Hladina oceánů bude nevyhnutelně stoupat ještě stovky let, uvedla studie
Pokud se Země oteplí o půl stupně, dalších 200 milionů obyvatel měst bude pravidelně muset snášet záplavy a silné bouřky. Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam, které zároveň v posledních letech staví nejvíce uhelných elektráren, píše se ve studii. Další zemí ohroženou vzestupem moří je Bangladéš.
"V současnosti žije asi pět procent světové populace pod úrovní, jíž světová moře dosáhnou při přílivu pod vlivem oxidu uhličitého, který už je nahromaděný v atmosféře," řekl agentuře AFP Ben Strauss, šéf výzkumu nezávislé organizace Climate Central.
Současná koncentrace CO2 je o 50 procent vyšší než byla v roce 1800, průměrná teplota na povrchu Země stoupla za tu dobu o 1,1 stupně Celsia. To je podle Strausse dostačující pro vzestup hladin moří o dva metry. Závazky pařížské klimatické dohody počítají s vzestupem moří o tři metry, otázkou pouze je, za jak dlouho k nim dojde, uvádí Strauss.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Richard Vacek
13.10.2021 16:25299792459 KOCHANÍK
14.10.2021 14:42Karel Drábek
17.10.2021 16:39Ve svrchní křídě nebylo žádné zalednění. Přesto došlo zaplavení pevnin, hloubka byla více než 200 m. Na usazeniny z té doby se můžete podívat třeba v našich pískovcových skalních městech.
V současnosti je část planety zaledněná. Tento stav je v geologické historii poměrně vzácný. Dochází ke hromadění ledu v období chladu a naopak k jeho ubývání v kratších období oteplení. Tento jev se cyklicky opakuje.