https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-rozhodnuti-ep-o-jadru-a-plynu-je-vyborna-zprava-pro-cr-i-evropu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: Rozhodnutí Evropského parlamentu o jádru a plynu je výborná zpráva pro ČR i Evropu

7.7.2022 01:17 (ČTK)
Rozhodnutí Evropského parlamentu, který podpořil dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, je výbornou zprávou nejen pro ČR, ale i pro celou Evropu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). "Otevírá se nám tak cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost naprosto klíčová," komentoval na sociálních sítích hlasování europoslanců. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) rozhodnutí pomůže vybudovat udržitelnou a bezpečnou energetiku. Za vítězství zdravého rozumu hlasování označil i Síkelův předchůdce ve funkci Karel Havlíček (ANO). Europoslanci na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi.
 

Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Včerejším hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel. Proti taxonomii hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.

"Rozhodnutí Evropského parlamentu k taxonomii pomůže vybudovat udržitelnou a bezpečnou energetiku budoucnosti. Vítám tento výsledek a děkuji všem, kteří k tomuto úspěchu přispěli," napsal na twitteru Síkela. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) označil výsledek hlasování za dobrou zprávu pro české předsednictví v Radě EU. "Moderování diskuse o dalších složitých otázkách může probíhat v konsensuální atmosféře," dodal na twitteru.

Podle Havlíčka je za výsledkem obrovské úsilí. "V posledních dvou letech jsme společně s Francií a dalšími zeměmi vyvinuli velký tlak a z jádra, které bylo téměř odepsané, jsme nakonec udělali klíčový bezemisní zdroj. Je dobře, že součástí je i plyn, který bude plnit úlohu přechodového zdroje," sdělil ČTK Havlíček.

Rozhodnutí europoslanců uvítal také další bývalý ministr průmyslu a nyní jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS). "Teď ještě vnímat, že každý stát má jiné klimatické podmínky, jiné zdroje, jinou historickou závislost na Rusku, a proto není možné všechny státy, na cestě k čistější a nezávislé energetice, posuzovat stejně," podotkl na twitteru.

Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) si Evropský parlament zachoval zdravý rozum. Energetická společnost ČEZ a česká vláda by nyní měly urychlit dostavbu elektráren Dukovany i Temelín, napsala na twitteru.

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

Europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová včera dopoledne v televizní debatě na CNN Prima News řekla, že námitku podpoří. Uvedla, že jí vadí zařazení plynu, který se podle ní dostal do taxonomie mimo jiné na základě tlaku ruských lobbistů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.7.2022 07:29
Ano, jenom to má 15 - 20let zpoždění, bohužel !
Odpovědět
kk

karel krasensky

7.7.2022 12:11
Poslechněte si na YT PÁNA Vladímíra Štěpana.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 13:30 Reaguje na karel krasensky
To jsou ti mašlonci, největší "odborníci", kteří chtějí oživit muhehehe Transgaz a jet do Gazpromu domluvit kontrakt cha cha na ruský plyn za 6 eur???
Já je viděl už ve dvou videích a jsou zcela kouzelní!!!

Jen by mě zajímalo, co je to za bandu? Zmiňují se o jakési straně, nebo skupině, chtějí burcovat lidi ke svržení vlády a asi plánují podobné zločinné tahy.
Doufám, že BISka je má v merku a hlupáci budou věřit vždycky všemu, nějaký zákaz tu nepomůže.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.7.2022 12:35
Fialova vláda je v otázce energetiky stále mimo mísu , to uvidíme na podzim a v zimě.
Pokud ČR nebude soběstačná v elektřině z jádra nejméně z 85% tak se nemáme o čem bavit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 13:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mně je divné, že Němci mohutně špórují, připaravují obyvatele na tvrdá úsporná opatření a u nás se nic neděje!! Přitom veškerý plyn máme z Německa a to si někdo myslí, že když Němci budou mít nouzi, tak my si budem topit na plný pecky?
Vemi dobré by bylo jednání fifty - fitfy, to je ale maximum, co můžeme čekat.
Naše sklárny sežerou tolik plynu, že jenom jejich odstavením by možná vyšlo na ostatní dost, čort znajet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 13:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, ČR nebude soběstačná na cha cha na 85% z jádra NIKDY, natož letos v zimě. Vy se držíte téhle chiméry jak houno košule, přitom je zcela jasné, že tudy cesta pro nás nevede. Ano, postavme tolik bloků, kolik můžeme, ale budeme muset zrušit Dukovany a budem zase tam, kde dnes.
Bez mohutného rozvojem OZE se prostě neobejdeme, to je tutovka.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.7.2022 12:37
Dobrá zpráva?
Fakt?
"dočasné zařazení jádra" . . . DOČASNÉ ???


Nikdo nebude investovat do jaderného zdroje, pokud mu bude hrozit, že zítra tu dočasnost nějaká banda aktivistů zase ukončí.
Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá stavba a jak dlouho je zapotřebí JE provozovat, je nutná politická stabilita do konce století.
Odpovědět
ig

7.7.2022 13:15 Reaguje na Viktor Šedivý
Jednotka dočasnosti je jeden furt, z toho se dá dále vycházet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 13:43 Reaguje na Viktor Šedivý
Politická stabilita je u nás vždycky poměrně dobrá, do vydání první konspirační teorie, nebo ruské demgogie, což odhaduji na tak 4 až 5 dní.
Stabilní jsme pouze v nicnedělání, šlompání a podpoře gaunerů a tunelářů. Každá vláda, která něco chce skutečně udělat, zatím padla v půlce mandátu. Obávám se, že na Fialu si špinavci taky už brousí zuby.
Odpovědět
MS

Milan Smrž

9.7.2022 13:50
Absurdní rozhodnutí: viz můj článek zde : Ach to jádro.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 13:47 Reaguje na Milan Smrž
Pane Smrži, Evropa je v energetické válce a Putin ji chce rozvrátit a ekonomicky zničit a následně ovládnout.
To je situace, kde prioritou je záchrana a vše ostatní musí jít bokem. Ale jádro má stále svůj význam a zákazy nic neřeší, odejde časem samo stejně, jak parní stroje.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist