https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-svetove-ekonomiky-musi-predlozit-strategie-pro-zmirneni-zmen-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík: Světové ekonomiky musí předložit strategie pro zmírnění změn klimatu

29.11.2023 19:12 (ČTK)
Podle Hladíka přináší letošní ročník summitu rozhodující okamžik v provádění Pařížské dohody, protože se budou poprvé vyhodnocovat závazky jednotlivých zemí, které určí další směřování v ochraně klimatu.
Podle Hladíka přináší letošní ročník summitu rozhodující okamžik v provádění Pařížské dohody, protože se budou poprvé vyhodnocovat závazky jednotlivých zemí, které určí další směřování v ochraně klimatu.
Česká republika bude na klimatické konferenci OSN COP28 prosazovat stejné pozice jako Evropská unie, zejména to, aby velké světové ekonomiky včas předložily své aktualizované vnitrostátně stanovené příspěvky a dlouhodobé strategie pro zmírňování změny klimatu. ČTK to napsal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který se summitu ve Spojených arabských emirátech zúčastní společně s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou (STAN). Konference v Dubaji začíná ve čtvrtek. Koná se osm let poté, co světoví lídři v Paříži oznámili přelomovou dohodu o snaze omezit globální oteplování.
 

Konference, které by se mohlo zúčastnit až 70 000 politiků, diplomatů, akademiků, aktivistů či podnikatelů, by mohla přinést dohodu na postupném odklonu od fosilních paliv a vyjasnění plánů kolem fondu na odškodňování chudších zemí za dopady klimatických změn. Podle deníku The New York Times se rýsuje možná dohoda na nahrazení fosilních paliv energií z obnovitelných zdrojů. EU například prosazuje plán ztrojnásobit do roku 2030 kapacitu "čisté" energetiky, což v listopadovém společném prohlášení podpořily Spojené státy a Čína.

Podle Hladíka přináší letošní ročník summitu rozhodující okamžik v provádění Pařížské dohody, protože se budou poprvé vyhodnocovat závazky jednotlivých zemí, které určí další směřování v ochraně klimatu. "Z tohoto hodnocení vyjde konkrétní opatření v budoucnosti. Z pohledu České republiky by to mělo být například postupné ukončení využívání fosilních paliv v celosvětovém měřítku a konec jejich podpory, ztrojnásobení instalované kapacity energie z obnovitelných zdrojů a zdvojnásobení míry zvyšování energetické účinnosti na globální úrovni," uvedl.

ČR bude prosazovat, aby se nejpozději v roce 2025 zlomil globální trend růstu emisí a aby celosvětově emise začaly klesat. "Evropa, Čína i Amerika dělá hodně pro snižování emisí CO2 i ostatních plynů, ale celkové emise světově pořád rostou," poznamenal Hladík. Ministr poukázal také na to, že konference by měla potvrdit, zda finanční podpora rozvojovým zemím dosáhla v minulém roce 100 miliard USD, k čemuž se v Paříži členské státy OSN zavázaly.

Mnohé země světa v uplynulých letech deklarovaly, že chtějí dosáhnout stavu čistých nulových emisí, přičemž EU jako celek si jako termín pro tento cíl stanovila rok 2050. Skutečnost je však podle OSN taková, že globální produkce skleníkových plynů stále roste, zatímco globální oteplování dosáhlo úrovně 1,2 stupně Celsia. Podle expertů lze katastrofální dopady klimatických změn odvrátit jen razantním omezováním využívání uhlí, ropy a plynu.

Sven Harling z organizace Climate Action Network (CAN) sdružující přes 1900 organizací s celého světa minulý týden na tiskové konferenci Greenpeace ČR poukázal na to, že největší množství emisí celosvětově vytvoří 20 největších ekonomik světa. Do takzvané skupiny G20 patří i EU, samostatně do skupiny patří Německo, Itálie a Francie. CAN Europe požaduje konec uhlí nejpozději v roce 2030, fosilních paliv do roku 2035 a ropy 2040.

COP28 potrvá nejméně do 12. prosince, při loňském ročníku se však jednání proti původnímu plánu protáhla a nelze vyloučit, že se tak stane i letos. Konference oficiálně začíná ve čtvrtek, série vystoupení premiérů a prezidentů je na programu od pátku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

30.11.2023 10:15
problém není zdaleka jen v CO2, změnilo se toho mnoho na planetě ,za posledních 200let a je i otázka ,zdali CO2 je hlavní a nejvíc ovlivňující faktor klimatických změn,
politici a média v tom mají jasno ,je ,
ale taky se může stát ,že omezíme vypouštění CO2 a nic se nezmění ,tedy oteplování vůbec neovlivníme,
nebo CO2 snížíme tak ,že způsobíme dobu ledovou a domýšlivý a arogantní sever planety bude zavalen ledovci a bude muset emigrovat do Afriky ,kde bude žebrat u domorodců o chleba, nebo je vybije a ukradne jim zem ,jak to vždy v minulosti dělal
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.11.2023 16:11 Reaguje na vaber
A více čertíků na zeď by nešlo namalovat?
Odpovědět
va

vaber

1.12.2023 09:35 Reaguje na Jiří Svoboda
to nejsou čertíci ,jen jsem chtěl naznačit ,že budoucnost se těžko předpovídá
Odpovědět
RA

Robert Axamit

30.11.2023 16:46
Pan ministr dům po bábě za 50 milliard korun jede hrdině bojovat proti CO2 bez mandátu a vysvětlení pro 99 % obyvatelstva, které Ty nesmysly, které navrhne musí zaplatit.
Nejsmutnější na věci je, že se bude pusou bojovat proti zlému CO2 zatímco :
- za zhruba 40 % globálního růstu teplot na na svědomí metan CH4
- za zhruba 25 % může odsíení paliv a mazutu
- slunce je v jedenáctiletém maximu
na CO2 tak zbývá maximálně 35 % o které se musí podělit s odlesňováním, vodní párou, El Ninem, sluncem atd.
Celá konference je tedy šaškárnou, která má za cíl vytvořit zdůvodnění toho proč v Evropě máme obrovské zdražování energií díky Green Dealu a šmelení s emisními povolenkami a obludné dotace na prodělečné "zelené" nápady.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.11.2023 17:35 Reaguje na Robert Axamit
Hezká procenta - a nějaký zdroj? :)
Odpovědět
RA

Robert Axamit

30.11.2023 18:10 Reaguje na Petr Eliáš
Metán je hlavnou zložkou zemného plynu a je mimoriadne účinný pri zachytávaní tepla, oveľa viac ako oxid uhličitý (CO2). Vo všeobecnosti sa globálne otepľovanie spája s CO2, ale ako vyplýva z aktuálneho brífingu EEA, nárast globálnej teploty od predindustriálnej úrovne je do polovice spôsobený vyššími koncentráciami metánu alebo CH4 v atmosfére. Vyplýva to z vedeckých poznatkov Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC).
Martin Abel: Podle IPCC se až 0,9°C ohřívání planety “ukrylo” do oxidu siřičitého
Omlouvám se pro nedostatek času, to není vědecké ozdrojování, ale nahodilý výběr z internetu
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.11.2023 19:06 Reaguje na Robert Axamit
Co máte z toho. On zdroje sice porád vyžaduje, ale stejně nikdy nečte. Je to troll.
Odpovědět
RA

Robert Axamit

30.11.2023 20:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
Rozumím děkuji, nalétl jsem asi profesionálnímu zelenému "debatérovi", který když nemá co říci a fakta ho nezajímají, tak aspoň prudí.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

1.12.2023 09:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Lepší troll než trotl jako ty. :)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

1.12.2023 10:17 Reaguje na Robert Axamit
Já se divím, kde jste vzal těch 40% (teď už dokonce 50%) když i ten IPCC udává 20-30% dle forcingu. A jiné studie také mluví o max 30%. A jen doplním, že metan vydrží v atmosféře nějakých 8-12 let (a pak oxiduje na CO2 a vodu) a CO2 klidně i přes 100 let. :)

https://www.usgs.gov/news/featured-story/climate-warming-likely-cause-large-increases-wetland-methane-emissions

https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2016GL071930

A motat do toho oxid siřičitý který vliv CO2 (a ostatních plynů) maskoval nedává moc smysl.

A BTW nejsem ,,zelený debatér,, jen si všímám toho když si někdo vymýšlí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist