Experti: K velké revizi klimatické unijní politiky po evropských volbách nedojde
"Samozřejmě ta rozhodnutí nevznikla ve vakuu. Tehdy po celé Evropě demonstrovali studenti, mladí lidé a další za to, aby evropská klimatická politika začala odpovídat tomu, jak hluboká klimatická krize je. Poté se z toho stalo téma, na kterém se shodly všechny klíčové politické strany. Jednalo se o agendu, která byla jednotící linkou posledních pět let, která přežila všechny možné krize od covidu až po ruskou invazi na Ukrajinu a energetickou krizi," uvedl Jungwirth Březovský.
V některých kruzích podle analytika o nadcházejících volbách panuje představa, že může dojít k hluboké revizi klimatické agendy. "Já si myslím, že ta představa je ale mylná. Volby jsou o klimatu jen z části. Poslední měsíce se spíše řešily zemědělské protesty, do velké míry jsou mimo jiné také o dopadech energetické krize a zvyšujících se nákladů na domácnosti, konkurenceschopnosti a bezpečnosti členských států," míní Jungwirth Březovský. Zdůraznil, že letošní volby jsou i o dalších tématech jako je například migrace a nejsou pouze o klimatu.
Podle analytičky Kateřiny Kolouchové z portálu Fakta o klimatu bude nové obsazení Evropského parlamentu a Evropské komise důležité pro podobu unijního úsilí v ochraně klimatu pro roky 2024 až 2029. Na rozdíl od Jungwirtha Březovského míní, že klima se stane jedním z důležitých témat samotných voleb, a jistě ani nezmizí z hledáčku unijních států v následujícím období.
"Unijní klimatická politika, na jejíž tvorbě se Česko podílí, má odraz nejen v národních cílech pro snižování emisí, navyšování podílu obnovitelné energie a snižování spotřeby energie. Poskytuje i bezprecedentní finanční prostředky pro dekarbonizaci a modernizaci ekonomiky. Do konce dekády do Česka na tyto účely poputuje více než 1000 miliard korun (jeden bilion korun). A to jak díky zpoplatnění znečišťovatelů emisními povolenkami, tak i díky fondům," řekla Kolouchová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Viktor Šedivý
3.6.2024 10:46Občané radostně souhlasí.
A když náhodou nesouhlasí, tak nesouhlasné názory zmizí - jako třeba diskuse pod článkem "Jan Tůma: Kdo ochrání český průmysl před „ochranou před Grýndýlem“?"
erik zajíček
5.6.2024 17:16 Reaguje na Viktor ŠedivýJaroslav Řezáč
3.6.2024 10:57https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/558247-absolutne-nestabilni-pocasi-dela-meteorologum-obrovske-starosti
podle tohoto článku bych řekl, že po období oteplení příjde zima.
Honza Honza
3.6.2024 12:14- na dostavbu JE
- na úložiště energie (přečerp. elektrárny) - alespoň bychom zachycovali vodu
Nikdy ne na podporu FV (bez úložiště přetíží síť), na elektroauta (bez nabíječek nikam nedojedou, musí se zvládnout jejich recyklace a vyměnitelnost baterií, jinak při jejich krátké životnosti jsou větší zátěž přírody než bezvýznamné CO2 z nafťáku)
Petr Pavlata
3.6.2024 16:28Nakonec se dožkáte i nových jaderných elektráren v Německu.