https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/h-ner-obce-z-lokalit-pro-uloziste-nejvic-resi-kriteria-vyberu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hüner: Obce z lokalit pro úložiště nejvíc řeší kritéria výběru

8.6.2018 00:30 | PRAHA (ČTK)
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren. / ilustrační foto
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Obce z lokalit, ve kterých by mohlo vzniknout hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nyní nejvíce řeší kritéria výběru vhodného místa. Po včerejším jednání se zástupci dotčených obcí to řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Podle něho debatovali zejména o záležitostech, které jsou spojené se zakomponováním měst a obcí do legislativního procesu a povolovacích procesů výstavby takového úložiště.
 

Ministr potvrdil, že stále platí, že letos bude snížen počet vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště z devíti na čtyři. Podle ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřího Slováka patří mezi kritéria výběru bezpečnost, proveditelnost úložiště a vliv na životní prostředí. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti.

Hüner včera dále uvedl, že veškerá dokumentace pro rozhodnutí by měla být k dispozici do poloviny srpna. "Materiály budou sumarizovány, vyhodnoceny a dotčeným obcím budou k dispozici. Následně, do měsíce listopadu, budou mít obce dostatečný prostor se k těmto dokumentům vyjádřit, a tím pádem i diskutovat o naplnění kritérií," řekl.

SÚRAO v současné době provádí v možných lokalitách pro úložiště velký výzkum veřejného mínění. Podle Slováka nebude mít šetření na hodnocení daných kritérií vliv. "Je to ale doplňující informace, se kterou určitě chceme jít následně při návrhu zúžených lokalit na ty čtyři do konce roku do vlády," dodal.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist