https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hnuti-duha-vyzyva-k-investovani-do-uspor-a-ciste-energie-namisto-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí Duha vyzývá k investování do úspor a čisté energie namísto plynu

21.4.2022 11:19 | PRAHA (ČTK)
Ekologické Hnutí Duha vyzývá k vyšším investicím do úspor a vlastní výroby čisté energie namísto financováno dovozu ruského plynu. Česko podle organizace od roku 2014 zaplatilo za dovoz zemního plynu z Ruska přes 200 miliard korun, naopak do zateplování domů či instalace solárních panelů a tepelných čerpadel šlo podle analýzy údajů z dotačních programů jen necelých 60 miliard korun.
 

Podle Hnutí Duha je nejvyšší čas přesměrovat peníze do domácí ekonomiky a místo dotování ruského režimu daleko více a rychleji pomáhat lidem v Česku s úsporami a vlastní čistou výrobou energií. Vláda a zejména ministerstvo průmyslu a obchodu však podle ekologické organizace stále nedělají dost. Proto Hnutí Duha zveřejnilo výzvu "Uber plyn".

Připojením se k výzvě mohou lidé podpořit zásadní řešení, které vláda zatím nepřinesla. Ministerstva by podle organizace například měla nastavit dotace na zateplování a solární panely tak, aby na ně dosáhli opravdu všichni zájemci. Pro panelové a bytové domy je třeba cílené poradenství a příspěvky domácnostem, které nedokážou platit navýšení fondu oprav. Dotace na zateplení domů je třeba odstupňovat a zvýšit pro nejchudší až na 95 procent, další zdroje přinesou bezúročné půjčky. Potřeba je tedy na pomoc potřebným rodinám investovat desítky miliard, dodalo hnutí.

"Od začátku ruské agrese proti Ukrajině před osmi lety jsme poslali více než třikrát více více peněz ruskému režimu než lidem v Česku na zateplování domů, solární panely na střechy či tepelná čerpadla. A situace se zatím nezměnila ani po začátku aktuální brutální invaze. Je čas to změnit. Vyzýváme vládu, aby rychle pomohla zejména chudým rodinám či seniorům se zateplováním domů a výrobou čisté energie, ale i přímo s vysokými účty za dodávky elektřiny, tepla či plynu," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Ministerstvo průmyslu by podle aktivistů mělo zavést kategorii sociálně zranitelného zákazníka a takovým lidem by pak stát pomáhal s placením nadměrných účtů za elektřinu, plyn či teplo. Stát by měl podle hnutí podporovat provoz nových fotovoltaických elektráren, bioplynových stanic na komunální odpad a také větrných turbín.

Vláda by měla podle Hnutí Duha urychleně zajistit vznik nového energetického zákona,který umožní, aby si občané mohli jednoduše vyrábět čistou energii a srazit svoji závislosti na drahých dodávkách ze sítě. Sdílení elektřiny mezi sousedy i obcemi v regionu musí být snadné a dostupné, dodalo hnutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jaroslav Studnička

21.4.2022 12:22
Pan Koželouh je jedním z těch, co podporoval zemní plyn jako dočasný prostředek k dekarbonizaci energetiky a sebereflexe žádná.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.4.2022 13:28 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co takové si představujete pod pojmem sebereflexe? Nyní p. Koželouh podporuje Čínu (OZE) a to je spravne, bo tak to ma byt.:-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.4.2022 14:06
"Od začátku ruské agrese proti Ukrajině před osmi lety jsme poslali více než třikrát více více peněz ruskému režimu než lidem v Česku na zateplování domů, solární panely na střechy či tepelná čerpadla."

Jsme poslali ... jako kdo? Možná tak Duha. Bo za ten ruský plyn a ropu Rusku nikdo nic neposílal, za to si jednotliví spotřebitelé kupovali uvedené komodity. Každý tolik, kolik potřeboval a kolik si mohl dovolit. Což ale kua rozdíl oproti tomu, kdy stát poskytuje dotace na kdovíco kdovíkomu ... bo ty peníze nejdříve musí někdo vydělat, stát jim je pak musí sebrat a pak rozhodne, komu z nich milostivě něco dá.

Takže pokud ta banda duhových netáhel chce masivně rozdávat ze státního, a nedělám si iluze kolik z nich opravdu reálně do toho státního dává víc, než z něj nějakým způsobem dostává, tak by měla v prvé řadě říci, kde na to vezme ten stát.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.4.2022 14:12 Reaguje na Svatá Prostoto
A to pomíjím takovou drobnost, že na tyhle cvaklé představy beztak nejsou lidi, bo už dnes se čeká nejen na tyhle práce jak na Godota. Takže sice přisypeme, ale nějací noví pumrlíci-řemeslníci z nebe padat nezačnou, takže v reálu si ti stávající především navýší ceny.

To by fakt jeden ...
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.4.2022 16:01
I my hornícy,dělnícy,rolnicy se připojujeme k vyzvě
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.4.2022 22:15
Občas je vhodné podobné rádce neposlouchat. Bojovali proti jaderným elektrárnám, dnes můžeme být rádi, že jsme je neposlechli. Prosadili solární tunel - ještě dlouho budeme platit za tu trochu energie. Prosadili bionaftu než zjistili, že to je nesmysl. Teď tlačí bioplyn kde to dopadne obdobně.
A upnout se na vidinu, že se obejdeme bez ruských surovin, je chiméra, která vede ke zchudnutí EU, pravděpodobně občanským nepokojům a možná i rozpadu EU.
Vždyť i ta tepelná izolace se vyrábí z ruské ropy a energie.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

22.4.2022 06:29 Reaguje na Richard Vacek
Hele brzdi, tvé názory jsi vyčetl z Pravdy?
Chtělo by to vlastní úsudek.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

22.4.2022 09:50
Toto stojí také energii... hlavně plyn. V těch tunách něco ta fabrika spolkne má pěkné komíny..

http://www.stavebniny-rychle.cz/jak-probiha-vyroba-mineralni-vlny-znacky-isover.html
Odpovědět
ms

23.4.2022 02:16
Když si sami bez dotací pořídíte malou FVE na střechu, zaplatíte vlastně stejně jako s dotací. Dotace je totiž mimořádným příjmem instalčních firem v čele s ČEZ. Dalším aspektem propronované výstavby FVE na střechách je, že jejich majitelé opravdu do jara do podzimu na spotřebě elektřiny ušetří. Ale tato úspora jde na úkor chudých, protože v uspořených kWh jsou také uspořené fixní náklady, jež se musí rozpočítat na ty, kdo šetřit nemohou. Jako například poplazek za OZE, distribuční poplatek, stálý plat, daň z elektřiny. Nastupuje tak známý efekt z příkladu "voda": čím více úspořené vody, tím je dražší, protože fixní náklady se rozpočítají na menší objem.
Totéž se týká elektřiny plus ještě výpadek DPH v řádech miliard Kč. Představa, že sociálně chudým (ty asi nemají rodinný dům, že) se bude FVE dávat skoro zadarmo, to je při zoufalém stavu státního rozpočtu naprostá fikce. Ale zelení demagogové tak rádi zodávají a hlavně dostávají (dotace) z cizího. Nemluvě o tom, že nejsou panely,nejsou kvalitní západní měniče a hlavně, není kapacita instalačních firem. Němci chtějí do roku 2035 postavit ve FVE novou kapacitu 140-150 GW. Hádejte, kam budou čínské solární panely směřovat přednostně a jak se zvedne jejich cena při takové poptávce?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist