválený rámec podle něj dává podnikatelům v zemědělství prostor, aby se rozhodli investovat do moderních technologií a ekologických postupů. Ostrá kritika naopak zazněla od českého poslance Ivana Davida (SPD). "Celá reforma míří špatným směrem a cílem je snížení potravinové soběstačnosti," uvedl David ve svém vystoupení v parlamentu.
Mnozí poslanci při dnešní rozpravě na půdě Evropského parlamentu vyzdvihovali jako přednost, že nová SZP si klade za cíl také posílení kontrol pracovních podmínek v zemědělství. Zaměstnavatelům, kteří budou porušovat stanovené standardy, bude hrozit, že přijdou o přidělované prostředky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (138)
Miroslav Vinkler
23.11.2021 15:50smějící se bestie
23.11.2021 23:53 Reaguje na Miroslav Vinklerpavel peregrin
23.11.2021 17:54Karel Zvářal
23.11.2021 18:39 Reaguje na pavel peregrinJiří Bodlák
23.11.2021 19:06 Reaguje na Karel ZvářalJarka O.
23.11.2021 19:19 Reaguje na Jiří BodlákKarel Zvářal
23.11.2021 19:42 Reaguje na Jiří BodlákDAG
23.11.2021 22:50 Reaguje na Jiří BodlákProč riskovat zeleninu, sady a jiné produkty, když můžu obilí prodat Babišovi a zbytek doplní dotace.
Nepotřebujete lidi a jen se vložíte ve strojích. Hlíny se dotknete jen když vylezte ze stroje a jdete si cvrknout.
O vlivu na živočichy a přírodu v tomto případě ani nemluvím.
Vím, že zemědělci jsou taky ve vleku událostí a nemohou všechno ovládat, ale i přes to, že či pořád stěžují, tak jim situace do této chvíle naprosto vyhovovala, protože ať jste sebeneschopnejsi, tak díky dotacím se máte dobře.
agrice
24.11.2021 08:33 Reaguje na DAGDAG
24.11.2021 08:41 Reaguje na agriceVíte práce zemědělců si vážím. Nejsem eko fanatik a nejsem ani proti dotaci na plochu.
Jen si prostě myslím, že by zemědělci měli za dotace dělat něco nad rámec.
Pakliže v dnešní době jsou dotace proto, aby bylo levné jídlo, tak je potřeba to říct, diskutovat o tom a následně najít konsenzus, aby byla spokojena příroda a ČR byla vice méně potravinově nezávislá. Teď neplatí nic. Ani samostatnost ani zdravá příroda. Řekl bych, že potraviny jsou drahé, ale když vidím, kolik potravin lidi vyhazují, tak si myslím, že jsou velice levné.
pavel
24.11.2021 18:51 Reaguje na DAGKarel Zvářal
24.11.2021 19:25 Reaguje na Karel ZvářalMarcela Jezberová
24.11.2021 09:15 Reaguje na DAGVe strojích se zemědělci vozí proto, že těch 100.000 lidiček, co v tom oboru ještě zůstalo, už opravdu není schopno rukama obdělat těch 3,5 milionu hektarů zemědělské půdy, kterou v ČR zatím máme. Ale můžete se k zemědělcům přidat, určitě se někde pro vás vidle nebo motyka najdou.
DAG
24.11.2021 10:36 Reaguje na Marcela JezberováPokud se nepletu, tak historicky byli zpracovatelé v rukou zemědělců. Nebo snad nepatřili družstvům? Jestli jste tyto podíly pustili a nechali jste si je rozkrást, tak to zůstalo všechno v rukou vašich bývalých kolegů . A dnešní firmy vzniklé na převádění majetku akcionářů družstev? Vtipné.
Produkty z pole nemají přidanou hodnotu? Ok. Co hovězí a prasata. V těch samostatní nejsme a to už je přidaná hodnota.
Vy se urážíte, ale sama nezmíníte chyby a nedostatky. Já vám ty stroje přeju a zemědělce mám rád, ale musí probíhat taky nějaká sebereflexe.
Jakub Graňák
24.11.2021 10:48 Reaguje na DAGMarcela Jezberová
24.11.2021 11:06 Reaguje na DAGJakub Graňák
24.11.2021 13:03 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
24.11.2021 13:34 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2021 14:23 Reaguje na Marcela Jezberovásmějící se bestie
24.11.2021 11:26 Reaguje na Marcela JezberováProto je zemědělství tam kde nyní je - nesoběstační v základních potravinách.
Michal Ukropec
24.11.2021 20:56 Reaguje na Marcela JezberováRadim Polášek
26.11.2021 09:47 Reaguje na DAGV současném systému bude produkovat řepku, obilí a možná na vhodné půdě ještě brambory. Protože ty vždy prodá.
Nebude produkovat třeba ovoce nebo zeleninu, protože v tom množství, v jakém ji větší zemědělec vyprodukuje rentabilně, získá odbyt pouze do velkých supermarketových řetězců, jenže tam to za ti nízkou výkupní cenu nebude mít rentabilní. A navíc dodávat velkým prodejním řetězcům je loterie, jeden rok koupí, druhý rok se rozhodnou odebírat ovoce a zeleninu od mnohem většího producenta ve své mateřské zemi a český producent tak může polovinu úrody zaorat, protože ji neprodá.
A nejhorší to je u keřovitého a stromového ovoce, protože tam trvá několik let, než plantáže začnou produkovat a musí produkovat 10 - 20 let, než se ty zasázené keře a stromky vyplatí.
Michal Ukropec
24.11.2021 20:50 Reaguje na Jiří Bodlákpavel peregrin
24.11.2021 06:53 Reaguje na Karel ZvářalJakub Graňák
24.11.2021 08:45 Reaguje na pavel peregrinAgrární sektor byl, stejně jako v okolních zemích, vždy silný i u nás. Jeho marginalizace začala v době kdy tento stát začal nahánět rolníky z polí do uranových dolů, nikoli až po sametu. Po staletí budovaný vztah k rodné hroudě byl nenávratně zničen. Nikdo nemohl čekat, že pracovní síly bez vztahu k oboru, hledící jen na svůj profit, v oboru také zůstanou po roce 1989, kdy celý sektor takříkajíc spadl z lopatky.
Onehdá jste mi tady sděloval, že kolektivizace měla i své světlé stránky, ač jsem o tom týden přemýšlel, žádná mě nenapadla - nepřišel jsem totiž na nic v čem by naše zemědělství (kromě bezkonkurenčně nejvyšší průměrné výměry v EU) jakkoli vynikalo nad okolními státy. Naopak nás ty nezkolektivizované státy doslova drtí. Typickým příkladem je Polsko, dříve zaostalé... dnes potravinářský hegemon, jediný rozdíl mezi nimi a námi je ten, že tam půda zůstala rolníkům, nikdo jim ji neukradl. A tak jak jim zůstala půda, tak jim zůstala také síla ovlivňovat věci ve státě ve svůj prospěch a v důsledku i prospěch celé země.
Karel Zvářal
24.11.2021 09:19 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2021 10:15 Reaguje na Karel Zvářalagrice
24.11.2021 09:24 Reaguje na Jakub Graňák1) věk 50+ tvoří velkou část (donedávna cca 5 let i většinu, ale vymírají)
2) 18-30 let - jsou schopni střídat firmy i pro tisícovku ve výplatě, ochota k manuální práci pofiderní
3) Ukrajinci
Za mne se mýlíte v prac. síle "po roce 1989".
A pokud chcete hodnotit zemědělství, oddělte éru po "sametu" od předchozí.
A propo - v čem, že nás ti sousedi drtí?
Jo a abych nezapoměl - je opravdu komické, jak si všichni pletou full time a kovo zemědělce. Hlavně ohledně ekonomicky minimální obdělávané výměry.
Jakub Graňák
24.11.2021 10:07 Reaguje na agriceCo se týče těch sil po roce "89" tady čerpám z vlastní zkušenosti, v devadesátkách od nás odešla řada lidí z kravína k pásu, ne proto, že bychom špatně platili, ale zkrátka proto, že jim "smrděl hnůj" - neměli k tomu vztah. Za socialismu byla přece platební hladina v zemědělství docela výrazně "dotována" státem.
A co se týče toho v čem nás drtí okolní státy: namátkou z mě jako zahradníkovi nejbližšího oboru - v ovocnářství a zelinářství.
Co se týče toho kovozemědělství - kam by jste zařadil podnik se třema tisíci hektary a přidruženou kovovýrobou se ziskem čtvrt miliardy ročně - je to zemědělec, nebo kovozemědělec? Přitom stále dle metodiky SZIF jde o AZ. Dodávám, že jsem si ho účelově nevymyslel, jde o podnik v Loděnici u Opavy
pavel peregrin
24.11.2021 11:25 Reaguje na Jakub GraňákJen ještě na vysvětlenou- já nehájím nijak fanaticky předlistopadové zemědělství s jeho chybami, ale pokud SUŠE! chceme porovnat ekonomickou výkonnost bývalého zemědělství našeho a západního( snad s vyjímkami Beneluxu, tam ale za jakou cenu)- tak je to jasné.
Petr Eliáš
24.11.2021 12:18 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
24.11.2021 13:41 Reaguje na Petr EliášA co se týká zemědělství, Západ nám ho záviděl, a pamatuji jednoho Frantíka za Pitharta, jak tu byl prosit, ať to nerušíme a nekopírujeme je, že jsme pro jejich sedláčky vzorem, jak spojit prostředky a mít vlastní (společné) zpracovny, sklady apod. To jste ale evidentně ještě nebyl na světě!-)))
Petr Eliáš
24.11.2021 13:57 Reaguje na Karel ZvářalA mýty o tom, jak nám svět záviděl zemědělství, nebo zdravotnictví si nech od cesty. ;)
Petr Eliáš
24.11.2021 14:06 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 14:09 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
24.11.2021 14:22 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 14:03 Reaguje na Petr EliášJakub Graňák
24.11.2021 16:06 Reaguje na Karel ZvářalRevoluční a skutečně světoborná koncepce péráku vznikla už za protektorátu, konstruktéři, kteří schovávali celou válku výkresy v šuplíku riskovali, že půjdou do plynu. Konstrukce kývačky vznikla v roce 46, v padesátých letech panelka byla již jen modifikovaná kývačka. Program vývoje čtyřtaktních vodou chlazených motorů byl ukončen z důvodu jejich přílišné "buržoustnosti".
V sedmdesátých letech už byly inovace a nějaký vývoj úplně v troskách. Jestli jste jako zootechnik fasoval stopětasedmu, jistě si pamatujete jaký šílený je ten stroj kostitřas, chlapi co na něm jezdili pravidelně pár roků, končili kvůli vibracím z motoru s vazoneurózou. Pokud jste vyfasoval třiapůlu, tak jste jistě musel každou chvíli seřizovat zápalko, protože ta mrcha měla neustále problém s rozhašováním zapalování a nevyrovnaným chodem válců. Tehdy už ta značka byla jenom stínem zašlé slávy.
Karel Zvářal
24.11.2021 16:42 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2021 16:59 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 17:11 Reaguje na Jakub Graňákhttps://cs.wikipedia.org/wiki/John_Haugland
Jakub Graňák
24.11.2021 18:30 Reaguje na Karel ZvářalJinak třeba tatrovku, nebo zetor nerozporuju, ti mají "co nabídnout" i dnes
Jakub Graňák
24.11.2021 18:35 Reaguje na Jakub GraňákKarel Zvářal
24.11.2021 18:51 Reaguje na Jakub Graňákhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_motocyklov%C3%A1_%C5%A1estidenn%C3%AD
Jakub Graňák
24.11.2021 19:14 Reaguje na Karel ZvářalJinak co se týče sportovních úspěchů, to není zrovna ideální způsob jak hodnotit technickou vyspělost té které země, k čemu jsou medaile, když většina lidí ryje úsměvem zem
pavel peregrin
24.11.2021 13:45 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
24.11.2021 14:23 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
24.11.2021 17:41 Reaguje na Petr EliášVíce netřeba dodávat.
Petr Eliáš
24.11.2021 19:19 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
24.11.2021 14:53 Reaguje na pavel peregrinPetr Eliáš
24.11.2021 15:24 Reaguje na Karel ZvářalChtělo by to trochu čísel. Na konci 80. let výnos cukru na ha byl 3,5-4,5 t , v západní Evropě měli 7-8 t.
http://www.cukr-listy.cz/on_line/2020/PDF/120-125.pdf
Jakub Graňák
24.11.2021 12:21 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
24.11.2021 13:48 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2021 16:20 Reaguje na pavel peregrinV současnosti kritizujete ideologii grýndýlu a zároveň vyzdvihujete "pozitiva" komunistické ideologie ( o nic jiného totiž při kolektivizaci, znárodňování... nešlo, než o uplatňování komunistické ideologie: likvidace soukromého vlastnictví a nahrazení vlastnictvím "společným"). Jak tedy můžete kritizovat současnou ideologii a zároveň vyzdvihovat ideologii minulou? Vždyť ta současná ideologie přece může také mít některé pozitivní aspekty a přesně po vašem vzoru můžeme negativní aspekty marginalizovat a tvrdit, že pozitiva jednoznačně převáží. Chápete ten rozpor?
Jedno je však jisté: nikdo nepříjde k vám domů, nezabaví traktory, kravky nevyvede ze stájí, nenaloží vaši rodinu na žebřiňák a nevystěhuje ji do nějaké ruiny na druhém konci republiky a nepošle vás na pět let pod zem rubat uhlí.
pavel peregrin
24.11.2021 17:45 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2021 18:20 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
24.11.2021 18:36 Reaguje na pavel peregrinPetr Eliáš
24.11.2021 20:17 Reaguje na Jakub Graňákhttps://www.ustrcr.cz/wp-content/uploads/2017/10/KOLEKTIVIZACE_KNIHA.pdf
JH
24.11.2021 13:44 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
24.11.2021 13:52 Reaguje na JHJH
24.11.2021 14:06 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
24.11.2021 14:14 Reaguje na JHOrganické hnojení samozřejmě komunisté nezavedli, to máte samozřejmě pravdu.
JH
24.11.2021 14:50 Reaguje na pavel peregrinPetr Eliáš
24.11.2021 15:00 Reaguje na JHpavel peregrin
24.11.2021 17:46 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
24.11.2021 19:05 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
24.11.2021 15:05 Reaguje na JHJH
24.11.2021 15:30 Reaguje na Karel ZvářalJH
24.11.2021 16:30 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 16:51 Reaguje na JHJH
24.11.2021 17:56 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 18:05 Reaguje na JHA co se týká zeleně, vysazovala se i (nebo právě) kvůli zvěři. To vše s euronormami pro hospodaření vzalo zasvé... P.S. Kdo neviděl, neuvěří.
Radim Polášek
26.11.2021 10:00 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
24.11.2021 17:47 Reaguje na JHJH
24.11.2021 18:08 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
24.11.2021 18:57 Reaguje na JHJakub Graňák
24.11.2021 19:17 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 19:28 Reaguje na Jakub GraňákDnes už nemusí na národních strojích jako dříve, takže v čem je chyba?
Jakub Graňák
24.11.2021 19:52 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 20:34 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
25.11.2021 13:18 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 19:36 Reaguje na Jakub GraňákNicméně považovat změny v zemědělské krajině za nevratné - při dnešních technických možnostech a znalostech - lepším chucpe jsme tu debatu zakončit nemohli:-)
Jakub Graňák
24.11.2021 19:43 Reaguje na Karel ZvářalNejde jen o krajinu, ale taky o ty kdo se o ni starají, a tady už to tak jednoznačně vratné nebude, že ano?
Karel Zvářal
24.11.2021 19:49 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2021 19:56 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.11.2021 20:00 Reaguje na Jakub GraňákKarel Zvářal
24.11.2021 20:13 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
25.11.2021 13:13 Reaguje na Karel ZvářalMůj otec hrál hokej do šedesáti, sice veteránskou ligu, ale když ho to bavilo a měli ho tam rádi, tak proč ne? Máti však docela kafrala, bohužel pro ni, neměla se o koho opřít, protože já s bráchou jsme v tom tatu vždycky podrželi
Karel Zvářal
25.11.2021 13:46 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
25.11.2021 14:43 Reaguje na Karel ZvářalJH
24.11.2021 19:43 Reaguje na Karel ZvářalDAG
24.11.2021 14:03 Reaguje na JHRadim Polášek
26.11.2021 09:50 Reaguje na Jakub GraňákRadim Polášek
26.11.2021 09:40 Reaguje na Karel ZvářalPetr Blažek
23.11.2021 19:43Karel Zvářal
23.11.2021 19:52 Reaguje na Petr Blažekpavel peregrin
24.11.2021 07:03 Reaguje na Karel ZvářalTakže zemědělství dnes dělají lidé, kterým se blíží důchod, ti v důchodu a mladé můžete spočítat na prstech obou ruk. Čím dál více tuto práci přebírají zahraniční dělníci i s negativy, které to provází.
Karel Zvářal
24.11.2021 08:01 Reaguje na pavel peregrinMně tam hlavně chybí dlouhodobá koncepce, postrádám spolupráci s krajináři, ekology, vodohospodáři... Pokud vše rozhoduje černá ruka trhu, tak to nemá šanci na zlepšení. Proto jsem spíše pro malé farmy, kde ten vztah k půdě a krajině je přece jen o poznání lepší.
agrice
24.11.2021 08:39 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
24.11.2021 11:30 Reaguje na agricepavel peregrin
24.11.2021 11:28 Reaguje na Karel ZvářalDAG
24.11.2021 13:04 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
24.11.2021 13:55 Reaguje na DAGDAG
24.11.2021 15:31 Reaguje na pavel peregrinBohužel ekospolky se naučily podsouvat městským lidem zjednodušenou ideologii.
Ovlivní určité množství lidí a
pak dostávají i politickou podporu.
Pak jsou dva nesmiřitelné tábory. Je jedno jestli to jsou ochranáři x zemědělci, ochranáři x myslivci, ochranáři x lesníci. Prostě nikdo už neudělá první krok.
Já jsem hospodář v MS. Se zemědělci vycházíme, obcas zaplatíme škodu, ale nestrkáme hlavu do písku. Jsme v pohodě s obcí, hasičema a dalšími lidmi. Prostě malá obec a všichni potřebují všechny a desetiletími je zde vytvořena symbioza. Teď přijde nějaký chytrolín a napadne postupně všechny skupiny, že to dělají špatně. Navíc teda svoji genialitu musí projevit a říct těm vesničanům, jak to mají správně pod jeho moudrou vládou dělat.
Ano všude jsou chyby a je nutné si je přiznat a hledat řešení a to řešení najít zevnitř. Prostě klesá biodiverzita může za to systém hospodaření, tak by zemědělci měli najít řešení, které budou ochotni dělat a co to bude stát. K tomu, ale musí přijít sebereflexe. To stejné myslivci nebo lesníci.
pavel peregrin
24.11.2021 17:50 Reaguje na DAGMarcela Jezberová
24.11.2021 13:37 Reaguje na Karel ZvářalMajka Kletečková
23.11.2021 22:46pavel peregrin
24.11.2021 07:09 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
23.11.2021 22:47Marcela Jezberová
24.11.2021 08:51 Reaguje na Majka Kletečková1. vlastník půdy si nemůže požádat o dotace jen proto, že vlastní půdu. Musí být zároveň zemědělským podnikatelem nebo aspoň, v případě agro-envi opatření, hospodařit na své půdě tak, jak pravidla požadují
2. část dotací se poskytuje na plochu půdy - zde rozhoduje to, jestli žadatel dodržuje DZES, GAEC a pravidla pro přímé platby a část se poskytuje na vybrané komodity - plodiny nebo hospodářská zvířata a opět při dodržení stanovených požadavků. Program rozvoje venkova - Agro-envi opatření se zaměřuje výslovně na environmentálně příznivé hospodaření na půdě.
To, že na poli uděláte pár metrů meze, nikdy nezaručí, že na samotném poli správně hospodaříte. Vůbec nechápu, jak tohle někdo může považovat za neoddělitelně související věci.
Co se týká krajinných prvků: zemědělců je 100.000, vlastníků půdy jsou 3,000.000. Opravdu není ani reálně možné, aby zemědělci zakládali krajinné prvky na pronajaté půdě, pokud jim majitel půdy výslovně nepovolí tu půdu převést z orné půdy nebo travního porostu na ostatní plochu a založit tam krajinný prvek. Vlastník rozhoduje o tom, co se na jeho půdě bude dít. On se musí rozhodnout, že za svou půdu nechce nájem od zemědělce a že z ní udělá neprodukční plochu - mokřad, mez, skupinu dřevin. Ale už nemůže od zemědělce požadovat, aby ten prvek opečovával. Těch pár lidí, co v zemědělství ještě zůstalo, už tohle všechno prostě fyzícky ani časově nemůže na celé ploše republiky zvládat. Pokud občané chtějí více krajinných prvků, musejí přiložit na své půdě své ruce k dílu.
Jakub Graňák
24.11.2021 09:37 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
24.11.2021 09:49 Reaguje na Jakub GraňákJan Marján
23.11.2021 22:48DAG
23.11.2021 22:53 Reaguje na Jan MarjánKatka Pazderů
24.11.2021 06:02Uvidíte, co bude znamenat ta nedohoda na rozpočtu v českém podání. 1/12 výdajů. Jenže prý nebude na platy, investovat se musí. A do toho corona.
Marcela Jezberová
24.11.2021 08:59 Reaguje na Katka PazderůKatka Pazderů
24.11.2021 06:05Takže v ČR bude zastropování, preferenční platba na první hektary, podle velikosti do 50, 100 a 150 ha.
Opravdu to není špatné, co se vyjednalo, i z mého Zeleného pohledu. Jenže je třeba do toho systému vidět.
Katka Pazderů
24.11.2021 06:07Miroslav Vinkler
24.11.2021 07:54To proto, že půdu chápe pouze jako výrobní prostředek a nikoli základní složku životního prostředí.
pavel
24.11.2021 18:50Břetislav Machaček
25.11.2021 10:47ekonomicky silnější, než malí a kovozemědělci bez vlastního potahu
a jiné techniky. Meze měly u každého jinou funkci. Velký sedlák jimi
dělil pozemky na velké celky a ty mívaly funkci cest, melioračních
stružek s okolním křovitým porostem, jako krytem pro JEHO zvěř. Malí
hospodáři si oddělovali svá pole a meze bývaly pečlivě koseny a nebo
i vypásány. Keřů a stromů byly ve většině prosté, protože půda byla
pro ty malé příliš cenná, aby ji nevyužili zemědělsky. Remízky byly
taky dvojího druhu a jedním bylo zemědělsky nevhodné místo využité
jako zdroj dříví a nebo u těch velkostatkářů opět jako místo pro chov
zvěře k jejich kratochvílím. Ty prvé nebyly žádné pralesy, ale zcela
regulérní hospodářské lesy a ty druhé až na výjimky rovněž. Mnozí si
tak už pouze pamatujeme zbytek všech mezí zarůstajících křovinami a to
i těch bývalých pravidelně kosených. Pamatujeme si tak i ty remízky bez
těžby hospodářského dříví(otop, ohrady, drobné stavby atd.)po zarostení
jako oázy ptáků a zvířat. Takže prosím neidealizujte si to hospodaření našich předků jako ekologické, ale jako z nutnosti tehdejší doby.
U nás nikdy nebylo JZD a mimo kovozemědělců a středních sedláků tu pole
patřila hraběti Larischovi. Ty on získal vysušením rybníků a meze byly
dvojího druhu. Byly to bývalé hráze rybníků a okolí odvodňovacích strouh.
Obojí nebyl záměr být ekologický, ale pouze nutnost. Pole byly a přes
období státních statků po dnešní soukromý zemědělský podnik zůstaly těmi
lány a už mezi válkami obdělávány lokomobilami s lany na tažení pluhů
s několika radlicemi a jiné techniky. Ty nudličky v okolí obdělávané
koňmi nebo i kravkami se efektivitou s lány hraběte nedaly rovnat a
nebýt lidé zaměstnání v dolech a hutích, tak by umřeli hlady. Takže
idealizace mezí, remízků a velkých lánů bez znalosti, proč tomu tak
bylo je pouhou chimérou. Ano, nové dělení polí v některých místech
(svažité pozemky) má význam, ale u ostatních je třeba uvažovat zda
návrat před zcelování není ekonomickým krokem zpět. Přírodě by dnes
pomohlo ji pouze udržovat a pomáhat tam, kde na to nestačí sama. To
je nahrazovat stávající stromy a keře mladými a hlavně tyto oázy
nechat v době rozmnožování v klidu. Takové "pozorování ochráncem"
přírody s pejskem napáchá velmi mnoho špatného, ale on je přece
"ochránce" a neruší, ale pozoruje zblízka! Hra na ochránce je často
horším prohřeškem, než ten velký lán, když i ten zbytek mezí bude
frekventovaný jako Václavák. Prosby myslivců o nerušení zvěře jsou
ignorovány i "ochránci" přírody a to je to, v čem jsou rezervy, neboť
budování nových mezí a remízků je z hlediska cca 3 milionů vlastníků
nadlidský úkol. Dohodnout funkční mez, či remízek napříč pozemky sta
vlastníků je utopie. To si může dovolit pouze velkostatkář na svém
pozemku a tak prosím nesněte a vraťte se do reality dnešní doby.
Ruční práci na nudličkách polí definitivně odzvonilo a ty pokusy
o návrat budou žumpou na dotování těmi agropodniky s lány za obzor.
Kdo viděl lány v Kanadě, USA a Rusku, tak vám potvrdí, co je to
ekonomika a co je to hra na ekonomiku s kupou nesmyslných dotací.
Břetislav Machaček
25.11.2021 12:08 Reaguje na Milan Dostálkterá nemá smysl, pokud se půjde cestou nových deformací
z ideologických důvodů. Jedna věc jsou vnější podmínky
ekonomiky v zemědělství a druhá je vlastní cesta každého
ze zemědělců. Kdo chce jít cestou menšího zisku a nebo
to ještě dotovat z vlastních zdrojů budiž. Kdo cestou
zisku za každou cenu, tak je tu buď možnost diktátu a
nebo ignorace produkce. Nebýt podpory biopaliv, tak se
nepěstují, pole si odpočinou a nebo budou jako biopásy
přírodě pomáhat. Tlakem na energozemědělství ekologisti
páchají největší zločin za celou dobu existence lidí
jako zemědělců a chovatelů zvířat. Takovou devastaci
půdy neudělali v minulosti ani komunisti a to jsem je
často kritizoval. Tato chlívárna je navíc cílem zelené
politiky EU a když slyším o přestavbě uhelek na spalovny
biomasy, tak se hrozím, co čeká i zbytek půdy a lesů.
Myslím, že rád dožiju s klapkami na očích ve vzpomínkách
i na ty doby JZD a Státních statků, které produkovaly
pouze POTRAVINY a ne jako dnes PALIVA a na tom zbytku
o to intenzivněji druhově omezenou potravinářskou
produkci. Pestrost dostala na frak po revoluci, protože
před tím jsme produkovali téměř kde co.