https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzske-urady-zabavily-stovky-opicich-lebek-v-zasilkach-z-kamerunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzské úřady zabavily stovky opičích lebek v zásilkách z Kamerunu

23.9.2023 00:50 (ČTK)
Samotné lebky nepatří podle expertů mezi hlavní artikl. Opice se loví spíše kvůli masu, ale i části jejich skeletu lze výhodně prodat.  Ilustrační foto
Samotné lebky nepatří podle expertů mezi hlavní artikl. Opice se loví spíše kvůli masu, ale i části jejich skeletu lze výhodně prodat. Ilustrační foto
Stovky opičích lebek ukrytých v poštovních zásilkách většinou pocházejících z Kamerunu objevili během sedmi měsíců kontrol francouzští celníci. Lebky, jejichž hodnotu odhadují experti od stovek až do tisícovky eur (až 24 000 korun), měly doputovat většinou do Spojených států ke sběratelům či do loveckých sdružení, napsala agentura AFP. Místo toho je úřady předaly do francouzského muzea přírodní historie v Aix-en-Provence.
 

Celníci si podezřelých zásilek všimli poprvé vloni v květnu, kdy objevili sedm opičích lebek v balíku putujícím z Afriky. Poté se začali na podobné zásilky zaměřovat a do konce loňského roku objevili lebek, někdy doplněných i jinými částmi těla, celkem 392.

"Obchod s chráněnými druhy živočichů patří k těm nejvýnosnějším, po drogách, zbraních a lidech," řekl AFP šéf celníků z pařížského letiště Roissy Gilbert Beltrain. Tento druh zločinu podle něj vynese pachatelům mezi osmi a 20 miliardami eur ročně.

Samotné lebky nepatří podle expertů mezi hlavní artikl. Opice se loví spíše kvůli masu, ale i části jejich skeletu lze výhodně prodat. Specialista na odhalování obchodu se zvířaty z francouzské celní služby Fabrice Gayet podle AFP odhadl, že za lebku nejmenších opic se cena pohybuje do 50 eur, u mandrilů je to do 500 eur a šimpanzí lebky se prodávají od 800 do 1000 eur.

Kromě primátů zabavili celníci také další více než tři stovky lebek a koster jiných druhů, zejména kočkovitých šelem, ještěrů či dravých ptáků. Podle celníků jde většinou o chráněné druhy, s nimiž je obchod až na výjimky přísně zakázán. Podle ochránců přírody ohrožují pytláci a obchodníci samotnou existenci některých druhů, jako je kriticky ohrožená gueréza červená či jen o něco početnější populace mandrilů.

"Čtyři sta lebek zabavených za sotva sedm měsíců ukazuje na masakr primátů v těchto lesích, které jsou drancovány kvůli uspokojení sběratelů, zatímco těmto opům hrozí vyhynutí," řekla k objevům celníků přírodovědkyně Sabrina Kriefová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist