https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-odmitl-ze-by-se-penize-z-povolenek-daly-pouzit-na-zlevnovani-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík odmítl, že by se peníze z povolenek daly použít na zlevňování energií

10.11.2023 18:05 (ČTK)
Pro rok 2024 budou peníze z emisních povolenek stále příjmem státního rozpočtu, musí se pak ale vyjasnit, jak se využily.
Pro rok 2024 budou peníze z emisních povolenek stále příjmem státního rozpočtu, musí se pak ale vyjasnit, jak se využily.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes odmítl, že by se peníze z emisních povolenek daly použít na zlevňování cen energií. ČTK dnes řekl, že tyto peníze jsou příjmem státního rozpočtu a dosud na výdajové stránce neměly svůj ekvivalent jako například daň z přidané hodnoty. To mění směrnice Evropské unie, podle které se od příštího roku bude muset dokládat, na jaké výdaje se příjmy z emisních povolenek využily.
 

Ministerstvo průmyslu a obchodu, opoziční hnutí ANO nebo také Svaz průmyslu a obchodu chtěly z peněz z emisních povolenek financovat vícenáklady obnovitelných zdrojů. Tuto možnost dnes odmítl i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Emisní povolenky jsou dvojího druhu. Ty evropské jsou od roku 2019 zafixovány Babišovou vládou do Modernizačního fondu a používají se na investice. Pak jsou ty obchodovatelné emisní povolenky a ty do letošního roku, i příští rok, tekly celé do státního rozpočtu, jsou příjmem státního rozpočtu,“ řekl Hladík. "Ta změna je ta, že od 1. 1. 2024 ty emisní povolenky nemohou být použité jen tak, ale musí mít na té výdajové stránce jasně svůj účel a ten je popsán v (evropské) směrnici," doplnil.

Pro rok 2024 budou peníze z emisních povolenek stále příjmem státního rozpočtu, musí se pak ale vyjasnit, jak se využily. Ve výdajích státního rozpočtu se tak musí určit ty, které splňují podmínky směrnice. Může to být například investice do modernizace a snížení energetické zátěže budov nebo elektrifikace železnic. Platby za staré obnovitelné zdroje energie se podle Hladíka nebudou moct označit jako způsobilý výdaj.

"Tady někdo vzbuzuje chiméru, že existuje nějaký zdroj, ze kterého by se ty věci mohly platit. Takový zdroj neexistuje, jediným zdrojem by byl větší dluh státního rozpočtu," řekl Hladík. Peníze z povolenek jsou podle něj již nyní v rozpočtu.

Dokud Česko směrnici nepřijme, bude předkládání výdajů fungovat na základě dohody mezi ministerstvem životního prostředí, ministerstvem financí a Evropskou komisí.

"Od roku 2025 počítáme, že už budeme mít přijatou tu směrnici, to znamená bude i ve státní české legislativě aplikována. Bude existovat formální postup, jak se to má dělat už při sestavování rozpočtu,“ řekl Hladík. Dopředu se tedy při sestavování rozpočtu bude určovat, kolik z těchto peněz půjde třeba na provozní podporu obnovitelných zdrojů, kolik na investiční podporu, na dopravu nebo na bydlení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

11.11.2023 05:03
Vysoká cena elektrické energie je cíleně udržovaná vládou. Kdyby chtěla, tak ji zlevní jedním usnesením. Stačilo by snížit obří zisky ČEZ ( ale hloupá vláda si lebedí, jak si z dividendy ČET vylepší rozpočet a při tom zabíjí vysokou cenou elektřiny hospodářství a ožebračuje občany. A tyto ztráty jsou násobky toho, co dividenda přinese. Ale to by vláda nesměla být bandou hlupáků.
Odpovědět
ji

11.11.2023 11:51 Reaguje na Václav Hellebrand
Je to složitější, než píšete. ČEZu meziročně zisky ale klesly právě kvůli windfall tax. To snížení už se prostě událo.
(https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/cez-zisk-pokles-mezirocni-spolecnost.A231109_070941_ekoakcie_jadv)

Doporučuji i tento článek z Deníku N (odemykám ho): https://denikn.cz/1277596/komu-pristi-rok-nejvic-zdrazi-elektrina-nabizime-podrobnou-analyzu/?ref=inc&cst=40bcda3f834c8aa33b81f592d431a3b483ed9c2d05efe4327813f584546832fb

Cituji: "Zásadnější zlevnění regulovaných složek energií by přinesla jedině další injekce ze státního rozpočtu, kterou chce prosadit opozice. Další možností je, že by úřad odložil investice do energetických sítí. To by ale znamenalo jen odklad zvýšení cen." - tohle by zase byla cesta zadlužování a velkého průšvihu pro stát :-(
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2023 12:06 Reaguje na
Přesně tak, naše vláda je sice málo tvrdá, ale odborně na výši. Když v jakémkoliv rozhovoru poslouchám Havlíčka, nebo Schillerovou, tak absolutně nechápu, jak tihe mohli řídít stát. Ono to podle toho taky dopadlo a Fialova vláda se z toho může poondit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.11.2023 13:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy teda umíte pobavit.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

12.11.2023 12:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Naše vláda je odborně na výši?

A nemohl byste jmenovat konkrétně?

Jenom pro informaci cituji z oficiálních stránek MŽP o panu ministrovi Hladíkovi:

"...V profesním životě působil v oblasti řízení projektů, konzultací v IT a službách, konkrétně se věnoval projektům na řízení bezpečnosti a kvality. Pracovní zkušenosti má také z Portugalska, kde půl roku pracoval ve společnosti, která vyvíjí systémy pro řízení veřejné dopravy..."

Jak tak koukám, ideální kandidát na ministra životního prostředí, co?

Divíte se, proč musí mít pro oblast životního prostředí tolik našeptávačů a poradců?

Důvod je prostý: nezná provozní praxi (protože v ní nikdy nebyl) a nemá dostatek zkušeností v oboru, který vede. Nic víc než reálně doložitelná fakta.

Jen pro pořádek:

nejsem a nikdy jsem nebyl fanda hnutí ANO - jen si myslím, že od té doby k žádnému významnému personálnímu zlepšení na ministerstvech v této zemi nedošlo.

A proto jsme tam, kde jsme...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2023 10:45 Reaguje na Jiří Kvítek
Personální obsazení je záležitost úřednická a ministr je pouze manažer a mediální osobnost. Ovšem min. Brabec, bývalý ředitel chemičky v koncernu Afgrofert, byl přímo ideální ministr ŽP, taky svou kariéru zakončil zcela excelentním výkonem při otravě Bečvy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2023 12:02 Reaguje na Václav Hellebrand
Vy budete komik, že? Jak chcete snižovat zisky ČEZ a hlavně proč? 70% patří státu a právě ČEZ musí fest investovat do nových energetických zdrojů.
To usnesení by mě zajímalo.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.11.2023 23:49
"Hladík odmítl, že by se peníze z povolenek daly použít na zlevňování energií".
Vláda ty prachy už totiž prošutrovala jinde.
A mimochodem, pokud vlády Německa, Slovenska a Polska mohou ovlivnit ceny energií, proč to nejde u nás?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2023 08:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Můžou ovlivňovat jen tu regulovanou složku a jen do určité míry stejně, jako my.Němci chtějí dotovat energie pro průmysl, což je silně problémový tah, všeobecně kritizovaný a my si tohle rozhodně dovolit nemůžeme.
Ideální by bylo, kdyby dotovali i německé firmy působící u nás.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.11.2023 09:21 Reaguje na Pavel Hanzl
1) To by rozhodně ideální nebylo, i to by bylo ukázkovým porušením pravidel EU o nedovolené tržní podpoře.
2) Ovlivňovat můžou nejen regulovanou složku ale i tu tržní, např. počtem emisních povolenek v oběhu. Ostatně toto ovlivňování se už taky dávno děje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2023 10:42 Reaguje na Emil Novák
Samozřejmě máte pravdu v tom, že podpora podnikání je v EU zakázaná, ale Čína to provádí masivně už dlouho. A já se obávám, že něco takového se chystá i v USA, to byl byl pro nás dost problém. A podporovat firmy u nás by bylo ideální pro nás, samozřejmě obecně ne.
Emisní povolenka se týká dnes už menšinových zdrojů, především uhelných a cena na spotovém trhu je přece hlavně dána systémem svítí - fučí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.11.2023 10:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Podpora podnikání zakázaná není, je zakázaná taková forma podpory, která zvýhodňuje některé účastníky trhu nad jinými. A to by v případě, že budou Němci dotovat německé firmy na českém trhu, byl přímo učebnicový příklad.
Jakých "menšinových zdrojů", Hanzle? V EU se emisní povolenka pořád týká zhruba 40 %, a ještě to jsou navíc zdroje závěrné, které v drtivé většině času určují cenu elektřiny, takže vliv emisní povolenky je naopak zásadní! Cena elektřiny navíc zdaleka není dána jen spotovým trhem, kde se prodává relativně málo elektřiny ve srovnání s dlouhodobými trhy.
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2023 15:30
Hladík i Stanjura kecají, protože podle info z řady médií MPO požádalo EK o možnost hradit poplatek na OZE právě z výnosu z povolenek, a EK s tím po přechodnou dobu dvou let souhlasila.

Tohle je prasárna non plus ultra a jen další pokračování dotační ekonomiky, protože místo toho, aby se z výnosu z povolenek hradil ten idiotský poplatek, když už zrušit nejde, tak se ten poplatek nechá zacálovat spotřebitele a výnosy z povolenek se projebou v nějakých nablblých dotacích.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.11.2023 22:02 Reaguje na Radek Čuda
Přesně, a o to, zneužít ty výnosy z povolenek, MŽP jde. Asi mají přátelské firmy, které se na peníze z povolenek třesou. Jestli by od příštího roku neměla jejich využití provéřovat nějaká hospodářská kriminálka...
Havlíček včera v diskuzi s hrozným Skopečkem řekl, že ty výnosy zatím jde použít na různé účely, ale ze to MŽP nechce přiznat a umožnit a taky na to už není moc času, jen 1,5 měsíce. Skopecek to popíral.
Ale pokud lze ty výnosy od nového roku použít na nové OZE nebo nizkoemisní zdroje energie, tak jeden projekt, který by měl smysl, je přečerpávací elektrárna v severních Čechách v Krušnohoří.
Odpovědět

Radek Čuda

14.11.2023 14:57 Reaguje na Jarka O.
Ono ne vždy musí jít vyloženě o zneužití, ale pro vrchnost je scénář, kdy nejprve sprostému lidu sebere a pak mu milostivě něco z toho jak ohlodanou kost hodí zpátky prostě rájem na zemi.

Že se během toho nemálo zašmoulí je samozřejmě pravda, ale to už tak nějak patří k věci.

Tak či tak, je konkrétně tohle megaprasárna a od vlády jasná levá na spotřebitele.

S tou přečerpávačkou vám nechci brát iluze, ale jak projde někde, kde by to i dávalo smysl chci tedy vidět. Navíc teda zrovna Krušky budou mít případě těžby lithia toho budování lepších zítřků docela plné kecky a je otázka, zda jim ještě přiložit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.11.2023 21:10 Reaguje na Radek Čuda
Jo jo. Těžba lithia krajinu zdevastuje podobné jako těžba uhlí. Že by to ekologům tentokrát nevadilo? Přečerpávačka nedevastuje a návrh byl ji stavět v lokalitě bývalé těžby. Dlouhé Stráně mají hezké okolí. Je to možná bohužel iluze, ale přitom by sloužila jako baterie pro OZE úplně bez vzácných kovů a lithia.
Také se výnosy z povolenek dají prý použít na modernizace drah, tu píšou. To by šlo. Uvidíme, jsem skeptická, že by je MŽP chtělo takhle slušně využít, spíš půjdou na dotace na krajinu plnou větrníků, podle jejich pojetí ekologie.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist