https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greta-thunbergova-a-studenti-ziskali-cenu-amnesty-international
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greta Thunbergová a studenti získali cenu Amnesty International

7.6.2019 00:31 (ČTK)
Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová a studenti, které inspirovala k manifestacím za boj proti změnám klimatu, dnes získali cenu mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI). / Ilustrační foto
Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová a studenti, které inspirovala k manifestacím za boj proti změnám klimatu, dnes získali cenu mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI). / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová a studenti, které inspirovala k manifestacím za boj proti změnám klimatu, dnes získali cenu mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI). Informovala o tom agentura Reuters.
 

Stali se nositeli titulu velvyslanec svědomí, jako dříve například barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij nebo někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela. Prvním velvyslancem svědomí AI se v roce 2003 stal bývalý československý a český prezident Václav Havel.

Globální studentské hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), k jehož vzniku dala Thunbergová podnět, se rozšířilo do celého světa. Mladí aktivisté protestují proti změnám klimatu od Ugandy po Brazílii a Česko.

"Musíte bojovat za to, co považujete za správné. Myslím, že všichni, kteří jsou součástí hnutí, tak činí," uvedla Thunbergová v prohlášení. Podle ní je do očí bijící nespravedlností, že lidé, které klimatické změny nejvíce postihují, jsou zároveň těmi, kdo jsou za ně nejméně odpovědní.

Generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo uvedl, že organizace oceňuje nasazení, s jakým se mladí aktivisté v celém světě postavili ke změnám klimatu. "Připomínají nám, že jsme mocnější, než si myslíme, a že všichni můžeme sehrát roli při ochraně lidských práv proti klimatické katastrofě".


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

7.6.2019 10:24
Užiteční idioti si nedají pokoj.
Podstata problému je však jasná přelidnění planety, ale to se nikomu "do krámu nehodí."

Bojem proti klimatu se dá z bohatých Evropanů vytlouct pěkná hromádka peněz, na tom se dá založit spousta zajímavých firem a systémů, jak občany pumpnout za každý prd. Zatímco bojem proti množení z Afričanů nedostane nikdo ani floka.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

7.6.2019 10:54
Projekt Greta zafungoval. Budou se dojit peníze. Jak píše pan Hošek, alfa a omega řešení problémů je drasticky snížit počet obyvatelstva na Zemi. Nic jiného mi nedává smysl. Proto jsem pesimista.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist