https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/horkovod-z-temelina-ma-zpozdeni-teplarna-musi-spalit-vic-uhli-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Horkovod z Temelína má zpoždění, teplárna musí spálit víc uhlí

14.9.2020 11:59 | TEMELÍN (ČTK)
Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.
Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Stavba horkovodu, jehož investorem je ČEZ, z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, má zpoždění měsíce. Plán prvních dodávek tepla už v letošní topné sezoně se nestihne. Město České Budějovice, jediný akcionář budějovické teplárny, musí kvůli zpoždění nakoupit nové emisní povolenky na spalování uhlí za desítky milionů Kč. Dodávky tepla pro obyvatele ohrožené nejsou. Podle stavební firmy Tenza jí kvůli epidemii koronaviru chyběli zahraniční dělníci a práce zpomalilo i deštivé počasí.
 

Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů. Horkovod dlouhý 26 kilometrů staví ČEZ za 1,44 miliardy od loňského března. Teplárně umožní asi o třetinu snížit spotřebu hnědého uhlí, klesnou i emise oxidu uhličitého. Na zpoždění prací upozornila Deník Mf Dnes.

"Dalším mimořádným faktorem bylo letošní deštivé počasí, které nám opakovaně zaplavovalo výkopy a omezovalo pohyb těžké techniky v podmáčeném terénu," řekla ČTK Barbora Vraná z firmy Tenza.

Podle zdrojů ČTK je Tenza v platební neschopnosti, protože neplatila některým dodavatelům a ti stavbu opustili. Vraná ČTK sdělila, že kvůli pomalejšímu tempu prací se posunuly i "platební milníky". "To se negativně promítlo do finančního toku na projektu. Nicméně na aktivitách společnosti se nic nemění. Intenzivně jednáme s investorem o úpravě platebních podmínek a s bankou o přizpůsobení financování," uvedla Vraná.

Průtahy potvrdil i ČEZ. S Tenzou jedná o časovém harmonogramu i financování. "Dodavatel nám oznámil zpoždění a rozvolnění prací v důsledku pandemie koronaviru. Intenzivně jednáme a rozsah zpoždění i obchodní záležitosti si upřesňujeme," řekl ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták. Podle Vrané firmě sankce kvůli dopadům koronakrize nehrozí, protože smlouva o dílo na vznik těchto mimořádných situací pamatuje.

Zpoždění ovlivní provoz a ekonomiku teplárny, řekl ČTK primátor Jiří Svoboda (ANO). "Deadline, odkdy nastupují smluvní pokuty, je říjen příštího roku. Věřím, že tento termín bude splněn. Dopady to pro město má docela zásadní jako pro akcionáře teplárny, protože budeme muset spalovat více uhlí, než jsme předpokládali. To znamená, že budeme muset nakupovat i emisní povolenky. Výše dopadu bude v řádu desítek milionů," řekl.

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do 29 000 domácností a 250 firem. "Tenze se nedaří zvládnout realizaci. Jako teplárna máme ve smlouvě i pokuty, které by musel platit ČEZ, pokud by nebyly dodávky v termínu, a ty pokuty jsou poměrně razantní, až 200 milionů korun. Myslím si, že ČEZ musí velmi rychle zareagovat," řekl ČTK člen dozorčí rady teplárny Martin Kuba (ODS).

Tenza dokončila stanici výměny tepla v Temelíně. Pracuje na přečerpávací stanici Obora a centrální předávací stanici v Budějovicích, nových halách, díky nimž se bude vracet voda do elektrárny.

Temelín dodá městu ročně díky horkovodu 750 terajoulů tepla, hlavně pro sídliště Vltava, Šumava, Máj a Pražské předměstí. Teplo by měl Temelín Budějovicím podle smlouvy poskytovat nejméně 20 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.9.2020 12:44
tak mám pocit, že to zpoždění horkovodu není měsíce, ale roky.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.9.2020 18:05 Reaguje na Katka Pazderů
samozřejmě. umístění tepelné elektrárny (a jaderka je tepelná elektrárna jako každá jiná, akorát nežere krajinu pod vesnicemi a nechrlí spoustu svinstva z komína) musí splňovat několik požadavků: kromě bezpečné geologie a dostatku technologické vody je to dostatečně daleko od osídlení, aby neobtěžovala, a dostatečně blízko od velkého města (na české poměry; více desítek tisíc obyvatel), aby se odpadní teplo (50-60% energie v elektrárně uvolněné *) půl sezony nepouštělo přes chladicí věž pánubohu do oken, ale pokojnému obyvatelstvu sídlišť do radiátorů/akvaparků/skleníků.

*) kdo neví nechť gůgluje hesla "termodynamika" a "účinnost tepelného stroje"
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.9.2020 18:00
A co horkovod z Dukovan? Ten zabil Listopad 1989. Peníze vložené do projektu se podnikům nakonec vracely, ale v době, kdy měly už jen poloviční hodnotu následkem Klausovy inflace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 18:39 Reaguje na Jiří Daneš
Ten projekt byl dost šílený. Do Brna je to asi 35km vzdušnou čarou (do sídliště Líšeň asi 40 km) a náklady by se nikdy nezaplatily ani při dost děsivé ceně tepla. Nehledě na ztráty cestou.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.9.2020 19:05 Reaguje na Pavel Hanzl
A kolem uhelek v severních čechách máme desítky kilometrů dlouhé parovody co vytápí třeba Sokolov.

Tepelné ztráty? to teplo už je stejně opad.

ono až tyhle uhelné elektrárny zavřem budeme v těchto městech kde ty elektrárny byly - postavit pár GW tepelné výroby s plynovými teplárnami...

a nebo výrazně překopat celou infrastrukturu rozvodu plynu na lokální topení.

Elektrikou se tam asi topit nebude protože tu elektrárnu co to teplo dělala odstavíme - a nebude tam ani výroba tepla ani elektriky...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 20:09 Reaguje na Vaclav Sobr
Možná by to řešil SMR reaktor, firma NusCale už má první licencovaný.
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/nuscale-prvni-spolecnosti-ktera-dokoncila-certifikaci-maleho-modularniho-reaktoru/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 20:14 Reaguje na Vaclav Sobr
Přihlásili jsme se k Green dealu a ostatní země makají, protože ví, že to bude neskutečně náročné překopání celé energetiky.
U nás je klídek a uhelná komise zasedá už tři čtvrtě roku s nulovým výsledkem, vláda dělá mrtvého brouka a asi to začne sabotovat celý.
A tohle nás vrací do pozice hlupáka vzadu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist