https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-v-programu-oprav-dum-po-babicce-byla-zatim-vyplacena-miliarda-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík: V programu Oprav dům po babičce byla zatím vyplacena miliarda korun

15.4.2024 00:26 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
O dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. V pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zájem o dotaci podle něj odpovídá předpokladům, v plánu je v blízké době mírná úprava pravidel. Lidé mohou na opravu domu získat dotaci až milion korun a výhodnou půjčku na spolufinancování.
 

Program by měl podle vlády fungovat až do roku 2030 a stát na něj chce dát celkem 40 miliard korun. S ohledem na to podle Hladíka zatím zájem ze strany žadatelů odpovídá původním předpokladům. "My jsme hovořili o zhruba 40 000 zájemcích do toho roku 2030, já si myslím, že to přesně odpovídá tomu, co jsme dopředu ohlásili," řekl.

Dodal, že plánovaná změna pravidel vychází z podnětů zájemců o dotaci a týká se podmínky, že žadatel může vlastnit jenom jednu nemovitost. To je podle ministra problém třeba pro lidi, kteří vlastní zděděný podíl v jiné nemovitosti, takže chce koncem dubna v tomto smyslu podmínky změnit.

Program v pořadu podpořila i místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (nestr. za ANO), ale upravila by pravidla, protože padesátiprocentní spoluúčast podle ní činí program pro mnoho lidí nedostupný, a to i s ohledem na případné vícenáklady často spjaté s rekonstrukcí. Hladík řekl, že k právě tomu slouží půjčka na až 25 let s úvěrem maximálně 3,5 procenta, která je součástí programu. Lidé podle něj navíc mohou získat i další dotace například na fotovoltaiku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

15.4.2024 08:23
Napsal IT manažer, v tomto času ministr životního protředí.
Byl pověřen svým šéfem, zemědělcem, v tomto času ministrem práce a sociálních věcí.
Vaše KDU-ČSL. Myslíme to vážně.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.4.2024 09:35
P.ministr je sympatický mladý pán- vyjádřil se jasně v souladu s p. Dostálovou z ANO: podpora celkového programu Green Dealu je potřebná, český průmysl nesmí tuto příležitost promarnit a byla by chyba nevyužít dotace z EU. Decentralizace je potřebná, ušetří přenos. soustavu a sníží potřebu elektřiny. Potřebný je jaderný program, zateplování budov, adaptace přírody, zachyc. vody, přečerp. elektrárny.
Jasně prohlásil, že programy EU je možno revidovat, že žádný zákaz plyn. kotlů nepřijde. Žádné rušení spalování dřeva a biomasy nepřijde! Pokud nebude efekt. syntetické palivo, nedojde ani k zákazu spalov. motorů.
Bude to pravda? P. Dostálová v diskuzi: není to tak!

Striktní dodržování zeleného programu bude pro každou vládu zničující.
Každá vláda by se od toho měla jednoznačně distancovat a usilovat o tento vyjádřený postoj. p. ministra Hladíka, který je jistě správný.
Revize programu: tento program k žádnému snížení teploty klimatu nepovede, až bude čas revize, budou tedy 2 protichůdné názory: musíme přitvrdit, program cíle nenaplňuje x vidíte, tento program je nesmyslný,
je třeba jej opustit: kam se přikloní naše vláda?

Zatím vláda jde správnou cestou- p. Síkela nesází na OZE, ale požaduje 4 bloky JE, dorovnávací zdroj by neměly být zatím fiktivní OZE ale ověřené plynové elektrárny, ministr Hladík odmítá závazné termíny, mluví o revizi.

Konzervativní liberální vláda pokud nebude jednat v zájmu lidí, stát přivede k kolapsu, nebude uskutečňovat svůj program: svobodu a posilování úlohy jednotlivce a oslabování úlohy státu, potlačov. byrokracie, vlády nedomokrat. spolků (včetně ekologů)- jak tvrdí V. Klaus, svůj euroskepticizmus, ztratí podporu svých voličů. I tento program je správný (svoboda člověka je nejdůležitější), proto jsou voleni a je třeba aby jej naplňovali!!
Odpovědět
Anyr

Anyr

15.4.2024 11:51 Reaguje na Honza Honza
Na tohle není co napsat. Musel bych být, opět, velmi sprostý.
Prosím, odejdi do Ruska, kam patříš. Díky :)
Odpovědět

Radek Čuda

15.4.2024 12:18 Reaguje na Anyr
Tak nemohu říci, že bych se vším ... a asi ani s většinou toho, co Honza píše souhlasil. Ale vidět za vším Rusko mi tedy lepší rozhodně nepřijde.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.4.2024 13:40 Reaguje na Anyr
Jistě tam pošlete i V.Klause
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.4.2024 20:45 Reaguje na Anyr
Mohl bys prosím vysvětlit tvé myšlenkové pochody, které tě donutily napsat reakci na Honza Honza? Nezdá se ti, že jsi ve svém rusofobství poněkud zamrzlý? On svět, pokud jsi to ještě nezaznamenal, se ubírá úplně jinou cestou, ale chápu, že z našich mainstreamových mééédií se to nedozvíš. A pamatuj na starou dobrou říkanku- Nechoď Vašku s pány na led....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist