Hladík odmítl, že by se peníze z povolenek daly použít na zlevňování energií
Ministerstvo průmyslu a obchodu, opoziční hnutí ANO nebo také Svaz průmyslu a obchodu chtěly z peněz z emisních povolenek financovat vícenáklady obnovitelných zdrojů. Tuto možnost dnes odmítl i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
"Emisní povolenky jsou dvojího druhu. Ty evropské jsou od roku 2019 zafixovány Babišovou vládou do Modernizačního fondu a používají se na investice. Pak jsou ty obchodovatelné emisní povolenky a ty do letošního roku, i příští rok, tekly celé do státního rozpočtu, jsou příjmem státního rozpočtu,“ řekl Hladík. "Ta změna je ta, že od 1. 1. 2024 ty emisní povolenky nemohou být použité jen tak, ale musí mít na té výdajové stránce jasně svůj účel a ten je popsán v (evropské) směrnici," doplnil.
Pro rok 2024 budou peníze z emisních povolenek stále příjmem státního rozpočtu, musí se pak ale vyjasnit, jak se využily. Ve výdajích státního rozpočtu se tak musí určit ty, které splňují podmínky směrnice. Může to být například investice do modernizace a snížení energetické zátěže budov nebo elektrifikace železnic. Platby za staré obnovitelné zdroje energie se podle Hladíka nebudou moct označit jako způsobilý výdaj.
"Tady někdo vzbuzuje chiméru, že existuje nějaký zdroj, ze kterého by se ty věci mohly platit. Takový zdroj neexistuje, jediným zdrojem by byl větší dluh státního rozpočtu," řekl Hladík. Peníze z povolenek jsou podle něj již nyní v rozpočtu.
Dokud Česko směrnici nepřijme, bude předkládání výdajů fungovat na základě dohody mezi ministerstvem životního prostředí, ministerstvem financí a Evropskou komisí.
"Od roku 2025 počítáme, že už budeme mít přijatou tu směrnici, to znamená bude i ve státní české legislativě aplikována. Bude existovat formální postup, jak se to má dělat už při sestavování rozpočtu,“ řekl Hladík. Dopředu se tedy při sestavování rozpočtu bude určovat, kolik z těchto peněz půjde třeba na provozní podporu obnovitelných zdrojů, kolik na investiční podporu, na dopravu nebo na bydlení.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Václav Hellebrand
11.11.2023 05:03(https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/cez-zisk-pokles-mezirocni-spolecnost.A231109_070941_ekoakcie_jadv)
Doporučuji i tento článek z Deníku N (odemykám ho): https://denikn.cz/1277596/komu-pristi-rok-nejvic-zdrazi-elektrina-nabizime-podrobnou-analyzu/?ref=inc&cst=40bcda3f834c8aa33b81f592d431a3b483ed9c2d05efe4327813f584546832fb
Cituji: "Zásadnější zlevnění regulovaných složek energií by přinesla jedině další injekce ze státního rozpočtu, kterou chce prosadit opozice. Další možností je, že by úřad odložil investice do energetických sítí. To by ale znamenalo jen odklad zvýšení cen." - tohle by zase byla cesta zadlužování a velkého průšvihu pro stát :-(
Pavel Hanzl
11.11.2023 12:06 Reaguje naJiří Kvítek
12.11.2023 12:02 Reaguje na Pavel HanzlA nemohl byste jmenovat konkrétně?
Jenom pro informaci cituji z oficiálních stránek MŽP o panu ministrovi Hladíkovi:
"...V profesním životě působil v oblasti řízení projektů, konzultací v IT a službách, konkrétně se věnoval projektům na řízení bezpečnosti a kvality. Pracovní zkušenosti má také z Portugalska, kde půl roku pracoval ve společnosti, která vyvíjí systémy pro řízení veřejné dopravy..."
Jak tak koukám, ideální kandidát na ministra životního prostředí, co?
Divíte se, proč musí mít pro oblast životního prostředí tolik našeptávačů a poradců?
Důvod je prostý: nezná provozní praxi (protože v ní nikdy nebyl) a nemá dostatek zkušeností v oboru, který vede. Nic víc než reálně doložitelná fakta.
Jen pro pořádek:
nejsem a nikdy jsem nebyl fanda hnutí ANO - jen si myslím, že od té doby k žádnému významnému personálnímu zlepšení na ministerstvech v této zemi nedošlo.
A proto jsme tam, kde jsme...
Pavel Hanzl
14.11.2023 10:45 Reaguje na Jiří KvítekPavel Hanzl
11.11.2023 12:02 Reaguje na Václav HellebrandTo usnesení by mě zajímalo.
Zbyněk Šeděnka
11.11.2023 23:49Vláda ty prachy už totiž prošutrovala jinde.
A mimochodem, pokud vlády Německa, Slovenska a Polska mohou ovlivnit ceny energií, proč to nejde u nás?
Pavel Hanzl
12.11.2023 08:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaIdeální by bylo, kdyby dotovali i německé firmy působící u nás.
Emil Novák
12.11.2023 09:21 Reaguje na Pavel Hanzl2) Ovlivňovat můžou nejen regulovanou složku ale i tu tržní, např. počtem emisních povolenek v oběhu. Ostatně toto ovlivňování se už taky dávno děje.
Pavel Hanzl
14.11.2023 10:42 Reaguje na Emil NovákEmisní povolenka se týká dnes už menšinových zdrojů, především uhelných a cena na spotovém trhu je přece hlavně dána systémem svítí - fučí.
Emil Novák
14.11.2023 10:54 Reaguje na Pavel HanzlJakých "menšinových zdrojů", Hanzle? V EU se emisní povolenka pořád týká zhruba 40 %, a ještě to jsou navíc zdroje závěrné, které v drtivé většině času určují cenu elektřiny, takže vliv emisní povolenky je naopak zásadní! Cena elektřiny navíc zdaleka není dána jen spotovým trhem, kde se prodává relativně málo elektřiny ve srovnání s dlouhodobými trhy.
Radek Čuda
13.11.2023 15:30Tohle je prasárna non plus ultra a jen další pokračování dotační ekonomiky, protože místo toho, aby se z výnosu z povolenek hradil ten idiotský poplatek, když už zrušit nejde, tak se ten poplatek nechá zacálovat spotřebitele a výnosy z povolenek se projebou v nějakých nablblých dotacích.
Jarka O.
13.11.2023 22:02 Reaguje na Radek ČudaHavlíček včera v diskuzi s hrozným Skopečkem řekl, že ty výnosy zatím jde použít na různé účely, ale ze to MŽP nechce přiznat a umožnit a taky na to už není moc času, jen 1,5 měsíce. Skopecek to popíral.
Ale pokud lze ty výnosy od nového roku použít na nové OZE nebo nizkoemisní zdroje energie, tak jeden projekt, který by měl smysl, je přečerpávací elektrárna v severních Čechách v Krušnohoří.
Radek Čuda
14.11.2023 14:57 Reaguje na Jarka O.Že se během toho nemálo zašmoulí je samozřejmě pravda, ale to už tak nějak patří k věci.
Tak či tak, je konkrétně tohle megaprasárna a od vlády jasná levá na spotřebitele.
S tou přečerpávačkou vám nechci brát iluze, ale jak projde někde, kde by to i dávalo smysl chci tedy vidět. Navíc teda zrovna Krušky budou mít případě těžby lithia toho budování lepších zítřků docela plné kecky a je otázka, zda jim ještě přiložit.
Jarka O.
14.11.2023 21:10 Reaguje na Radek ČudaTaké se výnosy z povolenek dají prý použít na modernizace drah, tu píšou. To by šlo. Uvidíme, jsem skeptická, že by je MŽP chtělo takhle slušně využít, spíš půjdou na dotace na krajinu plnou větrníků, podle jejich pojetí ekologie.