https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladina-oceanu-bude-nevyhnutelne-stoupat-jeste-stovky-let-uvedla-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladina oceánů bude nevyhnutelně stoupat ještě stovky let, uvedla studie

13.10.2021 10:34 | PAŘÍŽ (ČTK)
Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam
Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl miliardy lidí, tvrdí vědci v nejnovější studii. Tento trend nelze zvrátit, ani pokud se lidstvu podaří udržet globální oteplení pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou, což je aktuální světový klimatický cíl, upozorňují vědci. O článku v časopise Environmental Research Letters informovala agentura AFP.
 

Pokud se Země oteplí o půl stupně, dalších 200 milionů obyvatel měst bude pravidelně muset snášet záplavy a silné bouřky. Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam, které zároveň v posledních letech staví nejvíce uhelných elektráren, píše se ve studii. Další zemí ohroženou vzestupem moří je Bangladéš.

"V současnosti žije asi pět procent světové populace pod úrovní, jíž světová moře dosáhnou při přílivu pod vlivem oxidu uhličitého, který už je nahromaděný v atmosféře," řekl agentuře AFP Ben Strauss, šéf výzkumu nezávislé organizace Climate Central.

Současná koncentrace CO2 je o 50 procent vyšší než byla v roce 1800, průměrná teplota na povrchu Země stoupla za tu dobu o 1,1 stupně Celsia. To je podle Strausse dostačující pro vzestup hladin moří o dva metry. Závazky pařížské klimatické dohody počítají s vzestupem moří o tři metry, otázkou pouze je, za jak dlouho k nim dojde, uvádí Strauss.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

13.10.2021 16:25
Hladina stoupá už nějakých 20 000 let. Proč by to najednou mělo být jinak? Jsme v interglaciálu a tak to v něm chodí.
Odpovědět
2K

299792459 KOCHANÍK

14.10.2021 14:42
Od doby kdy byly roku 1878 instalovány první maregrafy, zejména pro velmi přesnou nivelaci a potřeby vyšší geodesie, tak hladina na východním pobřeží USA stoupla cca o 210 mm, na západním pobřeží Evropy cca 150 mm. Jenže ona nezačala stoupat v okamžiku instalace maregrafů, ona stoupala i předtím. Takže jelikož je příliš málo dat, nelze než jen lineárně, čili dá se říci, že před podobnými 143 lety, tedy cca roku 1735 byla hladina o dalších cca 210 rsp. 150 mm vyšší než tehdy v roce 1878. Tedy vůči našemu dnešním roku o 420 mm na východě USA a 300 mm na západě Evropy. A veškerý tehdejší "průmysl" kolem roku 1735 spočíval v tom, že dokázal za rok vyrobit cca 200 000 kusů zepředu nabíjených mušket. A přesto hladina stoupala již tehdy podobně, jako o 143 let později a podobně, jako letos. Čili článek o vlivu CO2 je obyčejný nesmysl, založený na nevědomostech ohledně stoupání hladiny oceánu a zamlčování stavu v době instalace maregrafů, kdy kolem roku 1878 "průmysl" byl dost podobný "průmyslu" kolem roku 1735. Čili nesmysly, šířené pošetilými ekologisty, že to je pouze dané dnešní dobou. Není, je to tak již dávno bez ohledu na dnešní průmysl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist