Fiala: Rozhodnutí Evropského parlamentu o jádru a plynu je výborná zpráva pro ČR i Evropu
Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Včerejším hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel. Proti taxonomii hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.
"Rozhodnutí Evropského parlamentu k taxonomii pomůže vybudovat udržitelnou a bezpečnou energetiku budoucnosti. Vítám tento výsledek a děkuji všem, kteří k tomuto úspěchu přispěli," napsal na twitteru Síkela. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) označil výsledek hlasování za dobrou zprávu pro české předsednictví v Radě EU. "Moderování diskuse o dalších složitých otázkách může probíhat v konsensuální atmosféře," dodal na twitteru.
Podle Havlíčka je za výsledkem obrovské úsilí. "V posledních dvou letech jsme společně s Francií a dalšími zeměmi vyvinuli velký tlak a z jádra, které bylo téměř odepsané, jsme nakonec udělali klíčový bezemisní zdroj. Je dobře, že součástí je i plyn, který bude plnit úlohu přechodového zdroje," sdělil ČTK Havlíček.
Rozhodnutí europoslanců uvítal také další bývalý ministr průmyslu a nyní jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS). "Teď ještě vnímat, že každý stát má jiné klimatické podmínky, jiné zdroje, jinou historickou závislost na Rusku, a proto není možné všechny státy, na cestě k čistější a nezávislé energetice, posuzovat stejně," podotkl na twitteru.
Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) si Evropský parlament zachoval zdravý rozum. Energetická společnost ČEZ a česká vláda by nyní měly urychlit dostavbu elektráren Dukovany i Temelín, napsala na twitteru.
Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.
Europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová včera dopoledne v televizní debatě na CNN Prima News řekla, že námitku podpoří. Uvedla, že jí vadí zařazení plynu, který se podle ní dostal do taxonomie mimo jiné na základě tlaku ruských lobbistů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Pavel Hanzl
10.7.2022 13:30 Reaguje na karel krasenskyJá je viděl už ve dvou videích a jsou zcela kouzelní!!!
Jen by mě zajímalo, co je to za bandu? Zmiňují se o jakési straně, nebo skupině, chtějí burcovat lidi ke svržení vlády a asi plánují podobné zločinné tahy.
Doufám, že BISka je má v merku a hlupáci budou věřit vždycky všemu, nějaký zákaz tu nepomůže.
Miroslav Vinkler
7.7.2022 12:35Pokud ČR nebude soběstačná v elektřině z jádra nejméně z 85% tak se nemáme o čem bavit.
Pavel Hanzl
10.7.2022 13:35 Reaguje na Miroslav VinklerVemi dobré by bylo jednání fifty - fitfy, to je ale maximum, co můžeme čekat.
Naše sklárny sežerou tolik plynu, že jenom jejich odstavením by možná vyšlo na ostatní dost, čort znajet.
Pavel Hanzl
10.7.2022 13:39 Reaguje na Miroslav VinklerBez mohutného rozvojem OZE se prostě neobejdeme, to je tutovka.
Viktor Šedivý
7.7.2022 12:37Fakt?
"dočasné zařazení jádra" . . . DOČASNÉ ???
Nikdo nebude investovat do jaderného zdroje, pokud mu bude hrozit, že zítra tu dočasnost nějaká banda aktivistů zase ukončí.
Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá stavba a jak dlouho je zapotřebí JE provozovat, je nutná politická stabilita do konce století.
Pavel Hanzl
10.7.2022 13:43 Reaguje na Viktor ŠedivýStabilní jsme pouze v nicnedělání, šlompání a podpoře gaunerů a tunelářů. Každá vláda, která něco chce skutečně udělat, zatím padla v půlce mandátu. Obávám se, že na Fialu si špinavci taky už brousí zuby.
Pavel Hanzl
10.7.2022 13:47 Reaguje na Milan SmržTo je situace, kde prioritou je záchrana a vše ostatní musí jít bokem. Ale jádro má stále svůj význam a zákazy nic neřeší, odejde časem samo stejně, jak parní stroje.