https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/festival-jeden-svet-promitne-filmy-o-stavu-lesu-nebo-honbe-za-mamutimi-kly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Festival Jeden svět promítne filmy o stavu lesů nebo honbě za mamutími kly

1.3.2019 16:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Film Genesis 2.0 vypráví o honbě za mamutími kly a pokusech oživit mamuta ve vědecké laboratoři.
Film Genesis 2.0 vypráví o honbě za mamutími kly a pokusech oživit mamuta ve vědecké laboratoři.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Maxim Arbugaev / Jeden svět, Člověk v tísni
Ve středu 6. března začíná festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho tématem je letos Bezpečná blízkost. Uvede i sedm snímků zaměřených na téma životního prostředí, najdete je v kategorii Zemětaje. V doprovodném programu se bude věnovat budoucnosti českých lesů a klimatické změně jako problému, který ovlivní život nás všech. Udělali jsme pro vás krátký přehled toho, co Jeden svět v tématu životního prostředí letos nabídne. V Praze proběhne festival 6.–17. března, promítá se i v dalších 35 městech ČR.
 
Film Čas lesů se zabývá lesním hospodářstvím ve Francii. Zápletka je vystavěná na tom, že ačkoli plochy lesa ve Francii přibývá, snižuje se jeho diverzita. Lesy připomínají „továrny na dřevo“ a pohybují se v nich obrovské stroje. Film dává prostor pohledům těch, kteří se na současné podobě lesa podílejí nebo podílet chtějí: těžarům, lesníkům, dřevorubcům a ochranářům.

V pátek 8. 3. bude po filmu následovat debata Kudy dál v českých lesích s Janem Skalíkem z Hnutí DUHA. Bude se mluvit o tom, s jakými výzvami se vypořádáváme v českých lesích, a jak by měl vypadat nový zákon o lesích. Účastníky má do problematiky vtáhnout interaktivní hra.

Film Anoteho archa je zprávou ze země, kde se klimatická změna již projevuje. Ostrovní stát Kiribati zaplavuje stoupající hladina moře. Část jeho obyvatel již ostrov opouští a pokouší se hledat domov v jiných zemích. Režisér sleduje postavu bývalého prezidenta Kiribati Anoteho Tonga. Ten se snaží na hrozbu klimatické změny upozorňovat ve světě, který si její přímý vliv ještě neuvědomuje.

Po projekci v úterý 12. 3. bude následovat debata Klimatická změna: problém nás všech. Jejím hostem bude právnička Joana Setzer. Zabývá se výzkumem toho, jak na změnu klimatu reaguje legislativa. Debatu bude moderovat Simona Fendrychová ze serveru Aktuálně.cz.

Ústředním protagonistou snímku Genesis 2.0 je mamut. Tání zamrzlé půdy na Novosibiřských ostrovech umožnilo vydobýt ze země kly vyhynulých mamutů. Za kilo kvalitní mamutoviny dostanou nálezci tisíc dolarů. Jedním ze zájemců o mamutí kly jsou vědecké instituce, které by chtěly přivést mamuty zpátky k životu. Jeden z filmařů trávil léto v prostředí divočiny s lovci mamutích klů, zatímco druhý se pohyboval v prostředí futuristických vědeckých projektů. Výsledkem je oceňovaný snímek vedoucí k mnoha existenciálním otázkám. Režisér Christian Frei bude hostem festivalu ve dnech 9. 3. a 13. 3. 2019.

Film o obchodu se slonovinou s názvem Až se z jehňat stanou lvi shrnují slova: „My lovíme slony, strážci parku loví nás.“ Na jedné straně boje o slony stojí společně pytlák s překupníkem slonoviny, jimž pytláctví poskytuje obživu, na druhé strážce národního parku, jemuž vláda svěřila zbraň, ale dluží mu mzdu za několik měsíců.

Vynálezci zítřka je snímek o naději vkládané do technologických inovací při řešení problémů životního prostředí. Vidí budoucnost především v podpoře mladých lidí, jejichž projekty získávají stále více pozornosti. Film ukáže několik příběhů mladých badatelů, kteří se sešli na světové soutěžní přehlídce středoškolských vědeckých prací v Los Angeles.

Snímek Vítejte v Sodomě je obrazem obří skládky vyřazené evropské elektroniky v Ghaně. Přestože je to možná jedno z nejjedovatějších míst na světě, obživu tam nachází 6 000 lidí, kteří se zabývají recyklací šrotu. Skládce se přezdívá Sodoma.

Film Vrt se odehrává na Východní Jávě. V roce 2006 tam záplava bahna smetla z povrchu země 16 vesnic a připravila o domov 60 000 lidí. Katastrofu způsobila firma, která při těžbě zemního plynu narazila na horké bahno. Majitel těžební firmy je ale jedním z nejvlivnějších lidí v Indonésii. Těžištěm filmu je boj tisíců lidí za odškodnění, kterého se domáhají proti firmě, jejíž majitel je zároveň politik a jeden z nejbohatších lidí Indonésie.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist