Greta Thunbergová a studenti získali cenu Amnesty International
Stali se nositeli titulu velvyslanec svědomí, jako dříve například barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij nebo někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela. Prvním velvyslancem svědomí AI se v roce 2003 stal bývalý československý a český prezident Václav Havel.
Globální studentské hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), k jehož vzniku dala Thunbergová podnět, se rozšířilo do celého světa. Mladí aktivisté protestují proti změnám klimatu od Ugandy po Brazílii a Česko.
"Musíte bojovat za to, co považujete za správné. Myslím, že všichni, kteří jsou součástí hnutí, tak činí," uvedla Thunbergová v prohlášení. Podle ní je do očí bijící nespravedlností, že lidé, které klimatické změny nejvíce postihují, jsou zároveň těmi, kdo jsou za ně nejméně odpovědní.
Generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo uvedl, že organizace oceňuje nasazení, s jakým se mladí aktivisté v celém světě postavili ke změnám klimatu. "Připomínají nám, že jsme mocnější, než si myslíme, a že všichni můžeme sehrát roli při ochraně lidských práv proti klimatické katastrofě".
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Podstata problému je však jasná přelidnění planety, ale to se nikomu "do krámu nehodí."
Bojem proti klimatu se dá z bohatých Evropanů vytlouct pěkná hromádka peněz, na tom se dá založit spousta zajímavých firem a systémů, jak občany pumpnout za každý prd. Zatímco bojem proti množení z Afričanů nedostane nikdo ani floka.