Fiala: ČR bude v EU usilovat o odklad nového systému povolenek na r. 2028
"Budeme přesvědčovat naše kolegy v EU, aby se přidali k našemu návrhu odložit účinnost systému ETS 2 na rok 2028. Do té doby chceme zavést silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií," uvedl Fiala. Pokud by se tak nestalo, tak podle něj hrozí zvýšení nákladů pro domácnosti, průmysl a podnikatele. "A to rozhodněme nechceme dopustit," dodal.
Podle něj je pro Česko důležité dosáhnout odkladu minimálně o rok. "Dovedli bychom si představit i delší odklad, například do doby, než budou ceny energií v Evropě opravdu konkurenceschopné, ale jsme realisté a snažíme se najít co nejširší shodu," podotkl premiér.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil na to, že je už vypracovaný tzv. non-paper, tedy neformální dokument, který vláda schválila v minulém týdnu. Hladík materiál postupně představuje svým protějškům z ostatních členských zemí. "Musím říct, že celá řada hlavně středoevropských i některých velkých západoevropských zemí tomuto návrhu zatím neformálně vyjádřila podporu," řekl ministr. Konkrétní státy ale jmenovat nechtěl. Podle něj by se v následujících týdnech měla vykrystalizovat skupina států, která bude za návrhem stát.
"Je potřeba zpřehlednit to, jakým způsobem se bude ta povolenka obchodovat. Aby tu nebyly diskuse, jak se bude vypočítávat a kolik bude stát," dodal Hladík. Podle Fialy by ideální cestou byla úprava unijní legislativy k emisním povolenkám.
Česko se bude podle Fialy zároveň snažit i o úpravu dalších cílů EU v environmentální politice. Stát například odmítá nový návrh EK na snížení emisí do roku 2040 o 90 procent oproti roku 1990. Dalším cílem ČR je také revize cílů EU v automobilovém průmyslu. Premiér v této souvislosti připomněl společnou iniciativu ČR a Itálie s podporou dalších států, která vyzývá EU, aby zmírnila sankce, které se mají od příštího roku uplatňovat vůči automobilkám, jež nesplní vymezené ekologické cíle.
V současnosti emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Státy EU mají výnosy z povolenek využívat na ochranu klimatu. Letošní výnosy z povolenek v ČR budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Richard Vacek
16.12.2024 19:33Jiří Svoboda
17.12.2024 09:23Honza Honza
17.12.2024 11:20Při nejhorším bych to udělal tak, že to, co bych na povolenkách vybral, firmám zase nějakou cestou vrátil.
pepa knotek
17.12.2024 11:49 Reaguje na Honza HonzaRadek Čuda
17.12.2024 12:17Jasně, protože za chvíli jsou volby a vypadá to s váma bledě a zjišťujete, že váš eurohujerismus ze na začátku vaší vlády vám byl v Bruselu prd platný a teď se snažíte zachránit co se dá a tváříte se, že s tím nemáte vůbec nic společného.
Babiš lhal kudy chodil a když se podařilo se jej zbavit, tak vy děláte lautr to samé.