Hasičům v Českém Švýcarsku se podařilo místy přejít do požárního útoku. Vedení vody pro hašení měří skoro deset kilometrů

Při hasebním útoku se hasiči dostávají do požářiště blíže k ohniskům, následně prolévají takzvanou hrabanku a popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Podle Götzové zatím nelze vyloučit, že je na některých místech nadále plamenné hoření, v silně zakouřených prostorech se to podle ní špatně posuzuje. V Hřensku a okolí zasahuje asi 750 hasičů z celé České republiky.
Práce podle Götzové postupují pomalu, hasiči si musí v požářišti tvořit vlastní cestu, pomocí pil například musí rozřezávat popadané stromy. Práce je velmi fyzicky náročná a hasiči se musí střídat.
V místech, kde běžně parkují auta návštěvníků národního parku, stojí desítky cisteren hasičů. Na parkovišti v Hřensku jen kousek od vstupu na cestu do lesa, která turisty přivede až k Pravčické bráně, je seřadiště hasičské techniky. Na parkovišti na Mezní Louce je plnící stanoviště, cisterny se zde plní vodou, ale také pohonnými hmotami. V náhonu bývalého mlýna v Hřensku si hasiči myjí nohy. V ohořelém a doutnajícím lese hasiči prolévají dřevo a hrabanku vodou.
Dálkovou dopravu vody podle hasičů komplikuje i velké převýšení, její použití v Hřensku je skutečně unikátní. "Dálková doprava vody je pro nás velmi klíčová, pomáhá dostat vodu do vzdálenějších míst," řekla ČTK Götzová. Řada míst, kde hoří, je podle ní pro běžnou hasičskou techniku nedostupná, cisterny se tam nedostanou.
Hasiči podle Götzové vybudovali dvě větve dálkového vedení vody. První vede z Hřenska přes Mezní Louku až na Meznou, celková délka vedení je 6,8 kilometru. Druhá větev vede z Hřenska pod Pravčickou bránu a měří 2,9 kilometru. Odtud následně vedou hadice například k Sokolímu hnízdu.
Dálkové vedení musí mít kvůli velkému převýšení dostatečný výkon, na jeho trase je tak několik dalších čerpadel, která výkon celého vedení zvyšují, voda se tak díky nim dostane do potřebných míst. Vodu hasiči čerpají z říčky Kamenice v Hřensku, na jednom místě kvůli tomu museli mírně prohloubit dno.
Profesionální a dobrovolní hasiči z Prahy dnes v Hřensku opět pomáhají. Mimo hašení na určeném miste zajišťujeme i čerpání velkoobjemovým čerpadlem, naši hasiči jsou také ve štábu a starají se o piloty švédských letadel. pic.twitter.com/MEnSrOw3Ru
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) July 30, 2022
Na louce nedaleko Vysoké Lípy vzniklo nové čerpací stanoviště pro vrtulníky. Hasiči zde postavili speciální nádrže podobné bazénům, odkud vrtulníky s bambi vaky nabírají vodu. Toto stanoviště včera využívaly dva policejní vrtulníky, které se zde točily v řádu minut. Další vrtulníky nabírají vodu z Labe.
Vedoucí úseku Jiří Toufar běžně slouží na operačním středisku hasičů v Ústí nad Labem jako vedoucí směny, při požáru Českého Švýcarska působí jako dobrovolný hasič, a to ve svém volnu. Voda se na čerpací stanoviště vozí z Jetřichovic. "Kyvadlovou dopravu tady zajišťuji čtyři cisterny," řekl Toufar. V Jetřichovicích se přehradil potok pytli s pískem, aby měl dostatečnou kapacitu pro odběr vody.
Hasičům pomáhají i místní restaurace. Například restaurace Kortus u odbočky na Vysokou Lípu pro hasiče navařila jídlo, na terase má pro hasiče připravené další občerstvení. Nechybí voda v PET lahvích, nealkoholické pivo nebo různé sušenky. Hasiče na občerstvení upozorňuje cedule před restaurací s nápisem "Občerstvení pro hasiče na terase. Berte si".
Kvůli počasí se včera do hašení nezapojila původně plánovaná letadla, tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor zůstaly na letištích, jejich zásah znemožňovala nízká oblačnost. S plameny tak bojovalo sedm českých a slovenských vrtulníků, k pomoci se včera připojily také čtyři německé vrtulníky.
Při sobotním zásahu se zranilo celkem osm hasičů. Nejvážněji zraněný byl letecky přepraven na traumacentrum ústecké nemocnice. Jeho stav nechtějí hasiči komentovat, stejně tak ponechali bez komentáře i příčinu zranění. Podle Götzové se hasič zranil při pádu stromu, záchranná služba uvedla, že spadl ze skály.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Břetislav Machaček
31.7.2022 11:18požáru, zabalit fidlátka a odjet domů. Požár dokoná dílo zkázy, shoří domy,
restaurace, hotely a bude z NP totální divočina bez obyvatel a turistů mimo
"katastrofiků" putujících po místech katastrof. Já osobně hasičům děkuji
za nadlidské výkony v terénu s množstvím souší neuváženě ponechaných v lese i nastojato a v obrovském množství na jednom místě. Taková nálož výhřevného
paliva se dá zcela srovnat s požárem ropné rafinérie i s nebezpečím úrazů.
Hasit padající hořící souše a hasit ve skalách je obdivuhodné a ta práce
je nedoceněná bagatelizací následků požáru "vědci", kteří se podepsali na
jeho intenzitě.